بین‌المللی

دیپلمات‌های سئول و پکن درباره مسائل دوجانبه گفتگو می‌کنند

مقامات کره ای اعلام کردند که درباره ازسرگیری مذاکرات متوقف شده خلع سلاح هسته ای با کره شمالی، و دیگر موضوعات دوجانبه، منطقه ای و جهانی با همتایان چینی خود گفتگو می کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، دیپلمات‌های ارشد کره‌جنوبی امروز پنج‌شنبه پس از مشاجره ای دیپلماتیک با تایوان بر سر لغو حضور یک مقام ارشد این جزیره در یک نشست تجاری در سئول، با همتایان چینی گفتگو می کنند.

«چوی جونگ کان» معاون وزیر امور خارجه و دستیارانش قرار است با معاون وزیر امور خارجه چین در صدر گروهی از این کشور، گفتگو کنند.

مقامات سئول در این باره گفتند که انتظار می رود هر دو طرف راه هایی را برای ازسرگیری مذاکرات متوقف شده خلع سلاح هسته ای با کره شمالی، بررسی کنند و درباره دیگر موضوعات دوجانبه، منطقه ای و جهانی نیز گفتگو کنند.

«ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت خارجه چین نیز امروز پنجشنبه در همین باره و در نشست خبری خود گفت: امیدواریم این دیدار بتواند تاثیر مثبتی در ارتقای ارتباطات و اعتماد متقابل و ارتقای روابط دوجانبه داشته باشد.

وزارت خارجه تایوان اقدام سئول در لغو دعوت وزیر ارتباطات این جزیره به نشست یادشده را «گستاخانه» قلمداد کرد.

وزارت خارجه کره جنوبی نیز در همین رابطه اعلام کرد که تصمیم مذکورتوسط سازمان دهندگان این رویداد یادشده و بر اساس «ملاحظه و درنظرگرفتن جامع همه شرایط» و بدون ذکر جزئیات، اتخاذ شده است.

یکی از مقامات کاخ آبی (نهاد ریاست جمهوری) سئول در روز چهارشنبه در این باره گفت که برگزارکنندگان، این دعوت را در راستای «اصول دیپلماتیک کره جنوبی، نه به خاطر چین» لغو کردند.

همه این موارد در حالی مطرح می شود کره جنوبی نیز به عنوان یکی از متحدان آمریکا در منطقه شرق آسیا در قبال تایوان که طبق سیاست چین واحد بخشی از خاک چین محسوب می شود، با مسئله ای حساس مواجه است.

گفتنی است که آمریکا و شرکای غربی اش در سال های اخیر در راستای سیاست های تنش برانگیز «ایندوپاسیفیک» واشنگتن برای به چالش کشیدن قدرت رو به افزایش پکن و علی رغم ادعای احترام به اصل چین واحد، سعی در تحریک جریان های جدایی طلب در مناطق تابع چین از جمله تایوان، تبت و هنگ کنگ دارند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا