گوناگون

عضو شورای شهر: روزانه ۲ هزار تن آلاینده وارد هوای تهران می‌شود

به گفته رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران سوزاندن پسماند سهم مهمی در آلودگی شدید هوای این شهر دارد. او می‌گوید برخی واحدهای صنعتی اطراف شهر برای کاهش هزینه‌ها اقدام به پسماند سوزی می‌کنند…..

تا کنون وسائل نقلیه غیراستاندارد، به خصوص خودرو و موتورسیکلت در کنار واحدهای تولیدی نزدیک به شهر از مهم‌ترین عوامل آلودگی شدید هوای تهران در بخش بزرگی از روزهای سال به شمار می‌رفتند.

اکنون رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر پایتخت سوزاندن پسماند را نیز به این فهرست اضافه کرده است.

سایت خبری”عصرایران”، دوشنبه ششم دی ماه از قول مهدی پیرهادی نوشت: «هیچ گونه تغییر وضعیت جدیدی در زمینه زباله‌سوزی در تهران ایجاد نشده و روزانه حدود ۲ هزار تن آلودگی در هوای تهران تولید می‌شود.»

او با ابراز تاسف از این که در سال‌های اخیر پسماندسوزی به‌عنوان راهی برای فرار از مدیریت پسماند انجام می‌شود می‌گوید برخی واحدهای صنعتی برای کاهش هزینه‌های جاری و برخی سودجویان برای استفاده از ضایعات قابل‌ استفاده اقدام به این کار می‌کنند.

بوی نامطبوع و گازهای سمی

عضو شورای شهر تهران می‌گوید پسماندسوزی در مناطق فشافویه و کهریزک علاوه بر آلوده کردن هوا یکی از عوامل انتشار بوی نامطبوع در محور اتوبان تهران – قم به شمار می‌رود.

پیرهادی درباره چگونگی ایجاد آلودگی از طریق سوزاندن پسماند می‌گوید: «گازهای آلاینده‌ای که حین پسماندسوزی تولید می‌شود با توجه به نوع پسماند و ضایعات متفاوت است، ولی به‌طورکلی گازهای مونوکسید کربن، مواد آلی فرار، ذرات دوده، خاکستر، گردوغبار و مواد معلق، ترکیبات NOX و کربن دی‌اکسید محصولات اصلی حاصل از پسماندسوزی هستند.»

افزون بر این، سوزاندن مواد پلاستیکی منجر به انتشار گازهای بسیار سمی در هوا می‌شود که برای سلامت شهروندان بسیار مضر هستند و باعث عوارض و بیماری‌های گوناگونی می‌شوند.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر می‌گوید مسئله ورود روزانه ۲ هزار تن آلاینده به هوای تهران در تازه‌ترین گزارش “سیاهه انتشار” مطرح شده اما در این گزارش به سهم سوزاندن پسماند در این آلودگی اشاره‌ای نشده است.

سیاهه انتشار گزارشی درباره آلاینده‌های هواست که از چند سال پیش منتشر می‌شود و یک سال پیش یک “سامانه ملی” برای آن راه‌اندازی شد.

به گزارش خبرگزاری برنا، محمدمهدی میرزایی قمی، رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سی‌ام دی ماه ۹۹ در مراسم رونمایی از برنامه جامع کاهش آلودگی هوا گفت: «سامانه ملی سیاهه انتشار در راستای به‌روزسانی اطلاعات مربوط به آلودگی هوا و آلاینده‌ها راه‌اندازی شد.»

کشف ۶۱۳ مورد پسماندسوزی غیرمجاز طی دو ماه

مطابق “قانون مدیریت پسماند” و “قانون هوای پاک” پسماندسوزی ممنوع است و ارتکاب به این کار بدون رعایت دستورالعمل‌های مربوط به آن جرم محسوب می‌شود.

ماده ۲۰ قانون هوای پاک می‌گوید، “انباشت پسماندهای بیمارستانی و صنعتی در معابر عمومی و فضای باز یا سوزاندن آن‌ها و انباشتن پسماندهای خانگی و ساختمانی در معابر عمومی و فضای باز خارج از مکان‌های تعیین شده توسط شهرداری‌ها و دهیاری‌ها یا سوزاندن آن‌ها و همچنین سوزاندن بقایای گیاهی اراضی زراعی پس از برداشت محصول” ممنوع است و متخلفان مجازات می‌شوند.

با این حال به گزارش “عصرایران” کارشناسان محیط زیست در گشت‌های شبانه ۲ ماه اخیر خود با ۶۱۳ مورد حریق ناشی از ضایعات‌سوزی و پسماند‌سوزی مواجه شده‌اند و در بیشتر موارد این آتش‌سوزی‌ها توسط کارشناسان و “با به‌کارگیری ابزار ابتدایی” مهار شده است.

دویچه وله

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا