ورزشی

تعیین تکلیف زنان تماشاگر

موضوع حضور زنان در ورزشگاه های ایران چالشی است که در یکی دو دهه اخیر بیش از قبل ظرفیت ایجاد چالش در میان نهادهای ورزشی داخل و نهادهای بین المللی را پیدا کرد. وضعیتی که البته چالش میان بخشهایی از حاکمیت و گروههای حامی حقوق زنان و البته زنان و دختران خواهان حضور در ورزشگاه را نیز موجب شد.

همدلی| درحالیکه در آخرین ارزیابی فیفا از رده بندی تیمهای فوتبال جهان، تیم ملی فوتبال زنان ایران دو پله صعود کرد، موضوع حضور دوباره تماشاگران زن در ورزشگاههای ایران یکبار دیگر در کانون توجه قرارگرفته است؛ به گونه ای که روز گذشته معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهور رئیسی، اعلام کرد که مذاکرات داخلی برای تعیین تکلیف این موضوع ادامه دارد.

حدود سه هفته پیش نام های منتشر شد که از سوی فدراسیون جهانی فوتبال به فدراسیون فوتبال جمهوری اسامی ایران نوشته شده بود و حاوی نوعی هشدار و الزام درباره ورود زنان به ورزشگاهها در هنگام برگزاری مسابقات فوتبال داخلی بود و یکبار دیگر این چالش ورزش ایران را در کانون توجه قرار داد. در این نامه که در سال ۹۸ و هنگامی که فدراسیون فوتبال تحت سرپرستی «حیدر بهاروند » قرار داشت، خطاب به وی نوشته شده بود.

در این نامه که با موضوع «پایان ممنوعیت حضور زنان در مسابقات در ایران » نوشته شده بود، آمده است: «طی ماههای اخیر، سازمانهای ما پیشرفتهای زیادی را در مورد پایان دادن به موضوع ورود زنان به ورزشگاهها در ایران رقم زدند. در تاریخ ۱۰اکتبر ۲۰۱۹، ما لحظه ای تاریخ را تجربه کردیم، زمانی که چندین هزار زن توانستند بلیت بخرند و یک بازی مهم فوتبال را در کشور ایران، برای اولین بار بعد از حدود چهار دهه تماشا کنند. این گام مهم با تلاشهای فوق العاده حرف های تیم فدراسیون فوتبال ایران و مقامات مربوطه امکانپذیر شد، اتفاقی که بابت آن تشکر خودمان را از شما و از دولت شما بار دیگر ابراز می کنیم. » در این نامه با اشاره به برخی توافقات با مقامات ورزشی ایران نوشته بود: «در تاریخ ۱۰دسامبر ۲۰۱۹، هیاتی از فیفا به ایران آمدند تا در مورد پیداکردن راهی برای باز شدن در ورزشگاهها برای زنان در ایران، بحث و تبادل نظر کنند. راهی که بر مبنای تجربه موفق ۱۰اکتبر ۲۰۱۹ تحقق پیدا کند. در آن جلسه تعهدات زیر از سوی معاون وزیر ورزش و جوانان و رئیس فدراسیون فوتبال ایران مورد موافقت قرار گرفت : زنان اجازه خواهند یافت تا در تاریخ ۲۶مارس ۲۰۲۰ در مسابقه تیم ملی ایران مقابل هنگ کنگ در ورزشگاه آزادی حضور یابند، با افزایش چشمگیر تعداد صندلی های در دسترس برای زنان در مقایسه با مسابقه ۱۰اکتبر ۲۰۱۹. زنان اجازه خواهند یافت تا در همه مسابقات آتی لیگ قهرمانان آسیا که در ایران برگزار می شود حضور یابند. زنان اجازه خواهند یافت تا در همه بازیهای ملی و بازیهای لیگ خلیج فارس از ماه ژوئن ۲۰۲۰ حضور یابند. » در پایان این نامه تأکید شده بود: «موضع قطعی فیفا همچنان این است که فرآیند تحول باید طبق توافق انجام شده ادامه یابد و من تمایل دارم به شما مجددا بابت حمایت کامل فیفا در اجرای تعهدات توافق شده در جلسه ۱۰دسامبر ۲۰۱۹ اطمینان دهم. در این زمینه، هیات اعزامی فیفا گامهای آماده سازی اولیه را طی می کند تا بار دیگر از تیم فدراسیون فوتبال ایران در اجرای پروتکلهای اجرایی برای مسابقه بین المللی بعدی حمایت کند. »

البته در تازه ترین درخواست فیفا از ایران چند روز پس از روی کار آمدن دولت جدید، جانی اینفانتینو رئیس فدراسیون بین المللی فوتبال در دیدار با مهدی علی نژاد معاون ورزش قهرمانی و حرفه ای ایران، ضمن تشکر از حمایتهای دولت ایران از فدراسیون فوتبال در طی چند سال گذشته، گفت: فراهم سازی شرایط حضور بانوان در استادیوم ها اتفاق ویژه ای برای ایران است و امیدوارم که در دولت جدید نیز این مهم ادامه داشته باشد. موضوع حضور زنان در ورزشگاه های ایران چالشی است که در یکی دو دهه اخیر بیش از قبل ظرفیت ایجاد چالش در میان نهادهای ورزشی داخل و نهادهای بین المللی را پیدا کرد. وضعیتی که البته چالش میان بخشهایی از حاکمیت و گروههای حامی حقوق زنان و البته زنان و دختران خواهان حضور در ورزشگاه را نیز موجب شد. حل این مسئله در زمانی که محمود احمدی نژاد در مقام ریاست جمهوری محبوب اصولگرایان، نهادهای مهم جمهوری اسلامی برخی از مراجع و روحانیون بود نیز ممکن نشد و تلاش وی برای حل این مسئله نیز با مخالفت برخی مراجع ناتمام ماند.

در دولت روحانی نیز علیرغم اعلام چندباره مبنی بر موافقت دولت با حضور زنان در ورزشگاه ها این موضوع به طور رسمی و کامل محقق نشد. در تازه ترین مورد نیز قرار بود در دولت رئیسی بازی ایران و کره جنوبی در چهارچوب بازی های مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر با حضور تعدادی از زنان برگزار شود که در فاصله ۴۸ ساعت مانده به دیدار تیم های ایران و کره جنوبی در چارچوب رقابت های مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، به ناگهان فدراسیون فوتبال اعلام کرد که این بازی بدون تماشاگر برگزار می شود. اما روز گذشته این موضوع یکبار دیگر در کانون توجه قرار گرفت و دو تن از زنان دولت رئیسی اظهار امیدواری کردند که این مسئله حل شود. ابتدا معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: جلساتی در خصوص راه پیدا کردن زنان به ورزشگاه ها در حال برگزاری است. به نوشته ایسنا انسیه خزعلی در حاشیه بازدید از تمرین تیم ملی فوتبال زنان در مورد ورود زنان به ورزشگاه در دیدارهای انتخابی جام جهانی فوتبال، گفت: «جلسات در حال برگزاری است و امیدوار هستیم زودتر نتیجه اعلام شود. » او در پاسخ به این پرسش که امکان دارد در بهمن، زنان بتوانند برای بازی های تیم ملی در ورزشگاه حاضر باشند، تأکید کرد: «این موضوع منوط به تصمیم گیری کلان در دولت است و جلساتی در حال برگزاری است و امیدوار هستیم این کار انجام گیرد. » همچنین مریم کاظمی پور معاون زنان وزارت ورزش و جوانان در حاشیه مراسم بازدید از اردوی تیم ملی فوتبال زنان در مورد ورود زنان به ورزشگاه و اولتیماتوم فیفا در این زمینه گفت: «هدف ما برداشتن قدم رو به جلو در پیشرفت رشته های توپی زنان است. گامهایی برای ایجاد فرصت های برابر را برای حضور زنان در تمام رشته های ورزشی که فوتبال هم یکی از آنهاست، برداشته ایم. در مراجع مختلفی این موضوع در حال بررسی است. از بخش های امنیتی، نظارتی و سایر مراجع اجرایی که باید نظرشان کسب شود، نظراتی را گرفته ایم و جلسات تخصصی رو به جلوست و با حمایت های خانم خزعلی این جریان ادامه پیدا می کند. فکر می کنم تا روزهای آینده نتیجه آن اعلام می شود. »

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا