گوناگون

تاریخ احتمالی نشست بعدی مذاکرات برجام اعلام شد

نمایندگان جمهوری اسلامی ایران پس از پایان دور هفتم مذاکرات هسته‌ای در وین تاریخ دقیق بازگشت به نشست برجام را اعلام نکردند. نماینده روسیه اما گفته است که مذاکرات یا در ۲۷ دسامبر در سطح کارشناسی و یا سوم ژانویه از سرگرفته خواهد شد….

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی روز جمعه ۲۶ آذر (۱۷ دسامبر) پس از پایان نشست دور هفتم مذاکرات وین اعلام کرد دور بعدی مذاکرات احیای برجام به زودی ادامه خواهد یافت.

اولیانوف در مصاحبه با خبرگزاری روسی “تاس” درباره تاریخ برگزاری نشست بعدی برجام در وین گفت: «در مورد تاریخ از سرگیری مذاکرات، شفافیت کامل وجود ندارد. موضوع تاریخ باز است. تا جایی که من متوجه شدم دو گزینه وجود دارد: یا از سرگیری کار این مذاکرات در ۲۷ دسامبر، حداقل در سطح کارشناسی و یا در چارچوب دور هشتم در سوم ژانویه، زمانی که همه برای مذاکره آماده هستند.»

دیدار اولیانوف با رابرت مالی  

میخائیل اولیانوف در مصاحبه خود ضمن اشاره به همکاری روسیه و آمریکا در مذاکرات وین گفت احیای توافق هسته‌ای ایران عملی است و منافع هر دو کشور را تامین می‌کند.

او ضمن اشاره به دیدارش با رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران تلاش روسیه و آمریکا را “امیدوارکننده” توصیف کرد.

به گفته اولیانوف،‌ آمریکا و روسیه علاقمند به احیای برجام و لغو تحریم‌های اعمال شده دوره دولت دونالد ترامپ هستند و بر این مبنا می‌توان همکاری‌ها را ادامه داد.

جمهوری اسلامی ایران هنوز تاریخ دقیقی را برای بازگشت به مذاکرات برجام در وین تعیین نکرده اما اظهارات نماینده روسیه درباره زمان برگزاری نشست بعدی برجام را نیز تائید یا تکذیب نکرده است.

روزنامه جمهوری اسلامی: برجام و ترامپ‌های داخلی

در داخل ایران نیز انتقادها نسبت به عملکرد هیات ایرانی در مذاکرات وین افزایش می‌باید. به ویژه نصب دوربین‌های جدید در سایت هسته‌ای کرج توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سبب برخی انتقادها شده است.

روزنامه جمهوری اسلامی در این رابطه از برخی مخالفت‌ها در داخل ایران پرده برداشت و به “ترامپ‌های داخلی” اشاره کرده و نوشت: «بهانه‌گیری‌هایی از قبیل اینکه چرا با نصب دوربین‌ها در تأسیسات کرج موافقت کرده‌اید و چرا از تحریم‌های برجامی سخن می‌گوئید، هرچند رنگ و لعاب ظاهری خوبی دارند ولی در باطن از جوهر همسویی با مخالفین خارجی احیای برجام برخوردارند و هدف اصلی این است که مانع رفع تحریم‌ها شوند.»

روزنامه جمهوری اسلامی انگیزه مخالفت‌های داخلی را متضرر شدن از رفع تحریم‌ها دانسته است. این روزنامه از مخالفان داخلی احیای برجام انتقاد کرده و گفته است آنها همان کاسبان تحریم هستند حتی اگر چهره ظاهری آنها چیز دیگری را نشان دهد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا