گوناگون

تداوم گرانی‌

روشن است که تورم تازنده و گرانی موجود در ایران پیش از هرعاملی از سیاست ناسالم اقتصادی و مالی تورم‌زای رژیم سرچشمه می‌گیرد. یکی از عامل‌های عمدۀ تورم در اقتصاد کشور در تنظیم بودجه‌های کاذب نهفته است، بودجه‌هایی که در آن‌ها بین هزینه‌ها و درآمدهای واقعی و پیش‌بینی شده همخوانی وجود ندارد و شکاف عظیم کسری بودجه از طریق بانکی پر می‌شود….

روزنامه ستاره صبح در این باره می نویسد: متاسفانه تنش های سیاسی ، بی نتیجه موندن مذاکرات هسته‌ای، عدم پذیرش FATF، نداشتن برنامه مشخص اقتصادی دولت و عدم نظارت بر گرانفروشی بستری را ایجاد کرده که قیمت کالاها روند افزایشی پیدا کرده است. تداوم این وضع باعث کاهش قدرت خرید افراد با درآمدهای ثابت می‌شود که نتیجه بد آن گسترش فقر است. این در حالی است که ابراهیم رئیسی و تیم اقتصاد او وعده بهبود معیشت را در جریان انتخابات و بعد از آن داده بودند.خبر آنلاین به صورت میدانی قیمت برخی کالاها را مشاهده کرده که در ادامه می‌خوانید.

مشاهدات میدانی از قیمت خودرو نشان می دهد که قیمت‌ سمند LX به ۲۴۵ تومان و مدل ۱۴۰۰ آن به ۲۵۸ میلیون تومان افزایش‌یافته است. در بازار خودرو همچنین پژو ۴۰۵ به قیمت ۲۶۵ میلیون تومان و پژو پارس مدل ۱۴۰۰ به قیمت ۲۸۵ میلیون تومان به فروش می‌رود. در این میان، در بازار خودرو پژو ۲۰۷ خودکار مدل ۱۴۰۰ با قیمت ۵۳۰ میلیون تومان فروخته می‌شود. گزارش‌ها نشان می‌دهد که قیمت پراید ۱۱۱ به ۱۷۷ میلیون تومان کاهش‌یافته و پراید ۱۳۱ در حدود ۱۶۲ میلیون تومان قیمت دارد. ساینا مدل ۱۴۰۰ نیز با قیمت ۱۹۱ میلیون تومان به فروش می‌رود.
افزایش قیمت برنج ایرانی
مشاهدات میدانی حاکی از آن است که قیمت برنج در سطح مغازه‌ها به ۷۰ هزار تومان در هر کیلو رسیده است. بر اساس مشاهدات میدانی از مغازه‌های سطح شهر تهران قیمت هر کیلو برنج هاشمی ۵۵ تا ۶۵ هزار تومان، برنج صدری ۶۰ هزار تومان، دم سیاه صدری حدود ۷۰ هزار تومان، طارم محلی کشت دوم ۷۰ هزار تومان، شیرودی ۴۴ هزار تومان، شیرودی دودی حدود ۵۰ هزار تومان، طارم محلی اسفندیار ۵۶ هزار تومان، فجر گرگان حدود ۴۶ هزار تومان و هاشمی دودی ۴۰ هزار تومان است. به گزارش ایسنا، برنج خارجی نیز در برندهای مختلف در بازار به‌طور متوسط با قیمت ۳۵ هزار تومان عرضه می‌شود. گفتنی است قیمت‌های ذکرشده حدودی بوده و ممکن است در برخی مناطق بیشتر یا کمتر باشد. در میدان‌ها میوه و تره‌بار نیز هر کیلو برنج دم سیاه، طارم، هاشمی ۴۹ هزار و ۵۰۰ تومان و انواع برنج خارجی تنظیم بازاری نیز از ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت دارد.

کاهش قیمت دلار و سکه
قیمت سکه دیروز در بازار ریزشی شد. به گزارش خبر آنلاین، هر دلار آمریکا دیروز در صرافی‌های بانکی با قیمت ۲۷ هزار و ۴۲۱ تومان به فروش رفت و به قیمت ۲۶ هزار و ۸۷۸ تومان از دست مردم خریداری می‌شود که نسبت به‌روز پنج‌شنبه گذشته بدون تغییر بود. قیمت هر مثقال طلا با افزایش نزدیک به ۳۱ هزار تومان، دیروز به ۵ میلیون و ۶۵۳ هزار تومان رسیده و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با افزایش ۵ هزار و ۳۰۰ تومانی، یک میلیون و ۳۰۴ هزار و ۴۰۰ تومان قیمت خورده است. در بازار فلزات گران‌بها، قیمت هر سکه امامی با کاهش نزدیک به ۴۴ هزارتومانی، به ۱۳ میلیون و ۲۰۵ هزار تومان رسیده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا