اجتماعی

گورستان لاکچری در سواحل خلیج‌فارس

همدلی| در بوشهر مردگان بسیاری در جوار اماکن مذهبی و دینی از جمله امامزاده محمدباقر (در محله‌ی خواجه‌ها)، امامزاده عبدالمهیمن (در محله‌ی امامزاده) و … دفن شده‌اند؛ اما در طول چند سال گذشته و به‌ویژه پس از تکمیل ظرفیت آرامستان «بهشت صادق» افراد این محله‌ها از ترس پُر شدن ظرفیت اعلام کرده‌اند که دیگر اجازه دفن غریبه‌ها را نمی‌دهند و در واقع امامزاده‌های این محله‌ها خصوصی و ویژه بومی‌های همان محله شده است.

به گزارش ایسنا، باید توجه داشت که فاصله از نقطه صفر تا صد شهر بوشهر نیم ساعت است؛ این میزان مسافت در شهرهای دیگر بر خلاف بوشهر بسیار کم و نزدیک محسوب می‌شود اما یکی از دلایل بی‌رغبتی مردم برای دفن در قبرستان عمومی دارالرحمه فاصله مکانی ا‌ست!

بی‌رغبتی مردم برای دفن مردگان در آرامستان عمومی

برای مردمی که اعلام می‌کنند دوست ندارند عزیزانشان خارج از شهر دفن شوند، پیدا کردن یک خانه خوش قیمت شاید راحت‌تر از یک قبر در مرکز شهر است. اگر چه تا چند سال پیش تنگکات محله‌ای دور از شهر بود اما واقعیت این است که اکنون این محله رونق فراوان دارد و جمعیت زیادی از افراد در آنجا زندگی می‌کنند. فارغ از این مسائل موضوع اصلی گزارش امامزاده‌ای‌ است روبه‌دریا (در محله پایگاه هوایی) که در یکی دو سال اخیر متقاضیان زیادی برای دفن دارد. «امامزاده قاسم» روبه‌رو چرخ فلک مشهور شهر بوشهر و پارک شغاب واقع شده است. جایی که مردم برای تفریح و سپری کردن لحاظ خوش در آنجا گذر دارند. حال تصور کنید که اکنون با بهبود شرایط کرونا، سپری کردن اوقات خوش مردم در کنار ساحل با شیون و ناراحتی گروهی که قصد خاک‌سپاری عزیز خود را دارند همراه شود یا با راه افتادن چرخ‌وفلک در نوروز ۱۴۰۱ افراد سوار بر آن از یک‌سو ناظر دریای زیبا و از یک‌سو ناظر مراسم عزاداری باشد.

حس آرامستان وادی‌الرحمه خوب نیست!

برادر یکی از متوفیان در امامزاده قاسم در پاسخ به سؤال خبرنگار ایسنا درباره علت تمایل به دفن برادر در جوار امامزاده قاسم گفت: تنها گزینه موجود آرامستان تنگک بود و چون آنجا از لحاظ روحی جایی خوبی نبود و «حس خوبی نداشت» برادرمان را در امامزاده قاسم دفن کردیم. وی در خصوص چگونگی دفن اعلام کرد: با پرداخت هزینه و گرفتن مجوز، برادر خود را آنجا دفن کردیم. در خصوص هزینه‌ پرداختی اطلاعی ندارم پسرعمویمان کارها را انجام داد.

مسئولان ارشد استان بوشهر ما را تحت‌فشار می‌گذارند

مدیرکل اداره اوقاف و امور خیریه استان بوشهر در این خصوص به ایسنا گفته: اصل بر این است که مردگان در قبرستان‌های عمومی دفن شوند. دفن فوتی‌ها در جوار امامزاده قاسم (روبه‌رو شغاب) با اصرار مردم و گاهی حمایت مسئولان ارشد استانی انجام می‌شود و ما هیچ توصیه و اصراری به دفن در آن امامزاده نداریم. شهریار دریایی‌نژاد ادامه داد: وقتی با دفن فوتی‌ها در امامزاده‌ها مخالفت می‌کنیم آن مسئول می‌گوید؛ شما تعامل خوبی ندارید و خودتان حرف در دهان هیات امنا امامزادگان برای نپذیرفتن دفن فوتی‌ها می‌گذارید. وی با بیان اینکه برخی افراد به‌واسطه موقعیت و جایگاه اجتماعی‌شان می‌دانند چطور ما را تحت‌فشار قرار دهند و به خواستشان برسند، اضافه کرد: برخی هم به‌دروغ اعلام می‌کنند که متوفی نیت دفن در این امامزاده را داشته است و برخی دیگر با دعوا قصد می‌خواهند به خواسته‌شان برسند. مدیرکل اداره اوقاف و امور خیریه استان بوشهر تصریح کرد: برخی افراد بستگان و خانواده‌های ما را پیدا می‌کنند و از آن‌ها می‌خواهند ما را تحت‌فشار قرار دهند. دریایی‌نژاد بیان کرد: به لحاظ قانونی دفن در جوار امامزاده‌ منعی ندارد اما توصیه اکید ما دفن فوتی‌ها در آرامستان‌های عمومی است. وی با بیان اینکه امامزاده متعلق به شخص نیست و نباید هویت امامزاده از بین برود و از آنجا به‌عنوان قبرستان نام‌برده شود، خاطرنشان کرد: هیچ قانونی وجود ندارد که اعلام کند تنها افراد بومی محل در امامزاده خاک شوند، برخی افراد در محلات صاحب امامزاده، امامزاده را شخصی و بومی خود می‌دانند. ما معتقدیم که اگر غیربومی آنجا نتواند خاک شود بومی هم نباید خاک شود.

قیمت هر قبر از یک‌میلیون تا دو میلیارد تومان

مدیرکل اداره اوقاف و امور خیریه استان بوشهر با اشاره به اینکه کار ما قبرفروشی نیست، تأکید کرد: ما پروژه‌های متعددی داریم که باید آن‌ها را به سرانجام برسانیم اما روزانه وقت بسیار زیادی را باید برای چانه‌زنی در خصوص دفن افراد در امامزاده‌ها صرف کنیم. دریایی‌نژاد در خصوص هزینه دریافتی برای قبور عنوان کرد: هزینه‌ای از خانواده متوفی دریافت و در حساب اوقافی همان امامزاده برای هزینه‌هایش پرداخت می‌شود. این هزینه متفاوت و از یک‌میلیون تومان شروع می‌شود، البته پیشنهاد دومیلیاردتومانی هم برای یک قبر در امامزاده محمدباقر داشته‌ایم. تجمل‌گرایی تنها محدود به قبرها نمی‌شود؛ از سنگ‌های گران‌قیمت تا پوشیدن لباس‌های خاص، از مشکلاتی بوده که باید موردتوجه مسئولان فرهنگی استان قرار بگیرد تا برخی بدانند مردن ارزان، آخرت ارزان به دنبال ندارد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا