گوناگون

هشدار مقام های آمریکایی: فقط چند هفته برای احیای برجام باقی مانده است

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا هشدار داد که زمان برای بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران «بسیار کوتاه» شده است. همزمان رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز گفت که تنها چند هفته برای حفظ توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، موسوم به برجام فرصت باقی است….

دو دور اخیر مذاکرات هسته‌ای در وین بین نمایندگان ایران، کشورهای باقی‌مانده در برجام (بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان) و آمریکا، نتیجه ملموسی به همراه نداشته است.

بر اساس گزارش های انتشار یافته، بلینکن روز سه‌شنبه گفت که زمان برای حفظ توافق هسته‌ای به سرعت رو به پایان است و واشینگتن در حال بررسی گزینه‌های دیگر است. او تاکید کرد که عبور تهران از تعهدات در برجام که به توسعه برنامه‌های هسته‌ای منجر شده است، بازگشت به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را بسیار دشوارتر کرده است.

غنی‌سازی ۶۰ درصدی با استفاده از سانتریفیوژ‌های پیشرفته از جمله اقدامات تهران است که نگرانی غرب را به دنبال داشته است. غنی‌‌سازی با خلوص بالا، یک گام بلند در زمینه آمادگی برای تولید سلاح هسته‌ای به‌شمار می‌رود.

بلینکن گفت: «زمان برای احیای برجام خیلی، خیلی، خیلی کوتاه شده است و پیشرفت‌های روزانه ایران در توسعه برنامه‌های هسته‌ای بازگشت به برجام را دشوارتر کرده است.»

وزیر امور خارجه دولت بایدن همچنین انگشت اتهام را به سوی دولت دونالد ترامپ نشانه رفت که از توافق هسته‌ای خارج شد. او خروج از برجام را «بدترین تصمیم سیاست خارجی دهه گذشته» آمریکا عنوان کرد.

دونالد ترامپ معتقد بود برجام با نقطه ضعف‌هایی مانند لغو تحریم‌های تسلیحاتی، بدترین توافق تاریخ ایالات متحده آمریکا است و باید آن را با توافقی قوی‌تر و بلند‌مدت‌تر جایگزین کرد.

آنتونی بلینکن نیز بارها اعلام کرده است که باید به توافقی قوی‌تر و بلندمدت‌تر با ایران دست یافت.

وزیر امور خارجه آمریکا در بخش دیگری از اظهارات خود به نقض تعهدات هسته‌ای در چارچوب برجام و اقدامات تحریک‌آمیز منطقه‌ای جمهوری اسلامی اشاره کرد. او همچنین گفت که واشینگتن و متحدانش در حال بررسی «گزینه‌های دیگر» هستند. البته بلینکن مانند رابرت مالی و جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا روشن نکرد که منظور از گزینه‌های دیگر چیست.

به گزارش آسوشیتدپرس، بلینکن در بخش دیگری از اظهارات خود گفت که آمریکا بازی ایران با زمان را تحمل نمی‌کند.

پیش از بلینکن، رابرت مالی، نماینده ویژ آمریکا در امور ایران نیز هشدار داد زمان برای احیای توافق هسته‌ای رو به پایان است و به زودی چیزی از برجام باقی نمی‌ماند که احیا شود.

او نیز مانند بسیاری از تحلیلگران امور ایران به تلاش تهران برای خرید زمان و ایجاد اهرم‌های بیشتر اشاره کرد. مالی هشدار داد که اگر مذاکرات وین در چند هفته پیش رو به نتیجه نرسد، بحران وخیمی پدید خواهد آمد.

به گزارش صدای آمریکا مالی این مطلب را روز سه شنبه در گفت وگو با شبکه خبری «سی‌ان‌ان» اعلام کرد.

رابرت مالی به این شبکه آمریکایی گفت در آینده‌ای نه چندان دور، ناگزیر «به این نتیجه می‌رسیم که برجام دیگر وجود ندارد و باید درباره یک توافق کاملاً جدید مذاکره کنیم و البته در این صورت، دوره‌ای از یک بحران رو به افزایش را طی خواهیم کرد.»

سی‌ان‌ان می‌نویسد که مالی به این شبکه گفت که ایران در حال نزدیک شدن به توانایی تولید سلاح هسته‌ای در آینده‌ای نزدیک است.

آقای مالی گفت: «اگر آنها با سرعت فعلی خود [به برنامه هسته‌ای] ادامه دهند، ما چند هفته فرصت داریم، اما نه بیشتر از آن. در این مرحله، من فکر می‌کنم، نتیجه این خواهد بود که هیچ توافقی برای احیا وجود نخواهد داشت.»

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه ایالات متحده در اوایل ماه جاری گفت که دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، به دنبال بازگشت به پایبندی متقابل به توافق ۲۰۱۵ برجام بوده است، اما در حال آماده شدن «برای دنیایی است که در آن هیچ بازگشتی به توافق» تاریخی با ایران وجود ندارد.

رابرت مالی در برنامه «کانکت د ورلد» گفت به روشنی به نظر می‌رسد که ایران تلاش می‌کند با گسترش برنامه هسته‌ای خود اهرمی به دست آورد و از آن برای دستیابی به یک توافق بهتر استفاده کند.

مالی گفت چنین تلاشی «راه به جایی نخواهد برد.»

مقامات آمریکایی و اروپایی نسبت به عدم ارائه پیشنهادهای «جدی» از سوی ایران برای بازگشت به برجام، ابراز نگرانی کرده‌اند. ایران پس از خروج آمریکا از این توافق در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، سرعت فعالیت‌های هسته‌ای خود را گسترش داد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا