زنان

سقط جنین با آلودگی هوا

سالانه بیش از ۴۰۰ هزار جنین در کشور ما سقط می‌شوند و هنوز کسی نمی‌داند چند درصد این جنین‌ها، به دلیل آلودگی و ناخواسته سقط شده‌اند. این امر، نه تنها نظر نگارنده، بلکه در مقاله‌های مختلف پزشکی ارتباط آلودگی هوا و سقط جنین ثابت شده است…

آرمان ملی-دکتر نگار قاضیانی

مسئولان کشور به معضل آلودگی هوا کم‌تفاوت هستند و همین امر موجب شده که سالانه هزاران نفر از مردم شهرهای کشورمان یا به بیماری‌های ریوی دچار شوند یا با مرگ زودرس، زندگی‌شان به بهای بی‌توجهی به هوای شهرها به پایان برسد. اما موضوعی که از دید بسیار مغفول مانده، تاثیر آلودگی هوا بر رشد و سقط جنین است. سالانه بیش از ۴۰۰ هزار جنین در کشور ما سقط می‌شوند و هنوز کسی نمی‌داند چند درصد این جنین‌ها، به دلیل آلودگی و ناخواسته سقط شده‌اند. این امر، نه تنها نظر نگارنده، بلکه در مقاله‌های مختلف پزشکی ارتباط آلودگی هوا و سقط جنین ثابت شده است، اما ما در این زمینه آمار مشخصی در کشور نداریم تا بگوییم چند درصد زنان دچار این اتفاق ناخوشایند می‌شوند. با این حال به‌طور قطع نمی‌توان ادعا کرد که با آلودگی هوا مراجعه به مطب‌ها به‌دلیل سقط بالا می‌رود. سقط جنین علت‌های مختلفی دارد، اما از آنجا که در هوای آلوده ذراتی مانند گاز منوکسیدکربن، اکسید نیتروژن، سرب و دیگر ذرات مضر وجود دارد این ذرات می‌توانند از سطح خونی مادر عبور کرده و روی قلب و نبض جنین تاثیر بگذارند. همچنین این آلاینده‌ها در دیواره عروق التهاب ایجاد می‌کنند، بنابراین انتقال اکسیژن به‌خوبی انجام نمی‌شود و احتمال سقط جنین را بالا می‌برد. همچنین کم وزنی نوزادان در هنگام تولد نیز شاید به دلیل همین آلودگی هوا باشد.

مشکل اینجاست که بیشتر مادران برای بارداری از قبل تصمیم نمی‌گیرند و برنامه ندارند. آنها زمانی به ما مراجعه می‌کنند که تست بارداری‌شان مثبت می‌شود. شاید به‌طور میانگین بتوان گفت از هر ۱۰۰ مادر ۱۰ نفرشان برای مشاوره قبل از بارداری به متخصص زنان و زایمان مراجعه می‌کنند. از سویی دیگر بهتر است که زنان باردار در روزهای آلوده سال تا حدامکان از خانه خارج نشوند تا کمتر آسیب ببینند. مشاوره سبب می‌شود با توجه به آلودگی بالای تهران در نیمه دوم سال هشدار لازم را به مادران بدهیم که حداقل چندماه اول بارداری‌شان در نیمه دوم سال نباشد. همچنین مطالعه سوابق پزشکی حدود ۱۳ هزار زن بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۵ میلادی که در پی سقط جنین به اورژانس آورده شده بودند، نشان داد که افزایش ۲۰ میکروگرمی دی اکسید نیتروژن در هر متر مکعب، خطر افزایش سقط جنین را ۱۶ درصد افزایش می‌دهد. بررسی این پرونده‌ها همچنین نشان داد که در هفت روز قبل از سقط جنین، مادران در معرض آلودگی هوا قرار داشته‌اند. این در حالی است که هنوز در کشور آمار مشخصی در این زمینه برای زنان باردار از سوی پزشکی قانونی و اورژانس وجود ندارد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا