اخبار

برداشت از صندوق خالی، تدبیر جدید برای رفع کسری بودجه

از جمله تدابیری که دولت رئیسی در نظر دارد برای رفع کسری بودجه به اجرا بگذارد کاهش پنجاه درصدی سهم صندوق ذخیره ارزی (موسوم به صندوق توسعه) است. به این ترتیب قرار است سهم صندوق توسعه از محل درآمدهای نفتی از ۴٠ درصد به ٢٠ درصد کاهش یابد. در صورت تحقق این تدبیر، بزرگترین برداشت از صندوق توسعه یا همان صندوق ذخیرۀ ارزی صورت خواهد گرفت….

به گزارش رادیو فرانسه، علی خامنه‌ای، رهبر حکومت اسلامی ایران پارسال با درخواست مشابه حسن روحانی برای کاهش سهم صندوق توسعه و افزودن آن بر منابع بودجه مخالفت کرد.

با این حال، یکی از موانع تدبیر ابراهیم رئیسی این است که او نتواند به دلیل تحریم‌ها به ویژه تحریم‌های بانکی همۀ درآمدهای نفتی را به کشور بازگرداند به ویژه این که دو خریدار عمدۀ نفت ایران، چین و هند، به بهانۀ تحریم‌ها از دادن ارز به تهران خودداری می‌کنند و نفت ایران را به بهای بسیار نازل آنهم به صورت تهاتر می‌خرند. در این صورت ابراهیم رئیسی چاره‌ای جز چاپ ریال بدون پشتوانه نخواهد داشت که پی آمدش تشدید تورم و کاهش بیشتر ارزش پول ملی خواهد بود.

از زمان تشکیل این صندوق در سال ١۳٧٩ تمام دولت‌های جمهوری اسلامی از آن برداشت کرده‌اند. در این بین محمود احمدی نژاد رکوردار است. او دست کم ٢۴ میلیارد دلار از این صندوق برداشت کرد، در حالی که در دورۀ او درآمدهای نفتی ایران به ٧۵٠ میلیارد دلار بالغ شد.

در سال ١۳٩٩ با موافقت علی خامنه‌ای مبلغ دو میلیارد دلار از این صندوق به بودجۀ نظامی کشور اختصاص یافت. در سال ١۳٨٨ محمود احمدی نژاد موجودی این صندوق را سرّی اعلام کرد. یک سال بعد حسن روحانی گفت که احمدی نژاد کل صندوق را خالی کرده است. در حال حاضر هم هیچ اطلاعی دربارۀ موجودی واقعی این صندوق در دست نیست.

از دیگر تدابیر ابراهیم رئیسی برای رفع کسری بودجه فروش اموال دولتی و استقلال بودجۀ استان‌ها از بودجۀ سراسری کشور است.

در این ارتباط،فلاحت پیشه می گوید: هیچ کشوری به اندازه ایران اقدام به افزایش ۶۲درصدی مالیات در بودجه خود نکرده است

حشمت الله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در مجلس دهم:افزایش ۶۲ درصدی مالیات در بودجه ۱۴۰۱ یکی از خطرناک ترین تصمیمات دولت رئیسی در حوزه اقتصادی و معیشتی، آن هم در شرایط بحرانی کنونی کشور است. در دنیای  امروز هیچ کشوری، تاکید می کنم در دنیای امروز هیچ کشوری به اندازه ایران اقدام به افزایش ۶۲درصدی مالیات در بودجه خود نکرده است، آن هم «مالیات بر دارایی». واقعیت آن است که مالیات متعلق به دوران رونق اقتصادی است. ضمن اینکه مالیات باید از «درآمدها» گرفته شود، نه دارایی و اموال مردم.

دولت رئیسی با مالیات بر دارایی های مردم رسماً دست به سرقت اموال ایرانی‌ها زده است. مال مردم ایران جزو دارایی‌های آنهاست. دولت حق دست‌اندازی به آن را ندارد، آن هم در نظام دینی و اسلامی ایران. لذا قطعاً باید درخصوص شرعی بودن و حلال بودن این درآمد مالیاتی دولت سید ابراهیم رئیسی برای ۱۴۰۱ در سایه افزایش ۶۲ درصدی مالیات بر دارایی‌های مردم نظر علما و مراجع گرفته شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا