حقوق بشر

هفتمین روز اعتصاب غذای ۴۶ زندانی سیاسی و مذهبی در زندان ارومیه

زندانیان سیاسی و مذهبی محبوس در بند سیاسی زندان مرکزی ارومیه از هفت روز پیش به نشانه اعتراض به انتقال آن‌ها به یک بند جدید دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

برپایه گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، امروز شنبه ۲۷ آذر ۱۴۰۰ (١٨ دسامبر ۲۰۲۱)، تمامی زندانیان سیاسی و مذهبی محبوس در بند سیاسی زندان مرکزی ارومیه برای پنجمین روز متوالی در اعتصاب به سر برده و از دریافت غذای دولتی زندان خودداری کرده‌اند.

این ۴۶ زندانی از روز یک‌شنبه ۲۱ آذر ماه به نشانه اعتراض به دستور رئیس زندان مبنی بر انتقال زندانیان بند سیاسی به یک بند جدید و امنیتی که امکانات و فضای کمتری نسبت به بند کنونی دارد، دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

گفتنیست که دو زندانی سیاسی کُرد به نام‌های کیهان مکرم و نایب حاجی زاده به سلول انفرادی منتقل شده و ۴۵ زندانی دیگر کماکان در بند سیاسی به اعتصاب خود ادامه می‌دهند.

به گفته خانواده یکی از این زندانیان، طی روزهای اخیر دو بار مسئولین زندان به بند سیاسی رفته و از آن‌ها خواسته‌اند که به اعتصاب خود پایان بدهند و تاکید کرده‌اند که این زندانیان به بند جدید انتقال خواهند یافت.

بند جدیدی که قرار است زندانیان سیاسی و مذهبی تا اوایل سال ۲۰۲۲ به آنجا منتقل شوند کاملاً امنیتی بوده و ارتباط زندانیان بند سیاسی را با دیگر بندهای زندان کاملاً قطع می‌کند و مساحت و امکانات کمتری نسبت به بند کنونی دارد.

بند جدید شامل دو طبقه است که طبق همکف برای زندانیان سیاسی و مذهبین و طبقه یک برای زندانیان دادسرای نظامی در نظر گرفته شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا