گوناگون

توسعه کشاورزی به چه قیمتی؟

برای حفظ منابع آبی تغییر الگوی مصرف آب کشاورزی و صنعتی یک ضرورت است….

رئیس مرکز ملی خشکسالی سازمان هواشناسی با پیش‌بینی بارندگی بهتر از امسال در بهار سال ۱۴۰۱، گفت:‌ توان کشور ازنظر تأمین آب به‌شدت ضعیف و آب‌های زیرزمینی متلاشی شده است. طی دهه‌های گذشته کشاورزی ایران توسعه یافته است اما به قیمت نابودی منابع زیرزمینی. الآن دیگر نمی‌توانیم همان روش‌ها را دنبال کنیم، وقتی کم‌بارشی یا خشکسالی روی می‌دهد خودش را به‌سرعت نشان می‌دهد.
پتانسیل و توان کشور ازنظر تأمین آب به‌شدت ضعیف و آب‌های زیرزمینی از بین رفته است. احد وظیفه بابیان این‌که کمبود بارش‌ها در کوتاه‌ترین زمان اثر خود را نشان می‌دهد، درباره پیش‌بینی‌ها از بارندگی بهار سال آینده، گفت: پیش‌بینی‌های صادرشده تا اوایل اردیبهشت سال آینده را نیز شامل می‌شود، منتها هرچقدر سن پیش‌بینی زیاد شود درنتیجه عدم قطعیت برای بازه‌های طولانی‌تر بیشتر می‌شود. درمجموع برای نیمه اول بهار سال ۱۴۰۱ پیش‌بینی‌ها حاکی از آ‌ن است که وضعیت بارش‌ها بهتر از سال جاری خواهد بود و احتمال این‌که شرایط زمستانی نرمالی داشته باشیم خیلی بیشتر از شرایط کم‌بارشی است.
وی با اشاره به پیش‌بینی بارش‌های نرمال و بالاتر از نرمال در زمستان امسال، اظهار کرد: امید است مناطق جنوبی کشور که بیشتر بارندگی خود را در فصل زمستان دارند، شرایط کنونی که بغرنج است را بهبود ببخشد، گرچه هرچه در زمستان هم بارندگی داشته باشیم با توجه به این‌که سال قبل بارندگی کم بود و در ادامه آن در سه ماه پاییز امسال بارندگی‌ها بسیار کمتر از نرمال است، جبران این کمبودها بسیار دشوار خواهد بود. واقعیت آن است که باید برنامه‌های ریاضتی در حوزه آب به‌صورت جدی در تمام بخش‌ها ازجمله کشاورزی و صنعت مدنظر قرار گیرد، صنعت باید به سمت استفاده از آب‌های نامتعارف مانند آب بازچرخانی برود و در کشاورزی هم با بهر‌ه‌گیری از فناوری و روش‌های روزآمد از مصرف به‌شدت کم کنیم.

ستاره صبح

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا