گوناگون

جزئیات شمار پایگاه‌ها و نیروهای آمریکایی در عراق

یک وبگاه عربی از حضور نیروهای آمریکایی در بیش از ۱۱ پایگاه واقع در شش استان این کشور خبر داد و جزئیاتی از شمار نیروهای رزمی و آموزشی آمریکایی را فاش کرد…..

به گزارش خبرگزاری فارس، بیش از ۱۹ سال از حضور آمریکا در عراق می‌‌گذرد که در این مدت از اماکن حساس پایتخت، بغداد و استان‌ها بهره برداری کرده و از آن‌ها به عنوان پایگاه‌های نظامی و عملیاتی خود استفاده می‌کند.

به نوشته پایگاه خبری «المعلومه»، صحبت در خصوص پایگاه‌ها و نیروهای آمریکایی، مقامات امنیتی و رسمی دولت عراق را آزار می داد، امری نیازمند تلاش برای جستجو و تحقیق از طریق اطلاعاتی بود که منابع مختلفی در اختیار داشتند، بنابراین نتایج قبل از عقب نشینی و آنچه که آمریکا پس از عقب نشینی برای آن آماده کرده، ترسناک بود

«طارق الربیعی» کارشناس امنیتی، قصد استقرار ۱۵۰۰ سرباز آمریکایی در مرزهای عراق و سوریه را فاش و تصریح کرد: اعلامیه اخیر ناتو حاکی از طرح افزایش تعداد مربیان نظامی از ۵۰۰ به ۴ هزار نفر است، در حالی که تعداد نیروهای آمریکایی در عراق حدود ۸ هزار سرباز مستقر در پایگاه های ناشناخته است.

وی افزود که بیش از ۱۱ پایگاه نظامی آمریکا در شش استان عراق وجود دارد که عبارتند از دو پایگاه در بغداد، یک پایگاه در موصل، سه پایگاه در منطقه کردستان، دو پایگاه در کرکوک ، دو پایگاه در الانبار و یک پایگاه در تکریت است.

بغداد: پایگاه التاجی و پایگاه ویکتوری در فرودگاه بغداد

موصل: در فرودگاه القیاره

اربیل: در منطقه‌ای موسوم به «اتروش» و دیگری در الحریر

سلیمانیه: دو پایگاه در نزدیکی مرزهای مشترک ایران و عراق

الانبار: دو پایگاه، یکی در البغدادی و دیگری در الحبانیه، علاوه بر حضور در مرزها

کرکوک: دو پایگاه در منطقه‌ای معروف به «رینج» و دیگری در «آلتون کوپری»

تکریت: پایگاه «بلد الجویه»

این کارشناس امنیتی تصریح کرد که شمار نظامیان غیر آمریکایی در عراق به ۲۴۰۰ نفر می رسد که به نمایندگی از سایر کشورها تحت عنوان ائتلاف مبارزه با تروریسم وارد کشور شده‌اند که تا به این لحظه در خصوص آن‌ها به صراحت سخنی گفته نشده است.

بغداد و واشنگتن در ۲۶ ژوئیه گذشته، به توافق رسیدند که نیروهای رزمی آمریکا تا پایان سال جاری میلادی از عراق خارج شوند و تنها تعدادی از نیروهای آمریکایی برای مشاوره و آموزش نیروهای عراقی باقی بمانند.

نیروهای آمریکایی در سال ۲۰۱۴، وارد عراق شدند. آمریکا به این بهانه ۳۰۰۰ نیروی در قالب یک ائتلاف بین‌المللی موسوم به ضد داعش که ۲۵۰۰ تن از آن‌ها، آمریکایی بودند، وارد این کشور کرد. پس از اعلام پیروزی بر داعش از سوی بغداد، مردم و دولت عراق بر ضرورت خروج نظامیان خارجی از کشور تاکید کردند.

با وجود چند دور مذاکره راهبردی میان بغداد و واشنگتن برای پایان دادن به حضور نظامی آمریکا در عراق، آمریکا هنوز با نقض این مصوبه در خاک عراق حضور دارد. هرچند که مقامات مسئول عراقی از آغاز روند خروج نظامیان آمریکایی خبر داده‌اند وگاهی خبر عقب‌نشینی چندین یگان رزمی آمریکا رسانه‌ای می‌شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا