زحمتکشان

مطالبات کارگران قطار شهری اهواز و معدن آق‌دربند سرخس هم، از مرز یک‌سال گذشت

در این اوضاع اقتصادی و به‌رغم وجود تهدید کرونا، حقوق کارگران قطار شهری اهواز ۱۲ ماه به تاخیر افتاده و هنوز عیدی دو سال گذشته خود را دریافت نکرده‌اند.

گروه اجتماعی| طی روزهای گذشته کارگران تعدادی از واحدهای صنعتی در اهواز و سرخس نسبت به تعویق ۱۲ ماهه و ۱۳ ماهه حقوق و دستمزدشان معترض شدند. از جمله اینکه شماری از کارگران نگهبان پروژه تعطیل‌شده قطار شهری اهواز در استان خوزستان از عدم پرداخت حدود ۱۲ ماه از معوقات مزدی و بیمه‌ای خود به همراه دو سال عیدی و پاداش خبر دادند.

این کارگران در تماس با ایلنا، از شرایط دشوار زندگی خود در نتیجه‌ عدم دریافت حدود ۱۲ ماه حقوق خبر دادند و گفتند: در این اوضاع اقتصادی و به‌رغم وجود تهدید کرونا، حقوق کارگران قطار شهری اهواز ۱۲ ماه به تاخیر افتاده و ما هنوز عیدی دو سال گذشته خود را دریافت نکرده‌ایم.

کارگران قطار شهری اهواز که در دو، سه روز گذشته؛ بخشی از معوقات مزدی خود را با تاخیر یکساله دریافت کرده‌اند درحالی‌که مسوولیت کنونی این کارگران از سال ۹۱ تا شهریورماه سال جاری به شرکت پیمانکاری مجری پروژه قطار شهری اهواز سپرده شد اما از روز ۳۰ شهریورماه سال گذشته سازمان قطار شهری اهواز با فسخ قرارداد، مسوولیت ساخت پروژه را به قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(س) واگذار کرده و کارگران، طی سال‌های گذشته چندین تجمع اعتراضی برپا کردند که در نتیجه آن برخی مسوولان وعده رسیدگی به وضعیت کارگران باقیمانده قطار شهری را دادند اما هنوز فعالیت کارگاه آغاز نشده و همچنان مطالبات معوق است. یکی از کارگران افزود: دلیل ادامه همکاری ما در پروژه قطار شهری اهواز، کمبود شغل در منطقه و افزایش سن کارگران است و درحالی‌که حدود یکسال است حق بیمه کارگران به تامین اجتماعی پرداخت نشده و کارگران امکان استفاده از خدمات درمانی تامین اجتماعی را ندارند.»

دیروز همچنین خبر آمد که کارگران کارخانه «ابرصنعتی ایران» در استان قزوین بعد از گذشت ۱۱ سال موفق به دریافت مطالبات معوقه مزدی خود از کارفرما شدند.

تعدادی از کارگران این کارخانه تعطیل شده به ایلنا گفتند: درنهایت بعد از گذشت ۱۱ سال (از سال ۸۹) با اجرای حکم قضایی موفق به دریافت معوقات مزدی ۱۱ساله خود شده‌ایم و ۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان از مطالبات خود را با فروش املاک و دارایی‌های کارخانه وصول کردیم.

طبق اظهارات این کارگران؛ از سال‌ها پیش با وجود آنکه کارگران بابت معوقات حقوقی حکم توقیف اموال کارخانه و فروش املاک آن را داشتند اما هیچ دسترسی به کارفرما وجود نداشت به همین دلیل هیچ‌کدام از خریداران به دلیل انباشت بدهی‌های کارفرما به چندین بانک و بیمه تامین اجتماعی، حاضر به خرید این کارخانه نمی‌شدند. در نهایت مهرماه سال جاری با نظارت نهاد قضایی کارگران توانستند با فروش این املاک به مطالبات قدیمی خود برسند.

کارگران معدن آق‌دربند سرخس هم در گفت‌وگو با ایلنا از ۱۳ ماه تعویق حقوق خود خبر دادند در‌حالی‌که بزرگ‌ترین معدن شمال شرق کشور، مدتی است که نیمه‌تعطیل است و تولید در آن متوقف شده است. این معدن ظاهرا امروز نزدیک به بیست میلیارد تومان بدهی دارد و از تعداد کارگران آن، به میزان قابل توجهی کاسته شده درحالی‌که زمانی این معدن بیش از صد کارگر فعال داشت اما امروز نزدیک به هفتاد کارگر به معدن می‌روند و در انتظار تولید و پرداخت دستمزد، بیکار می‌مانند. به گفته کارگران بخشی از سهام این شرکت متعلق به بخش خصوصی است اما تا امروز هیچ نهادی به تعویق ۱۳ ماهه حقوق کارگران این معدن رسیدگی نکرده است.

اعتماد

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا