فرهنگی

کانون نویسندگان ایران: مسئولیت هر گزندی به سلامت و جان اعضای ما متوجه حکومت است

کانون نویسندگان ایران در پی ابتلای رضا خندان به بیماری کرونا در زندان و اعزام وی به بیمارستان بیانیه ای منتشر کرده است. در این بیانیه گفته شده بهداری اوین قصد داشت او را به بند برگرداند، اما با اعتراض هم‌بندان و یادآوری اینکه رسیدگی دیرهنگام به آبتین جان او را در معرض خطر قرار داده است، بهداری به ناچار سطح اکسیژن او را اندازه گرفت. پایین بودن سطح اکسیژن، تب بالا، سرفه‌های مکرر و اعتراض همبندان خندان به عدم رسیدگی به وضعیت سلامت او، مسئولان زندان را وادار کرد تا او را به بیمارستان طالقانی منتقل کنند. بیانیه یادآور شده است که رضا خندان (مهابادی) از ۵ مهر ۱۳۹۹ در زندان اوین محبوس است. مبنای اتهام‌های منتسب به این عضو پیشین هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران، فعالیت‌های او در دفاع از آزادی بیان و مبارزه با سانسور است. کانون نویسندگان ایران خواستار آزادی بی‌قید و شرط رضا خندان (مهابادی)، بکتاش آبتین، دیگر اعضای زندانی کانون، کیوان باژن و آرش گنجی و سایر زندانیان سیاسی و عقیدتی شده است‌. کانون نویسندگان ایران همان‌گونه که بارها تاکید کرده است مسئولیت هر گزندی به سلامت و جان اعضای خود را متوجه حکومت و به ویژه قوه‌ی قضاییه‌ی آن دانسته است…..

متن کامل این بیانیه خبری در زیر آمده است:

رضا خندان (مهابادی) از زندان به بیمارستان طالقانی منتقل شد

شب گذشته، ۳۰ آذر ماه رضا خندان (مهابادی)، نویسنده، پژوهشگر و عضو کانون نویسندگان ایران به بیمارستان طالقانی منتقل شد. خندان در روزهای گذشته دچار تب، تنگی نفس، سرفه، ضعف شدید و بدن درد بود و چند بار به بهداری اوین مراجعه کرده و هر بار با چند داروی مختصر به بند باز گردانده شده بود. روز گذشته این علائم به ویژه تنگی نفس و سرفه‌ها شدت گرفتند و خندان با کمک همبندانش دوباره به بهداری مراجعه کرد. این بار نیز با وجود تشابه وضعیت خندان با بکتاش آبتین، بهداری اوین قصد داشت او را به بند برگرداند، اما با اعتراض هم‌بندان و یادآوری اینکه رسیدگی دیرهنگام به آبتین جان او را در معرض خطر قرار داده است، بهداری به ناچار سطح اکسیژن او را اندازه گرفت. پایین بودن سطح اکسیژن، تب بالا، سرفه‌های مکرر و اعتراض همبندان خندان به عدم رسیدگی به وضعیت سلامت او، مسئولان زندان را وادار کرد تا او را به بیمارستان طالقانی منتقل کنند.

خانواده‌ی خندان از صبح امروز در تلاش‌اند تا به اطلاعات دقیق‌تری از وضعیت سلامت و بیماری او دست پیدا کنند. اما تا کنون پاسخی دریافت نکرده‌اند. خندان در بیمارستان تحت حفاظت نیروهای امنیتی است و امکان دیدار با او و دسترسی به پرونده‌ی پزشکی‌اش وجود ندارد. خانواده‌ی خندان امیدوارند با توجه به وخامت حال خندان بتوانند برای او مرخصی استعلاجی بگیرند و پیش از آنکه زمان بیشتر از این از دست برود او را به بیمارستانی دیگر منتقل کنند و روند درمان را تحت نظارت خود پیش ببرند.

در حالی که بر همگان روشن است که رها کردن بیمار مبتلا به کرونا در وضعیتی بدون دارو و رسیدگی، نه تنها جان او که جان دیگرانی را که در ارتباط با او هستند به خطر می‌اندازد، این رویه آگاهانه و عامدانه در زندان اوین تکرار می‌شود. خندان با علائم کرونا نزدیک به ۵ روز از دریافت هر گونه درمان محروم بوده و در تمام این مدت در تماس با سایر زندانیان قرار داشته است. آنچه در زمان ابتلای بکتاش آبتین به کرونا در کنار سلامتی آبتین بر نگرانی‌ها دامن می‌زد، احتمال شیوع این بیماری در بند ۸ و به خطر افتادن جان سایر زندانیان بود. اکنون با بروز علائم مشابه در رضا خندان و بی‌توجهی عامدانه‌ی مسئولان زندان به سلامت و جان زندانیان این نگرانی‌ها بیش از پیش جدی شده است. تاکید بر بی‌توجهی عامدانه‌ی مسئولان زندان از این رو لازم است که به نظر می‌رسد حکومت که نتوانسته مقاومت زندانیان معترض را در هم بشکند، اکنون تصمیم گرفته برای خلاصی از دست آنان تیغ کرونا را به کار گیرد.

رضا خندان (مهابادی) از ۵ مهر ۱۳۹۹ در زندان اوین محبوس است. مبنای اتهام‌های منتسب به این عضو پیشین هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران، فعالیت‌های او در دفاع از آزادی بیان و مبارزه با سانسور است.

کانون نویسندگان ایران خواستار آزادی بی‌قید و شرط رضا خندان (مهابادی)، بکتاش آبتین، دیگر اعضای زندانی کانون، کیوان باژن و آرش گنجی و سایر زندانیان سیاسی و عقیدتی است‌. کانون نویسندگان ایران همان‌گونه که بارها تاکید کرده است مسئولیت هر گزندی به سلامت و جان اعضای خود را متوجه حکومت و به ویژه قوه‌ی قضاییه‌ی آن می‌داند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا