اخبار

در مذاکره وین چه می گذرد؟

در حالی که مشاور تیم مذاکره کننده رژیم« ولایت فقیه»از موافقت غربی‌ها با درخواست ایران برای اضافه شدن موضوع‌های جدید به مذاکرات خبر می‌دهد، نماینده روسیه می‌گوید که نمایندگان رژیم ایران پذیرفته تا از برخی خواسته‌های حداکثری خود عقب‌نشینی کند…..

به گزارش خبرگزاری‌‌ها، محمد مرندی، مشاور تیم جمهوری اسلامی در جریان مذاکرات احیای برجام از بازگشت ”یکسری از موضوعاتی که در مذاکرات قبلی از دسترس خارج شده بود” به میز مذاکره خبر داد و افزود: «همین که غربی‌ها مجبور شده و یا به هر دلیلی انعطاف داشته‌اند که موارد جدید مطرح شده از سوی ایران مورد بحث قرار گیرد، اتفاق خوبی است».

او در روز ۷ دی گفت که «در نهایت براساس خواسته‌های ایران توافق شد که این اسناد جدید، ملاک باشند» و این موضوع را ”یک موفقیت برای ایران” نامید.

به گفته مرندی، جمهوری اسلامی با این اقدام خود در پی آن است تا «ضعف‌های موجود در اسناد قبلی را پوشش داده و جبران کند».

به گزارش دویچه وله، مشاور تیم مذاکره کننده ایرانی تصریح کرد که اگرچه «غربی‌ها موارد جدید را قبول نداشتند» اما جمهوری اسلامی معتقد بود که اضافه نشدن ”موضوعات جدید”، در حقیقت «نقض برجام محسوب می‌شود» و ”حقوق” دولت ایران را ”تامین نمی‌کند”.

مرندی توضیح بیشتری درباره این ”موضوعات جدید” ارائه نداد.

او در واکنش به ضرب‌الاجل‌های تعیین‌شده از سوی دو طرف، با بیان اینکه «ضرب‌الاجل طرف مقابل ارزشی برای ما ندارد»، پرسید: «اگر طرف مقابل از برجام خارج شده و مکانیسم ماشه اجرا و چند قطعنامه علیه ایران احیا شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟»

این در حالی است که یک روز پیش از این اظهارات، نماینده روسیه در مجامع بین‌المللی گفت که چین و روسیه، «ایران را متقاعد کردند که از برخی مواضع و خواسته‌های حداکثری خود عقب‌نشینی کند».

میخائیل اولیانوف در گفت‌و‌گو با فارین پالیسی، از ”اصرار بر اینکه مذاکرات فقط بر تحریم‌ها متمرکز باشد، نه موضوع هسته‌ای” به عنوان یکی از مواردی نام برد که جمهوری اسلامی پذیرفته تا از آنها ”عقب‌نشینی” کند.

نماینده روسیه در مذاکرات احیای برجام در وین افزود: «ایرانی‌ها موافقت کردند که مذاکرات را بر اساس پیش‌نویسی که در بهار گذشته توسط دولت قبلی ایران تنظیم شده بود، آغاز کنند».

آقای اولیانوف شانس دستیابی به توافق برای احیای برجام را ”بسیار بسیار زیاد” دانست چرا که به گفته وی «همه شرکت‌کنندگان، از جمله ایران و ایالات متحده، به دنبال بازگرداندن توافق هسته‌ای هستند».

این در حالی است مقام‌های دولت آمریکا می‌گویند که برای قضاوت درباره ”پیشرفت در مذاکرات” هنوز زود است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه ۷ دی (۲۸ دسامبر) در واکنش به “نتایج مثبت” در مذاکرات وین گفت که ممکن است در مذاکرات هسته‌ای پیشرفت اندکی صورت گرفته باشد اما هنوز زود است که گفته شود این پیشرفت چقدر اساسی بوده است.

پرایس تاکید کرد: «ما معتقدیم پیشرفت‌های بدست آمده از گام‌های شتاب‌گیرنده هسته‌ای ایران بسیار کندتر است».

مقامات آمریکایی به صراحت گفته‌اند، در صورتی که مذاکرات وین به نتیجه نرسد، تحریم‌های شدیدتری علیه جمهوری اسلامی ایران وضع خواهند کرد.

اسرائیل هم به عنوان هم‌پیمان واشنگتن بارها تأکید کرده است که خود را برای یک ضربه نظامی به تأسیسات هسته‌ای ایران آماده می‌کند.
با این وجود، سه کشور بریتانیا، فرانسه، و آلمان که در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای با ایران شرکت دارند، در بیانیه‌ای این مذاکرات را دارای وضعیت «اضطرار» توصیف کردند و هشدار دادند که شرایط به سمتی می‌رود که بازگشت به توافق سال ۲۰۱۵ برجام دیگر معنی نخواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه در روز سه شنبه، مذاکره‌کنندگان این سه کشور در گفت‌وگوهای احیای برجام، در بیانیه خود آورده‌اند که «ما به روشنی می‌دانیم که داریم به نقطه‌ای نزدیک می‌شویم که تشدید فعالیت‌های برنامه هسته‌ای ایران، برجام را کاملاً [از مزایای آن] تهی می‌کند.»

آنها نوشته‌اند که برای رسیدن به توافق احیای برجام تنها «چند هفته» و نه چند ماه فرصت باقی مانده است و در غیر این صورت «مزایای عدم اشاعه» تسلیحات کشتار جمعی برجام از بین می‌رود.

در یک نشست اخیر شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز کشورهای غربی نسبت به سرعت پیشروی برنامه هسته‌‌ای ایران ابراز نگرانی کرده بودند و گفته بودند که برجام ممکن است «طی چند هفته» فرو بپاشد.

بیانیه روز سه شنبه سه کشور اروپایی‌ در شرایطی صادر می‌شود که ایران و روسیه در همین روز نسبت به روند مذاکرات احیای برجام ابراز خوش‌بینی کردند.

هر چند ناظران می‌گویند نماینده روسیه در نزد سازمان‌های بین المللی در وین به طور عمده در طول مذاکرات همواره ابراز خو‌ش‌بینی کرده است در حالی که کشورهای غربی از عدم «جدیت» ایران ابراز نا‌امیدی کرده بودند و وضعیت مذاکرات را طور دیگری شرح داده‌‌اند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نیز روز سه شنبه اعلام کرد که پیشرفت مذاکرات در مقایسه با پیشرفت ایران در فعالیت‌های هسته‌ای ناچیز بوده است و هنوز حس اضطرار برای تسریع مذاکرات در طرف ایرانی دیده نمی‌شود.

آقای پرایس این اظهارات را روز سه شنبه، ۸ دی، در جریان کنفرانس تلفنی با خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره توییتی که میخائیل اولیانف، نماینده روسیه در مذاکرات احیای برجام، ساعاتی پیش منتشر کرده و در آن گفته بود «کارگروه هسته‌ای جلسه‌ای مفید داشت» و «پیشرفتی غیرقابل انکار دیده شد» بیان کرد. با این حال سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که در پایان دور هشنم، که پیش از تعطیلات میلاد مسیح متوقف شد، پیشرفت اندکی به دست آمد.

هشتمین دور مذاکرات احیای برجام از روز دوشنبه در وین آغاز شده است.

در همین حال، به نوشته خبرگزاری فرانسه، محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، گفته است که تهران برنامه‌ای برای غنی‌سازی اورانیوم فراتر از خلوص ۶۰ درصد حتی در صورت شکست مذاکرات، ندارد.

پیش از این، رافائل گروسی، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی، درباره غنی‌سازی ۶۰ درصدی ایران گفته بود که تنها کشورهایی که سلاح هسته‌ای تولید می‌کنند، غنی سازی در این سطح را انجام می‌دهند. غنی‌سازی ۹۰ درصدی که گام فنی کوتاهی با غنی‌سازی ۶۰ درصدی فاصله دارد، در ساخت بمب هسته‌ای کاربرد دارد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا