حقوق بشر

خالد فریدونی در بیست و یکمین سال حبس خود به سلول انفرادی منتقل‌ شد

یک زندانی سیاسی اهل مهاباد که بیش از دو دهه است بدون استفاده از حق مرخصی محبوس است، پس از درخواست اعزام به مرخصی و اعلام اعتصاب غذا به سلول انفرادی زندان مرکزی ارومیه منتقل شد.

برپایه گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، ساعت ۱۱ قبل ظهر روز یک‌شنبه ۲۸ آذر ۱۴۰۰ (۱۹ دسامبر ۲۰۲۱)، خالد فریدونی زندانی سیاسی اهل مهاباد که محکوم به حبس ابد که مدت ۲۱ سال است بدون استفاده از حق مرخصی محبوس است توسط ماموران امنیتی زندان مرکزی ارومیه به سلول انفرادی این زندان منتقل شده است.

به گفته یک منبع مطلع از زندان ارومیه، خالد فریدونی نامه‌ای خطاب به اداره اطلاعات نوشته و خواهان آزادی خود و یا حدعقل اعزام به مرخصی بود و آنها در جواب گفته‌اند: شما متهم ردیف اول پرونده هستید و حکمت حبس ابد، پس نه آزاد می‌شوی و به حق استفاده از مرخصی را خواهید داشت”.

این منبع در ادامه اعلام کرده که روز گذشته خالد فریدونی پس از اعتراض به رد درخواستش توسط اداره اطلاعات و هم‌زمان با اعلام اعتصاب غذا، با فرمان “بخشی” رئیس زندان ارومیه” و توسط ماموران زندان به سلول انفرادی منتقل شده است.

عمر فقیه‌پور دیگر متهم پرونده مذکور، بهار امسال پس از ۲۱ سال حبس مشمول عفو شده و از زندان مرکزی ارومیه آزاد شد.

عمر فقیه‌پور اهل بوکان و خالد فریدونی اهل مهاباد از پیشمرگه‌های حزب دمکرات کُردستان ایران بودند که مقارن ۱۰ شهریور ۱۳۷۹ (۳۱ اگوست ۲۰۰۰)،  در یکی از روستاهای شهرستان پیرانشهر به کمین نیروهای سپاه پاسداران افتاده و بازداشت شدند.

این دو از زمان بازداشت در بازداشتگاه‌های اداره اطلاعات پیرانشهر و مهاباد بصورت وحشتناکی مورد شکنجه روانی و جسمانی قرار داشته‌اند و در زندان‌های پیرانشهر، مهاباد، رجایی‌شهر کرج و ارومیه محبوس بوده‌اند.

در نهایت با اعمال نظر دستگاه‌های امنیتی در پاییز همان سال دادگاه انقلاب مهاباد به اتهام محاربه از طریق عضویت در حزب دمکرات کُردستان ایران رای به اعدام آنان صادر کرد. این حکم چند سال بعد در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ۸۴ (۳۰ آوریل ۲۰۰۵) توسط دادگاه تجدید نظر استان با یک درجه تخفیف به حبس ابد کاهش یافت.

خالد فریدونی و عمر فقیه‌پور پس از آنکه حکم اعدامشان به حبس ابد محکوم شد در تاریخ ۱۲ آذر ۱۳۸۶ (۳ دسامبر ۲۰۰۷) با نظر ماموران امنیتی به زندان رجایی‌شهر کرج تبعید شدند. این دو زندانی پس از تجربه ۱۰ سال زندان در شرایط غیرانسانی روز چهارشنبه ۲۴ آبان ۹۶ (۱۵ نوامبر ۲۰۱۷) به همراه محمد نظری مجدداً به زندان مرکزی ارومیه بازگردانده شدند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا