فرهنگی

کدام فیلم‌ها در ماه‌های آینده جنجالی خواهند شد؟!

در روزهای اخیر رسانه‌های سینمایی تحت تأثیر اخبار مختلف و گاه متناقض فیلم «چپ راست» بوده‌اند؛ کمدی ظاهراً سیاسی «حامد محمدی» به تهیه‌کنندگی پدرش منوچهر محمدی که در چند وقت اخیر به‌شدت پرحاشیه بوده و جنجال‌های زیادی به وجود آورده است….

جلسه شورای صنفی نمایش فیلم‌هایی را که از هشتم دی‌ماه روی پرده می‌روند، معرفی کرد. اتفاقاً برخلاف اعلام قبلی که بنا بود این قیلم در لیست فیلم‌های دور جدید اکران قرار بگیرد، در تازه‌ترین جلسه این شورا خبری از نام این فیلم نیست. در مصوبه جلسه پنجم دی‌ماه شورای صنفی نمایش مقررشده است که فیلم‌های «عطر شیرین عطر تلخ» و «ازدواج جنجالی» از هشتم دی‌ماه اکران می‌شوند. همچنین مقررشده که از همین تاریخ اکران تمام فیلم‌های پیشنهادی معرفی‌شده از سوی دفاتر پخش با تعیین سرگروه شورای صنفی نمایش انجام شود. بر این اساس، درحالی‌که قرار بود فیلم «چپ راست» به کارگردانی حامد محمدی و تهیه‌کنندگی منوچهر محمدی از سوم دی‌ماه روی پرده برود، با مخالفت شورای پروانه نمایش و منوط کردن مجوز اکران به اعمال ممیزی‌های تازه مواجه شد ولی در جلسه قبلی شورای صنفی تاریخ هشتم دی‌ماه برای اکران این فیلم اعلام شد. پیش از ماجراهای «چپ راست» نیز «شهر گربه‌ها»ی سیدجواد هاشمی و «قاتل و وحشی» حمید نعمت‌الله سروصداهای زیادی موجب شده بودند- و البته صحبت‌های بیژن نوباوه نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس که گفته بود دولت قبل ۳۰ فیلم مسئله‌دار با پروانه نمایش به‌جا گذاشته که نمایش یا عدم نمایش آن‌ها مشکل‌ساز خواهد شد.

 سازمان سینمایی، به فیلم‌های مبتذل پروانه ساخت نمی‌دهد!

صحبت‌های نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس که با واکنش اهالی و صنوف سینما روبه‌رو شد؛ اما آغاز یک بحث و پرونده طویل در سینمای ایران می‌تواند باشد. به‌خصوص بعد از اعتراضاتی که به فیلم‌های «شهر گربه‌ها» و «قاتل و وحشی» صورت گرفته- و این انتظار را به وجود آورده که نمایش هر فیلمی که عده‌ای را بیازارد، حواشی و جنجال‌هایی را به وجود خواهد آورد.
به عبارت بهتر می‌توان گفت که علاوه بر «چپ راست» که اول به خاطر پرداختن به شوخی‌های موسوم به اصلاح‌طلب- اصولگرا در فضای پرتلاطم حال حاضر کشور و بعد هم به‌واسطه این‌که به‌رغم دریافت مجوز اکران از شورای صدور پروانه نمایش، از اکران دور مانده جنجالی‌ترین و پرحاشیه‌ترین فیلم‌ سینمای ایران در این روزها بوده؛ در روزهای آتی اعتراضات و انتقادات چهره‌های سیاسی خاص در قبال فیلم‌های دیگری نیز تکرار خواهد شد. به‌خصوص که محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی نیز به‌صراحت به نمایندگان مجلس وعده داده که سازمان سینمایی ازاین‌پس به فیلم‌های مبتذل پروانه ساخت نخواهد داد- که به این معناست فیلم‌هایی که در روزهای پایانی دولت قبل مجوز نمایش گرفته‌اند، توسط شورای جدید پروانه نمایش مورد بازبینی قرار خواهند گرفت. اتفاقی که نشان از این دارد باید منتظر تکرار حواشی و جنجال‌های اخیر در مورد فیلم‌های دیگری نیز بود…

 لیست فیلم‌هایی که باید دوباره بازبینی بشوند

اما علاوه بر «چپ راست» و «شهر گربه‌ها»ی سیدجواد هاشمی کدام فیلم‌ها نیازمند بازبینی دوباره توسط شورای جدید پروانه نمایش هستند؟
«یقه‌سفیدها» به کارگردانی شهرام مسلخی به‌احتمال‌زیاد یکی از جنجالی‌ترین فیلم‌های ماه‌های آینده خواهد بود؛ فیلمی کمدی که از همین حالا هم کارگردانش می‌گوید که «به‌رغم دریافت پروانه نمایش در تیرماه، اما سازمان سینمایی گفته که برای اکران باید اعضای شورای صدور پروانه مجدداً آن را ببینند.» ظاهراً این کمدی اجتماعی به خاطر شوخی‌های سیاسی- فرهنگی باعث حساسیت‌هایی شده و بنابراین سازمان سینمایی خواهان بازبینی آن شده است.

خواننده غیرمجازی که به زبان انگلیسی می‌خواند

«جگر زلیخا» به کارگردانی مرتضی آتش‌زمزم که در آن زنده‌یاد علی انصاریان در نقش یک خواننده غیرمجاز حضور دارد- که با این‌که به زبان انگلیسی مسلط نیست، اما اصرار به خواندن ترانه‌های انگلیسی دارد احتمالاً دیگر فیلمی است که در هفته‌های آتی مورد بازبینی قرار خواهد گرفت. به‌ویژه که این فیلم هم جزو آن‌هایی است که در روزهای پایانی دولت دوازدهم پروانه نمایش گرفته‌اند و همین هم بدبینی‌های بسیاری موجب شده که بر این باورند که سازمان سینمایی قبل با صدور انبوه پروانه برای فیلم‌های مشکل‌دار به دنبال ایجاد مشکل برای سازمان سینمایی بعد بوده است. «عروس خیابان فرشته» با نام سابق «عروس هندی» فیلمی کمدی به کارگردانی مهدی خسروی است که- این نیز- در اواخر خردادماه پروانه نمایش گرفته و احتمالاً دوباره از سوی اعضای شورا دیده خواهد شد. «دست‌انداز» فیلم جدید کمال تبریزی که این فیلم هم پس از گذراندن یک فیلم‌برداری پرماجرا و بعد هم عدم موفقیت در ورود به جشنواره سال گذشته فجر، چند ماه پیش در آخرین روزهای دولت پروانه نمایش گرفت و حالا انتظار می‌رود به دلیل روایت طنزآمیز داستانی اجتماعی موجب ایجاد حساسیت‌های فراوانی شود.

همدلی – نگار باباخانی

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا