بین‌المللی

ژاپن و چین برای ایجاد خط تماس اضطراری توافق کردند

وزرای دفاع ژاپن و چین توافق کردند که سال آینده میلادی، خط تماس اضطراری میان ارتش دو کشور ایجاد شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، سخنگوی دولت ژاپن از توافق «نوبیو کیشی» وزیر دفاع این کشور با «وی فنگ هه» همتای چینی برای ایجاد خط تماس اضطراری میان دو کشور خبر داد.

قرار است خط تماس اضطراری ارتش های ژاپن و چین سال آینده میلادی ایجاد شود. این دو کشور در دریای چین شرقی با یکدیگر درگیر مناقشات سرزمینی هستند.

تعاملات نظامی میان دو کشور در حالی است که ژاپن به عنوان یکی از نزدیک ترین متحدان آمریکا در منطقه راهبردی ایندوپاسیفیک، به کارزار تحریم دیپلماتیک المپیک زمستانی پکن پیوسته است.

در تیرماه ۱۴۰۰ نیز وزارت دفاع ژاپن با انتشار کتاب سفید، برای نخستین بار موضعی متفاوت در قبال تایوان اتخاذ کرد که خط قرمز پکن محسوب می‌شود.

کتاب سفید همان گزارش سالانه ژاپن درباره اوضاع جهان از نقطه نظر فرماندهی نظامی این کشور است. در گزارش ۴۴ صفحه ای سال ۲۰۲۱ میلادی، وزارت دفاع ژاپن درباره برتری جویی نظامی چین و قدرت نمایی این کشور در دریاهای چین جنوبی و شرقی هشدار داده و مدعی است که فعالیت‌های پکن به دغدغه‌ای بزرگ برای کشورهای منطقه ایندوپاسیفیک و جامعه بین الملل تبدیل شده است.

اما آنچه در لابلای صفحات این گزارش خودنمایی می‌کند؛ جسارتی است که ژاپن در گره زدن امنیت ملی خود به امنیت تایوان به خرج می‌دهد!

این نخستین بار است که وزارت دفاع ژاپن در این گزارش سالانه به صراحت قید می‌کند که «ثبات تایوان برای منافع و امنیت ژاپن مهم است».

ناگفته نماند که تایوان قطعه مهمی برای به هم ریختن پازل «چین واحد» است که انسجام آن خط قرمز پکن تلقی می‌شود حال آنکه آمریکا در سیاست چرخش به ایندوپاسیفیک که لازمه آن مهار قدرت یابی چین در قرن ۲۱ است؛ روی تحریک تمایلات جریان‌های جدایی طلب مناطق تابع این کشور نظیر تایوان، هنگ کنگ و تبت حساب ویژه باز کرده است.

برای دهه‌های متمادی، رؤسای جمهور آمریکا به اصل چین واحد و تعهد به عدم برقراری رابطه دیپلماتیک مستقل با تایوان به عنوان بخشی از تمامیت ارضی چین پایبند بودند اما از دوره ریاست جمهوری ترامپ به این سو، با شدت گرفتن سیاست چرخش به ایندوپاسیفیک، شاهد رنگ باختن این تعهد بوده ایم.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا