از هر دری سخنی

اصلاح نظام مالیاتی، اصلاح نظام بانکی، احیا برجام و پذیرش FATF

اقتصاد ایران متأسفانه چند دهه است که دچار بیماری مزمن دلالی، رانت و عدم شفافیت شده است. هرچند دولت‌ها کوشیده‌اند ساختار اقتصادی را اصلاح کنند اما نه‌تنها اصلاحات اقتصادی صورت نگرفته بلکه مشکلات پیچیده و انباشته‌شده است. حسین راغفر، اقتصاددان و پژوهشگر حوزه فقر و عدالت اقتصادی منتقد دولت قبل و کنونی بوده و هست. وی چهار شرط برای اصلاح اقتصادی شامل اصلاح نظام مالیات، بانک، احیا برجام و پذیرش اف ای تی اف را پیشنهاد داده است. او بر این عقیده است که اگر این شروط برآورده شوند بساط دلالی، رانت و … که از شرایط بحرانی اقتصاد سود می‌برند از بین می‌رود. در ادامه گزیده نظرات وی را می‌خوانید…..

حسین راغفر، اقتصاددان در گفت‌وگو باخبر آنلاین گفت: باید دید چه کسانی با چه هدفی مانع از اصلاحات اقتصادی می‌شوند.
وی با اشاره به چگونگی بهبود شرایط اقتصادی خطاب در دولت سیزدهم می‌افزاید: به نظر بنده مهم‌ترین مانعی که برای اصلاحات وجود دارد، وجود یک طبقه الیگارش است که در درون قدرت حضور و نفوذ دارند و از طریق شبکه روابط خود، ثروت‌های کلان را به دست آورده و اندوخته‌اند. این عده، اجازه تغییر و اصلاح اقتصاد دلالی، سفته‌بازی و سوداگری و همچنین خروج اقتصاد به سمت اقتصاد تولید را نمی‌دهند، زیرا منافع آنها اجازه این تغییرات را نمی‌دهد.
این اقتصاددان اظهار می‌کند: به همین دلیل این عده به صورت مرتب سنگ‌اندازی می‌کنند و از این جهت مهم است که دولت مقتدر باشد و باید دانست اقتدار دولت، انتظار عمومی محسوب می‌شود، زیرا عموم مردم انتظار دارند تا دولت با عوامل اخلال در نظام اقتصادی برخورد قاطع کند.
راغفر تأکید می‌کند: البته که دولت به‌تنهایی این امکان و اختیار را ندارد و قوه قضاییه و مجلس نیز باید حتماً در کنار دولت به این مسئله بپردازند. این اقتصاددان بیان می‌کند: همچنین دولت سیزدهم باید از سیاست‌های مخرب دولت‌های قبلی مانند افزایش قیمت ارز و در کنار آن، کاهش ارزش پول ملی پرهیز کند و همین طور از اقداماتی که منجر به زیان عموم مردم می‌شود، بپرهیزد و درعین‌حال، به اقتصاد مردمی که در خدمت منافع عموم مردم به ویژه طبقات متوسط و پایین جامعه باشد، توجه کند.
اصلاح نظام مالیاتی
استاد دانشگاه الزهرا متذکر می‌شود: در این رابطه دولت می‌تواند اقدامات مؤثری انجام دهد. در این خصوص می‌توان به اصلاح نظام مالیاتی اشاره کرد. دولت به جای اینکه بخواهد تأمین منابع و کسری بودجه‌های به ارث رسیده‌اش را از افزایش نرخ ارز یا افزایش قیمت حامل‌های انرژی به دست آورد، می‌تواند نسبت به گرفتن مالیات اقدام کند. راغفر تأکید می‌کند: دولت باید از صاحبان سرمایه‌های بزرگ و از ثروت، مالیات اخذ کند و همچنین نسبت به حذف معافیت‌های مالیاتی گسترده که تاکنون به گروه‌ها و افراد مختلف اعطاشده، اقدام شود.

کنترل بانک‌های خصوصی
وی تصریح کرد: همچنین دولت باید قاطعانه نسبت به کنترل بانک‌های خصوصی اقدام کند و در این مسیر، از خلق پول توسط این بانک‌ها جلوگیری کند. بانک‌ها باید سهمیه‌بندی‌ برای اعطای تسهیلات داشته باشند و دولت می‌تواند از طریق کنترل ضریب تکثر یا ضریب فزاینده در جامعه، تا حدود زیادی تورم در جامعه را کنترل کند.
وی خاطرنشان می‌کند: دولت این کار را می‌تواند به سرعت انجام دهد؛ منتها باید نظارت دقیق نسبت به خلق پول توسط بانک‌ها داشته باشد. وی در پاسخ به این سؤال که عملکرد دولت را در سه ماه اخیر چطور ارزیابی می‌کنید؟ گفت: دولت سیزدهم وعده‌های سنگینی برای بهبود وضعیت اقتصادی و خصوصاً رفع مشکلات معیشتی داده است. ازاین‌رو افکار عمومی این وعده‌ها را با دقت فراوان رصد می‌کنند. البته سه ماه یا صد روز و … زمان‌های کوتاه برای حل مشکلات است و ما در شرایطی با یکدیگر صحبت می‌کنیم که ایران در نیمه مذاکرات است و تکلیف این مذاکرات به درستی مشخص نیست.

بلاتکلیفی برجام و اف ای تی اف
او گفت: در عین بلاتکلیفی برجام، مشخص نیست که تکلیف پیوستن به اف ای تی اف چه خواهد شد و تا زمانی که ما این دو مسئله را تعیین تکلیف نکنیم نمی‌توانیم چندان امیدوار به بهبود وضعیت باشیم. ما باید جهت‌گیری لازم برای حل مشکل را ببینیم که در این حوزه متأسفانه چندان اتفاق مثبتی رخ نداده است. به گفته وی اصلاح ساختار مالیاتی یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که لازم است انجام گیرد تا بتوان امیدوار بود وضعیت در میان‌مدت بهبود خواهد یافت.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا