اجتماعی

چرخ پنچر ناوگان حمل‌ونقل عمومی پایتخت

حال حمل‌ونقل عمومی تهران خوش نیست، اتوبوس‌های از رده خارج، تاکسی‌های خسته و فرسوده و خرابی و تصادف مترو گویای حال ناخوش سیستم حمل‌ونقل عمومی پایتخت است.

همدلی| ستاره لطفی- همین چهارشنبه گذشته (یک دی‌ماه) برخورد دو قطار با یکدیگر در ایستگاه چیتگر باعث بمب خبری شد و خبرهای آن حادثه ساعت‌ها رسانه‌ها را به تسخیر خود درآورد. در آن حادثه خروج واگن‌ها از ریل باعث مجروح شدن شماری از مسافران شد. سخنگوی اورژانس از مصدوم شدن ۲۲نفر در این حادثه خبر داد. حادثه مترو کرج- تهران در حالی اتفاق افتاد که چند هفته قبل، هشدارها برای فرارسیدن زمان اورهال قطعات مترو بلند شده بود و مسئولان و کارشناسان شهری تأکید کرده بودند که باید متروی تهران در اولویت همه برنامه‌های حمل‌ونقل شهری قرار بگیرد، اما بااین‌وجود هشدارها قطارهای فرسوده آن‌قدر به رفت‌وآمد خود ادامه دادند تا حادثه آفریدند‌.

مقصر حادثه فرسودگی تجهیزات است

در حادثه تصادف قطار کرج- تهران نیز مانند حوادث جاده‌ای، هوایی و … پای فرسودگی تجهیزات به میان آمد. موضوعی که تحریم‌ها که حاصل ناتوانی در تعامل جهانی است، سوءمدیریت و ناتوانی در تأمین مالی اداره شهر می‌تواند از علت‌های آن باشد.

بیانیه شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه نیز بعدازاین حادثه، بر فرسودگی ناوگان مترو صحه گذاشت. این شرکت بعد از حادثه قطار تهران- کرج با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: پس از بررسی‌های صورت گرفته، علت‌العلل حادثه مترو فرسودگی در سیستم سیگنالیگ و تجهیزات تشخیص داده شد که به ایجاد خطاهای متعدد در سیستم اتوماتیک حمل‌ونقل ریلی و در نتیجه افزایش تکیه سیستم به عوامل انسانی خارج از پروتکل شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه در سال‌های اخیر منجر شده است‌. در بخشی از این بیانیه آمده است: امروزه در متروهای پیشرفته‌ی دنیا، مراکز فرمان و سیستم سیگنالینگ از مهم‌ترین بخش‌های موردتوجه محسوب می‌شود که متأسفانه در تهران حدود ۲۰سال از نوسازی این مراکز حیاتی می‌گذرد. فرسودگی در سیستم سیگنالیگ و تجهیزات تشخیص داده شد که به ایجاد خطاهای متعدد در سیستم اتوماتیک حمل‌ونقل ریلی و در نتیجه افزایش تکیه سیستم به عوامل انسانی خارج از پروتکل شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه در سال‌های اخیر منجر شده است‌.

اقرار مسئولان به فرسودگی تجهیزات مترو

علاوه بر شرکت بهره‌برداری مترو تهران، برخی از مسئولان نیز به فرسودگی تجهیزات مترو اقرار دارند. نادعلی، عضو شورای شهر تهران هم در مورد فرسودگی ناوگان‌ مترو گفته در حوزه نگهداشت و به‌روزرسانی قطعات مترو در چهار سال اخیر اتفاق خاصی صورت نگرفته است. سید جعفر تشکری هاشمی، رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر تهران نیز گفته فرسودگی حتماً در متروی تهران اتفاق افتاده است، چراکه قطعات را به‌موقع تأمین نکردند. مهدی شایسته اصل، مدیرعامل متروی تهران هم بعد از حادثه مترو کرج گفته بود: فارغ از این حادثه، درباره وضعیت مترو، ما در حال حاضر به مرحله اورهال یا تعمیرات اساسی مترو رسیده‌ایم. اورهال کردن مترو از دوره قبل شهری هم مطرح بود، اما به خاطر بار مالی که داشت به این دوره موکول شد. وی گفته اگر بخواهیم اقدام فوری را برای رسیدن به شرایط ایمنی در نظر بگیریم باید قطعات راهبردی را تأمین کنیم که این حدوداً ۵۰۰میلیارد تومان هزینه می‌خواهد. همچنین اگر بخواهیم تا دو سال دیگر رام‌های موجود که ۱۷۰ است را به ۲۰۹ برسانیم باید سریعاً رام قطار وارد چرخه کنیم. این‌ها اقداماتی است که سریعاً باید موردتوجه قرار بگیرد ما هم بارها تذکر داده و اعلام کرده‌ایم که مترو مسئله‌ای سیاسی و حاشیه‌ای نیست و نیاز مردم به آن وابسته است.

رژه اتوبوس‌های پیر در پایتخت

حادثه مترو کرج تهران، تنها یک اتفاق ساده یا پیچیده شهری نیست، بلکه یک یادآوری دیرهنگام در مورد فرسودگی حمل‌ونقل عمومی است. فرسودگی حمل‌ونقل عمومی از مرز هشدار گذشته است، اتوبوس‌های شهری پایتخت و ناوگان تاکسیرانی نیز وضعیتی بهتر از ناوگان مترو ندارند و حتی وضعیتی به‌مراتب بدتر از مترو دارند. عمر مفید اتوبوس‌های شهری ۱۰سال است، درصورتی‌که ۱۳سال از عمر ناوگان اتوبوس‌رانی تهران می‌گذرد‌. همین یک ماه پیش تشکری هاشمی، رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر تهران گفت: ۹۰درصد ناوگان اتوبوس‌رانی تهران فرسوده و بسیاری از واگن‌های خطوط مترو نیازمند تعمیر و نگهداری است. در حالی با حجم انبوه اتوبوس‌های فرسوده مواجه هستیم که سال‌هاست پایتخت‌نشین‌ها با آلودگی هوا مواجه هستند و اقدامات صورت گرفته به‌جایی نرسیده است و با توجه به جابه‌جایی بیش از سه میلیون نفر در روز توسط اتوبوس‌های شرکت واحد، یکی از راه‌های مؤثر در کاستن از آلودگی هوا، نوسازی ناوگان اتوبوس‌رانی شهر تهران است.

به‌تازگی، سید مجتبی شفیعی، معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار تهران گفته: حدود ۹۰درصد ناوگان اتوبوس‌رانی و تاکسیرانی فرسوده شده و منابع سنگینی برای اوورهال کردن آن‌ها نیاز است.

به گفته مسئولان شهری تهران حداقل به ۶هزار دستگاه اتوبوس نیاز دارد تا در یک شرایط مساعد قرار گیرد. برای تأمین این تعداد اتوبوس حداقل به ۳۰هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است که شهرداری نیز چنین بودجه‌ای برای این کار در اختیار ندارد و نیازمند کمک دولت است؛ اما بودجه ۱۴۰۱ می‌گوید وضعیت درآمدی دولت نیز مناسب نیست و مشخص نیست بتواند حتی نصفی از این مبلغ را پرداخت کند!

ناوگان خسته تاکسی‌رانی

ناوگان تاکسیرانی نیز پیر و فرتوت شده است. در حال حاضر بیش از ۸۰هزار تاکسیران در تهران فعالیت می‌کند و بخش عمده‌ای از تاکسی‌ها فرسوده است. در سال‌های گذشته مدام وعده نوسازی تاکسی‌ها داده می‌شد، اما فعلاً این امر محقق نشده است‌.

مرداد امسال، سید مناف هاشمی معاون حمل‌ونقل ترافیک شهرداری تهران در این زمینه گفته که ۴۰هزار از ۸۰هزار تاکسی شهر تهران کاملاً فرسوده و نیازمند بازسازی است.

چند وقت پیش نیز جعفر تشکری هاشمی از اعضای شورای شهر تهران خبر داد ۳۵هزار تاکسی فرسوده در تهران فعالیت دارند. در حال حاضر میانگین سنی ناوگان تاکسیرانی کشور نزدیک به هفت سال است که رقم بالایی به شمار می‌رود. لازم به ذکر است در شهری مثل تهران، حداقل روزانه پنج تا هفت میلیون مسافر حمل‌ونقل عمومی اعم از تاکسی، مترو و اتوبوس داریم. وقتی روزی هفت میلیون نفر آن‌هم قشر ضعیف سفر می‌کنند، اگر به آن اهمیت نداده نشود می‌تواند چالش‌های جدیدی را پیش روی مدیریت شهری قرار دهد.

بدیهی است توسعه حمل‌ونقل عمومی به‌عنوان زیربنای توسعه شهرها حائز اهمیت است و یکی از شاخصه و فاکتورهای دستیابی به توسعه پایدار شهری گسترش و توسعه حمل‌ونقل عمومی کارآمد است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا