گوناگون

ماهواره بر سیمرغ سه محموله تحقیقاتی را به فضا پرتاب کرد

سخنگوی فضایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از پرتاب ماهواره بر سیمرغ و حمل سه محموله تحقیقاتی خبر داد. وزارت دفاع گفته است این پرتاب «موفقیت آمیز» بوده است، اما برخی گزارش ها حاکی از این است که این ماهواره بر نتوانسته محموله های خود را در مدار قرار دهد.

احمد حسینی گفته است پس از دستیابی کشور به توانمندی بومی فضایی و ایجاد قابلیت پرتاب ماهواره های کوچک با ماهواره برهای سفیر و قاصد، توسعه پرتاب گرهای با قابلیت بالاتر مد نظر شد و در همین راستا طراحی و توسعه پایگاه فضایی خمینی و ماهواره بر سیمرغ در برنامه صنعت فضایی کشور قرار گرفت.

احمد حسینی، سخنگوی بخش فضایی وزارت دفاع ایران روز پنجشنبه ۹ دی ماه از “پرتاب سه محموله تحقیقاتی توسط ماهواره‌بر سیمرغ” خبر داد.

او گفت که این ماهواره‌بر با سرعت ۷۳۵۰ متر بر ثانیه پرتاب شده، اما جزئیات بیشتری اعلام نشده است.

وی درخصوص عملکرد ماهواره بر سیمرغ گفت: در این پرتاب عملکرد اجزای پایگاه فضایی و عملکرد مراحل ماهواره بر به درستی انجام و در نهایت اهداف تحقیقاتی مد نظر از این پرتاب محقق شد.

به گفته سخنگوی برنامه فضایی وزارت دفاع ایران، این آزمایش با “موفقیت” در پایگاه فضایی امام خمینی در نزدیکی شهر سمنان در مرکز ایران انجام شده است.

چند خبرگزاری غربی خبر داده اند سه محموله امروز به ارتفاع ۴۷۰ کیلومتری رسیده‌اند که ۸۰ کیلومتر کمتر از مداری است که ایران از سال‌ها پیش برای قرار دادن ماهواره در آنجا برنامه‌ریزی کرده است.

برخی کشورهای غربی می گویند این برنامه، پوششی برای توسعه برنامه موشکی ایران است.

ماهواره‌بر سیمرغ برای اولین بار در مرداد ماه سال ١٣٩۶ به فضا پرتاب شد اما منابع آمریکایی گفتند که پرتاب این موشک موفقیت‌آمیز نبود و سیمرغ هنگام پرتاب یا قبل ار رسیدن به مدار منفجر شد. پرتاب این ماهواره سه بار دیگر هم با شکست رو به رو شده بود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا