اخبار

اعتراضات مردمی و هشدارهای زیر پوست جامعه

همه شواهد و رویدادهای اخیر حکایت از آن دارند که سران رژیم ولایت فقیه و دولت رئیسی (همانند دولت‌های سلفش) در باتلاقی از بحران‌ و منجلابی از فساد ساختاری فرومانده‌اند و توان رهایی از اَبَربحران‌های گوناگون و چندوجهی در داخل کشور و حل یا لااقل مدیریت آن‌ها را ندارند….
فالیباف، رئیس مجلس «ولایی» با اذعان به این‌که امروز اگر ما در اقتصاد به گِل نشسته‌ایم و مردم در چرخه زندگی این عرصه در حال له‌شدن هستند به واسطه عدم حضور مردم در اقتصاد است، گفت: فساد سیستماتیک در کشور که هر روز مشاهده می‌کنیم ریشه اصلی آن در این است که مردم در اقتصاد حضور ندارند.

در همین رابطه استیو هنکی، اقتصاددان از دانشگاه جانز هاپکینز در توئیتی نوشت: در ایران، اعتراضات معلمان در ۶۰شهر آغاز شده است. در حالی که ریال ایران به پایین‌ترین سطح خود یعنی ۳۰۰۵۰۰ریال در مقابل دلار آمریکا سقوط می‌کند، کارگران برای تأمین مخارج زندگی خود دارند دست و پا می‌زنند. ایران پس از انقلاب اسلامی، هم‌چنان در حال فرو رفتن در فقر است.

این در حالی است که روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله امروز خود ضمن هشدار به سران نظام درباره اوضاع وخامت‌بار معیشتی مردم و فاصله طبقاتی که بین مردم و ایادی حکومت به‌وجود آمده است نوشت: جامعه ما به ظاهر آرام به‌نظر می‌رسد ولی زیر پوست این جامعه خبرهایی وجود دارند که به‌شدت هشداردهنده هستند. صبر مردم، اندازه‌ای دارد که اگر به انتها برسد، فاجعه ایجاد می‌کند.

این منبع نوشت: بر اساس گزارشهای منتشر شده، می‌دانیم که حداکثر حدود ۱۰درصد افراد، حقوق‌های فوق نجومی و نجومی دریافت می‌کنند و ۹۰درصد دیگر زیر خط فقر قرار دارند.

این روزنامه نوشت: عده زیادی از مردم در این کشور، با حقوق حداقلی زندگی می‌کنند. این قشر، عموما فاقد خانه نیز هستند و از مزایا و درآمدهای جانبی نجومی‌بگیران و فوق نجومی‌بگیران نیز محرومند. با توجه به این واقعیت‌ها، تصور این‌که این افراد، که اکثریت مردم را تشکیل می‌دهند، چگونه زندگی می‌کنند، بسیار مشکل بلکه غیرممکن است.

جامعه ما به ظاهر آرام به‌نظر می‌رسد ولی زیر پوست این جامعه خبرهایی وجود دارند که به‌شدت هشداردهنده هستند. صبر مردم، اندازه‌ای دارد که اگر به انتها برسد، فاجعه ایجاد می‌کند. به سخنان امام (خمینی) در همین زمینه مراجعه کنید که از بروز انفجاری خبر می‌دهد که همه چیز و همه کس را با خود می‌برد و چیزی باقی نمی‌گذارد.

این منبع افزود: «این، یعنی اگر انقلابی در راه باشد، انقلاب پابرهنه‌ها علیه طبقه اشراف و فوق نجومی‌بگیران خواهد بود، واقعه‌ ای که اگر وضعیت کنونی ادامه پیدا کند، بروز آن حتمی خواهد بود.»

رشد اقتصادی بر محور انباشت ثروت‌های خصوصی، قوانین بازار آزاد برای استثمار نیروی کار، و تاراج منابع کشور راه به جلو نیست. در شرایط مشخص کنونی با در نظر داشتن گستردگی و عمق بحران های موجود کشورمان، بازسازی گسترده اقتصاد ملی با در نظر داشتن اهمیت موضوع “توسعۀ پایدار” تنها از طریق برنامه‌ریزی مدون ملی بر محور رشد سرمایه‌های انسانی به‌هدف توسعه اقتصادی-اجتماعی امکان‌پذیر خواهد بود. ولی قبل از هر چیز می‌بایست معضل تحریم‌های اقتصادی- مالی کمرشکن را به‌طور ریشه‌ای حل کرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا