زنان

کیوان صمیمی: این زندانی زن

عالیه مطلب زاده و امثال او اما، صریحاً به ساواک اسلامی گفته اند تا زمانی که در زندان‌ها به جای قانون، منویات فراقانونی امنیتی ها تعیین کننده است و تا زمانی که فضای امنیتی و استبداد بر کشور حاکم است، محکم بر مواضع خود ایستاده‌اند.

چند دهه است که می‌شناسمش. سال ۶۰ دایی‌اش که با مجاهدین بود را اعدام کردند، او هم از دبیرستان اخراج شد و اجباراً از آذربایجان به تهران آمد. یک سال بعد دستگیر شد و به سه سال حبس محکومش کردند. بعد از گذراندن زندان دیپلم گرفت و در سال ۱۳۶۸ با بالاترین رتبه  در رشته‌ی عکاسی دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران قبول شد و بعد هم سر از مطبوعات درآورد.

عالیه مطلب زاده با بسیاری از مجلات دهه‌ی ۶۰ و ۷۰ از جمله سروش نوجوان، پیام هاجر، ایران فردا، زنان و روزنامه‌های سلام و… به عنوان خبرنگار و عکاس کار کرده است و بعد هم مدتی به عنوان تهیه‌کننده با تلویزیون همکاری می کرد. پس از اخراج از صدا و سیما و ضمن ادامه‌ی فعالیت مطبوعاتی، به همکاری با فعالان حوزه های زنان و نیز حقوق بشر روی آورد و یک بار هم در تجمع ۸ مارس به مناسبت روز جهانی زن همراه با چند فعال دیگر بازداشتی کوتاه‌مدت داشت. همسر ایشان کارگردان و تهیه کننده سینماست که به او اجازه فعالیت داده نمی شود و فرزندشان غزل نیز مجبور به تحمل فشار روانی ناشی از ظلم های مستمر به پدر و مادر است.

این مبارز شناخته شده بعد از سال ۸۸ هم دوبار احضار و بازداشت شد و اکنون نیز محکومیت سه ساله‌ی خود را در اوین می گذراند. او یک سال پیش از آغاز حبس اخیرش، به عنوان نایب رئیس انجمن دفاع از آزادی مطبوعات انتخاب شد اما با زندانی شدنش این انجمن قدیمیِ مردم نهاد را از اقدامات و تجربیات ایشان محروم کردند. اکنون با سپری شدن حدود ۱۵ ماه از محبوس بودن این زن آزاده، قانوناً مرخصی و حتی آزادی مشروط شامل وضعیت وی می‌شود ولی طبق معمول ضابط امنیتی مربوطه در خیال بچگانه و خامِ توبه گرفتن است.

در بندِ حدوداً ۲۰ نفره‌ی زنان، آن‌دسته از زندان‌بانانی که مطیع نیروهای امنیتی هستند با سوء استفاده از ضعف و نادانی یکی دو زندانی کم‌تجربه، محدودیت‌هایی برای این بانوی پیشکسوت و چند شیرزن دیگر ( نیلوفر بیانی، سپیده کاشانی، ناهید تقوی، سپیده قلیان، زهرا زهتابچی و… ) به وجود آورده و سعی می‌کنند از طریق دخالت در مناسبات و امور داخلی بند، فشار مضاعفِ روانی بر زندانیان ایجاد کنند.

عالیه مطلب زاده و امثال او اما، صریحاً به ساواک اسلامی گفته اند تا زمانی که در زندان‌ها به جای قانون، منویات فراقانونی امنیتی ها تعیین کننده است و تا زمانی که فضای امنیتی و استبداد بر کشور حاکم است، محکم بر مواضع خود ایستاده‌اند.

*از مجموعه «در زندان چه می‌گذرد»، شماره‌ی۲۹، کانال نویسنده

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا