از هر دری سخنی

واقعیت‌های تکان‌دهنده‌

کشورهای همسایه در ماه‌های اخیر از ورود فرآورده‌های کشاورزی ایران به خاطر آلودگی جلوگیری کرده‌اند. فاجعه برگشت خوردن محصولات کشاورزی ایران از کشورهای همسایه،‌ واقعیت‌های بسیار تکان‌دهنده‌ای را برای مردم روشن کرده است….

بهارنیوز نوشت: اول اینکه علیرغم این همه اداره و ستاد و وزارتخانه مربوط به کشاورزی که سال‌هاست از بیت‌المال بودجه می‌گیرند، هیچگونه نظارتی بر سلامت محصولات کساورزی ندارند و تا هنگامی که خارجی‌ها (آن هم نه اروپایی و آمریکایی، بلکه همین کشورهای منطقه) اعلام کنند به دلیل وجود سموم غیراستاندارد،‌محصولات ایرانی را برگشت زده‌اند،‌ اصلا زیر بار این موضوع نمی‌روند و مثل همیشه مرغشان یک پا دارد و آن هم تکذیب است!
آدم دلش می‌سوزد وقتی کشورهای همسایه اعلام می‌کنند به دلیل حفاظت از سلامتی شهروندانشان محصولات کشاورزی ما را برگشت زده‌اند،‌ چرا هیچ‌کس دلش به حال ما و فرزندان بی‌گناهمان نمی‌سوزد؟
تا بود برنج آلوده به سم آرسنیک که هیچ‌کس نمی‌خرید را وارد می‌کردید و به خورد مردم می‌دادید، حالا هم کشاورزی که شغل هزاران ساله مردم این سرزمین است را با سم‌های وارداتی آلوده از بین برده‌اید و سلامت مصرف‌کننده داخلی هم که هیچ گونه ارزشی برایتان ندارد.
کارشناسان می‌گویند نظارتی بر روش تولید محصولات کشاورزی نمی‌شود و فروش آنها در داخل سلامت مردم را به خطر می‌اندازد اما علیرغم این اظهارات، محصولات برگشت خورده در بازار داخلی بدون هیچ محدودیتی به فروش می‌رسند!
این در حالی است که هرج و مرج در تیم اقتصادی دولت سیزدهم بالا گرفته است. در این باره مصطفی هاشمی طبا، می گوید: در دولت کسی از رئیس‌جمهور حرف‌شنوی ندارد. ترکیب تیم اقتصادی دولت یک کمی پیچیده شده و برخی افراد هم هر حرفی که می‌خواهند می‌زنند.
به گزارش ایلنا، مصطفی هاشمی طبا گفت: در حال حاضر در دولت آقای رئیسی یک ترکیب جدیدی شکل گرفته است؛ یعنی علاوه بر وزرای اقتصادی و رئیس بانک مرکزی آقای رضایی به عنوان معاونت اقتصادی انتخاب شده‌اند و از سوی دیگر هم آقای مخبر به عنوان نفر اول خط اقتصادی و تصمیم‌گیر انتخاب شده؛ این ترکیب یک کمی پیچیده شده و ممکن است آن حرف شنوی لازم که باید باشد، وجود نداشته نباشد.
هاشمی‌طبا ادامه داد: آقای رئیسی گفتند مسائل اقتصادی باید از زبان مخبر بیان شود اما اینکه چرا وزیر اقتصاد و رئیس سازمان برنامه یا معاون اقتصادی نباید حرف بزنند هم خودش حرفی است و به نظر می‌رسد هماهنگی لازم برای این ترکیب پیچیده‌ سخت باشد و مدیریت آن قابل کنترل نباشد.
وی با بیان اینکه معتقدم حرف آخر را رئیس‌جمهور باید بزند، عنوان کرد: رئیس‌جمهور باید مسائل اقتصادی را در دولت مدیریت کند، اعضای دولت باید حرف خودشان را بزنند و بقیه هم نباید حرف دیگری بزنند. به اعتقاد من حرف متفرقه نشانه این است از رئیس‌جمهور تمکین نمی‌شود و این امر شکل خوبی ندارد.

وعده‌های توخالی و باید درمانی رئیسی

روزنامهٔ مردم‌سالاری امروز در مطلبی نوشت: بیش از ۴ماه از شروع به‌کار دولت سیزدهم می‌گذرد و با وجود وعده‌های رئیسی، در این مدت هیچ تغییر محسوسی برای بهبود وضعیت معیشت مردم و کنترل قیمت ها ایجاد نشده است.
این روزنامه با اشاره به باید درمانی و دروغ‌درمانی‌های رئیسی نوشت: در این مدت بیشترین عبارتی که رئیس جمهور مطرح کرده، «باید» بوده که بعید است پیآمد مثبتی داشته باشد. اکنون قیمت ها ساعتی افزایش می‌یابد و هزینهٔ سبد کالاهای مردم به بیش از ۱۲میلیون تومان رسیده، آن هم در شرایطی که درآمد بخش بزرگی از مردم به ۵میلیون تومان هم نمی‌رسد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا