بین‌المللی

سی ان ان: عربستان درحال ساخت موشک‌ بالستیک است

شبکه خبری سی ان ان گزارش داد: بنابر منابع اطلاعاتی آمریکا و همچنین تصاویری ماهواره ای، عربستان در حال ساخت موشک های بالستیک با کمک چین است.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، تارنمای خبری سی ان ان با انتشار این خبر در ادامه نوشت: برآورد آژانس های اطلاعاتی آمریکا حاکی از آن است که عربستان در حال حاضر و با کمک گرفتن از چین، بطور فعال درحال ساخت موشک های بالستیک خود است.

سی ان ان به نقل از سه منبع آگاه می افزاید: عربستان سعودی قبلا از چین مبادرت به خرید موشک های بالستیک می کرد اما تا به امروز هرگزخود قادر به ساختن آنها نبود.

سی ان ان درادامه نوشت: تصاویری ماهواره ای که به دست این شبکه رسیده، نشان می دهد که عربستان درحال حاضر،   فعلا در یک مکان سرگرم ساختن این موشک ها است.

این رسانه تصویری آمریکایی افزود: دو منبع آگاه به آخرین برآوردهای این اطلاعات، حاکی از آن است که در ماه های اخیر مقامات آمریکایی و بسیاری از آژانس های اطلاعاتی آمریکا از جمله «شورای امنیت ملی» کاخ سفید، درجریان نقل و انتقال برخی از قطعات حساس مربوط به موشک های بالستیک بین چین و عربستان، قرار گرفته اند.

این منابع به سی ان ان گفته اند که دولت بایدن خود را برای اعمال تحریم برخی از سازمان هایی که درگیر این نقل و انتقالات بوده اند، آماده می کند.

بنابراین گزارش «جفری لویس» (Jeffrey Lewis) متخصص امور تسلیحات در موسسه «میدلبوری» از مطالعات بین المللی دراین خصوص به سی ان ان گفت: هنگامی که توجهات گسترده ای بر برنامه پیشرفته موشکی ایران متمرکز است، توسعه موشک های بالستیک و در حال ساخت آنها توسط عربستان سعودی مورد توجه قرار نگرفته است.

سی ان ان افزود: دراین رابطه تاکنون شورای امنیت ملی کاخ سفید، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و سفارت عربستان در واشنگتن به درخواست و سوالات این شبکه دراین زمینه پاسخی نداده اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا