دیدگاه‌ها

تغییر لحن مجلس نسبت به دولت

نماینده آبادان: دیروز ۴ دی ماه ۱۴۰۰ در ساعت ۷ صبح شاهد وقوع یک حادثه بسیار تلخ و جانگداز بودیم. در این حادثه ۱۰ تن از کارگران سختکوش و تلاشگرمان پرپر شدند که ۹ تن از آن‌ها از یک خانواده بودند و این به دلیل تک باند بودن جاده‌های ماست.

همدلی| نمایندگان مجلس یازدهم که روزی با نوشتن نامه و جمع‌کردن امضا از سیدابراهیم رئیسی تقاضا کرده بودند وارد عرصه انتخابات ریاست جمهوری شود حالا کم‌کم در حال تبدیل‌شدن به منتقد دولت رئیسی هستند. به‌طور خلاصه شاید بتوان گفت ماه‌عسل دولت و مجلس در حال اتمام است و همان‌طوری که از قبل برخی می‌گفتند نمایندگان خیلی زودتر ازآنچه انتظار می‌رفت ادبیات حمایتی از دولت را کنار گذاشته‌اند و حالا بدون رودربایستی در نطق‌های خود در صحن علنی مجلس، رئیسی و اعضای کابینه را به باد انتقاد می‌گیرند. دیروز در صحن علنی مجلس تقریباً هر نماینده‌ای که نطقی داشت، در میان سخنانش یا با صراحت یا با کنایه به رئیس‌جمهوری انتقاد کرد. محمدرضا احمدی نماینده رشت در نطق خود اظهار کرد: همان‌گونه که شما (رئیس‌جمهوری) فرمودید با مسببین وضعیت فعلی کشور نمی‌توان تحول جدید انتظار داشت لذا مردم شریف ایران و دلسوزان انقلابی انتظار دارند همان‌گونه که وعده دادید در مدیریت کلان کشور و استانی تحولی ایجاد شود، این چه منطقی است که می‌گویند دقت را فدای سرعت نمی‌کنند، یعنی مدت حدوداً شش ماه برای تغییرات و تحولات کشور کافی نیست؟ وی افزود: «مردم انتظار دارند تا تحولات را مشاهده کنند. آن‌ها منتظرند تا در دولت خدمتگزار و زندگی خود در معیشت گشایش را ببینند. مردم منتظرند تغییراتی را در وضعیت بازار، اقتصاد، خودرو، مسکن و …نظاره‌گر باشند. آیا می‌دانید استان گیلان به‌ویژه شهرستان رشت بخش سنگر سال‌هاست منطقه‌ای به نام سراوان را که از دل جنگل برای هوای پاک می‌توانست از آن استفاده شود تبدیل به سایت بزرگ زباله سراوان کرده‌اند که حدوداً ۲۰هکتار جنگل را دربرگرفته است و هر ثانیه حداقل ۱۵لیتر زهرابه از آن استخراج می‌شود.»
همچنین سیدکاظم دلخوش اباتری نماینده صومعه‌سرا در نطق میان دستور خود ضمن تبریک میلاد حضرت عیسی مسیح (ع)، گفت: «اعتقاد دارم اقتصاددان در کشور به کسی گفته می‌شود که مسائل تئوری و اجرایی را بداند، بسیاری از افرادی که در تیم‌های اقتصادی مدعی هستند اجرا را نمی‌دانند و تنها اقتصاد کلان را خوانده‌اند.» نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برخی افراد از سفره مردم اطلاع ندارند درحالی‌که این مورد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار‌است ادامه داد: «سازمان برنامه‌وبودجه اعلام می‌کرد که در بودجه سال آینده شق‌القمر کرده و کارهای بسیار خوبی انجام داده است درحالی‌که با تیم بودجه نویس دولت گذشته بودجه سال آینده را تدوین کرده‌اند که جای تعجب دارد.» این روزها نوع بودجه‌نویسی دولت و وضعیت اقتصادی کشور موردانتقاد اصناف و گروه‌های مختلف است. حتی اصولگرایان هم زبان انتقاد گشوده‌اند. در مجلس هم نمایندگان ازاین‌جهت که از سوی مردم حوزه انتخابیه خود تحت‌فشار هستند، ادبیات خود را نسبت به دولت تغییر داده‌اند. علی خضریان نماینده تهران نیز دیروز در تذکر شفاهی عنوان کرد: «برای اقشار ضعیف جامعه تغییر برخی اعداد در لایحه بودجه بسیار تأثیرگذار و قابل‌تأمل است.»
نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: «در روزهایی به سر می‌بریم که قیمت قرص‌های مسکن و ضد درد مثل ناپروکسن بعضاً تا شش برابر بالا رفته و امروز پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های این سرزمین امکان خرید حتی یک برگ آن را نیز ندارند.» وی خطاب به رئیس‌جمهور گفت: «خواهش من این است که در این زمینه فقط به‌صورت دستوری عمل نشود. در حوزه سمعک‌ها اخباری به گوش رسیده که این ابزار شنوایی تا ۷۰میلیون تومان افزایش قیمت داشته است.» خضریان یادآور شد: «فردی به من رجوع کرد و گفت من پول تهیه سمعک برای فرزندم را ندارم، درحالی‌که این حق اجتماعی مردم است. هنوز ارز ۴۲۰۰تومانی حذف نشده این آسیب‌ها در حوزه بهداشت و درمان دیده می‌شود، لذا نظارت‌ها باید دقیق باشد.»

نماینده آبادان: فوت ۱۰ کارگر صنعت نفت صبر ما را لبریز کرد

رویداد۲۴ سید مجتبی محفوظی نماینده آبادان درخصوص حادثه روز گذشته و درگذشت تعدادی از کارگران صنعت نفت، گفت: دیروز ۴ دی ماه ۱۴۰۰ در ساعت ۷ صبح شاهد وقوع یک حادثه بسیار تلخ و جانگداز بودیم. در این حادثه ۱۰ تن از کارگران سختکوش و تلاشگرمان پرپر شدند که ۹ تن از آن‌ها از یک خانواده بودند و این به دلیل تک باند بودن جاده‌های ماست.

وی ادامه داد: ۳۳ سال از پایان جنگ تحمیلی سپری شده اما همچنان جاده‌های ما که ترانزیتی هم است و در بین میدان‌های نفتی و از روی سفره‌های نفت می‌گذرد، همچنان تک بانده است و این موضوع باعث شده که ما هر ماه شاهد بروز حوادث تلخ منجر به فوت هستیم.

محفوظی در ادامه خاطرنشان کرد: اکنون دیگر صبر مردم ما به پایان رسیده و کاسه صبر ما به عنوان نمایندگان مردم هم لبریز شده است و اگر تا پایان مهلت یک هفته یا ۱۰ روزه‌ای که به وزارت راه و شهرسازی می‌دهیم، اقدام جدی را شاهد نباشیم، وارد فاز استفاده از ابزارهای قانونی خواهیم شد.

وی با بیان اینکه در پایان این مهلت استیضاح را مطرح خواهیم کرد، گفت: ما قبلاً تذکر و طرح سوال را عنوان کرده‌ایم و قطعاً در این مرحله و در استفاده از ابزارهای نظارتی یک گام جلوتر رفته و استیضاح وزیر راه و شهرسازی را مطرح خواهیم کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا