دیدگاه‌ها

درباره سویه اُمیکرون و دلتا عادی‌ سازی نکنید، شرایط خطرناک است، شهرها را قرنطینه کنید

باید کشور را وارد قرنطینه کرد و قرنطینه به معنای بازی با کلمات نیست. در علم اپیدمیولوژی چیزی به نام قرنطینه هوشمند وجود ندارد. باید جامعه را به رعایت پروتکل‌های بهداشتی دعوت کرد. حرف من این است که عادی‌سازی نکنید! جامعه را به رعایت پروتکل‌های بهداشتی تشویق کنید.

محمدرضا محبوب فر: من از دو هفته پیش در مورد سویه اُمیکرون در تعدادی از روزنامه‌ها صحبت کردم و اعلام کردم که سویه او میکرون در کشور وجود دارد و در حال گردش است. امروز بعد از دو هفته به دنبال شناسایی سویه او میکرون دریکی از آزمایشگاه‌های تشخیصی مرجع و در شرایطی که هفته‌ها است این سویه جدید در بین معلمان و دانش آموزان و دانشجویان در چرخش است و تعداد زیادی از هم‌وطنانمان را به بیماری کرونا مبتلا کرده است، سرانجام ورود سویه او میکرون به کشور اعلام شد. اعضای کمیته علمی کرونا اعلام کردند او میکرون ۱۷ روز دیگر سویه غالب کرونا در سطح کشور خواهد بود. وقتی اعلام می‌شود تا ۱۷ روز آینده به چنین شرایطی می‌رسیم یعنی او میکرون از مدت‌ها پیش در کشور بوده و البته که امروز می‌تواند وضعیت شهرها را مجدداً به شرایط نارنجی و قرمز برساند.

البته باید از این طریق اعلام کنم که در مورد سویه او میکرون نگرانی وجود ندارد و بسیاری از بیماران در حال حاضر با علائم خفیفی مثل سرماخوردگی با چند روز استراحت در منزل و خوردن مایعات بهبود پیداکرده‌اند. با توجه به اینکه او میکرون این قابلیت را دارد که هم‌زمان افرادی را مبتلا کند که به دلتا هم آلوده‌شده‌اند، پس باید به این سویه توجه داشت. کرونا او میکرون و کرونا دلتا باهم ترکیب می‌شوند و در این شرایط ترکیب مرگباری ایجاد می‌کنند. امروز خطر بروز این اتفاق در کشور ما وجود دارد چون تعدادی از بیماران مبتلا به کرونا با سویه او میکرون در بخش‌های مراقبت ویژه بستری‌شده‌اند و باوجوداینکه حال آنها مساعد است و نگرانی ویژه‌ای وجود ندارد اما در آزمایش پی سی آر تخصصی کرونا در بین این بیماران ویروس دلتا نیز مشاهده‌شده است، یعنی کرونای دلتا نیز به‌طور هم‌زمان وارد بدن بیمار می‌شود. این دو ویروس باهم در بدن افراد می‌تواند موجب گرفتاری مضاعف برخی از بیماران شود.

با صراحت اعلام می‌کنم که در چنین شرایطی تنها سپر دفاعی و مهم‌ترین ابزار برای پیشگیری از بیماری کرونا از نوع او میکرون و او میکرون – دلتا تنها رعایت پروتکل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک و حفظ فاصله فیزیکی و اجتماعی و تهویه هوا در محیط‌های بسته و البته پرهیز از دورهمی و تجمع مهم است. به ویژه که در آستانه مهمانی‌های شب یلدا قرار داریم. با وجود ویروس کرونا برخی از شهرهای کشور وارد مراسم دهه فاطمیه شده‌اند. متاسفانه از سوی وزارت بهداشت مجوز برگزاری مراسم دهه فاطمیه در محیط‌های سربسته صادرشده است. این وضعیت خطرناک است.

متاسفانه واکسن‌های موجود نمی‌توانند در برابر سویه‌های جدید کرونا ایمنی ایجاد کنند چون این مورد جهش‌یافته ویروس‌های قبلی است و فعلاً نمی‌توان در خصوص او میکرون واکسنی به کاربرد و ادعا کرد این واکسن پیشگیری‌کننده است. سازندگان معروف‌ترین واکسن‌ها در جهان اعلام کرده‌اند که واکسن‌هایشان در برابر سویه‌های جدیدتر مؤثر عمل نخواهد کرد و این واکسن‌ها بی‌تأثیر هستند. مردم باید صبر کنند تا واکسن‌های جدید طراحی، تولید و توزیع شوند. در مورد تزریق دوز سوم واکسن در ایران باید گفت که واکسن‌های موجود در مقابل سویه‌های قبلی کرونا ضعیف عمل می‌کردند چه برسد به سویه او میکرون! من عقیده دارم حتی با وجود تزریق دوز سوم نیز نباید به مردم آدرس غلط داد و همچنان باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کرد. نباید واکسن پرستی پیشه کرد و به واکسیناسیون مغرور شد. امروز تعداد زیادی واکسن چینی در گمرک بدون مشتری است و واکسن‌های ایرانی روی دست ما مانده است. واکسن در انبارها دپو شده و تاریخ آنها به مرور منقضی می‌شود و می‌بینیم که اصرار می‌شود که مردم دوز سوم بزنند. باید کشور را وارد قرنطینه کرد و قرنطینه به معنای بازی با کلمات نیست. در علم اپیدمیولوژی چیزی به نام قرنطینه هوشمند وجود ندارد. باید جامعه را به رعایت پروتکل‌های بهداشتی دعوت کرد. حرف من این است که عادی‌سازی نکنید! جامعه را به رعایت پروتکل‌های بهداشتی تشویق کنید.

سرمقاله ستاره صبح-محمدرضا محبوب فر، عضو انجمن علمی آموزش بهداشت و ارتقا سلامت ایران

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا