حقوق بشرزنان

تاوان کدام گناه؟

۱۲سال از زندان مریم اکبری منفرد گذشت

دوازدهمین سال است که تولد مادرشان را بدون حضور او جشن می‌گیرند، مادرشان بیشتر از دوازده سال بدون مرخصی در زندان است، مریم اکبری منفرد یکی از قدیمی ترین زندانیان سیاسی زن در ایران است. با مقایسه عکس ها ببینید که مریم چه زمان طولانی را در زندان سپری کرده، ببینید دختران مریم چقدر قد کشیده اند و او همچنان در زندان است.

۱۲سال از زندان مریم اکبری منفرد گذشت

ژیلا بنی‌یعقوب

قاضی صلواتی دوازده سال پیش به او گفت: «تو تاوان خواهر و برادرت را پس می دهی»و او را «به دلیل صحبت تلفنی» با خواهر و برادرش در پایگاه اشرف که «عضو سازمان مجاهدین خلق هستند» و همچنین به اتهام شرکت در تظاهرات عاشورای هشتاد و هشت به محاربه متهم و به ۱۵ سال زندان محکوم کرد. همه آنها که با اتهامات و حکم های مشابه مریم در زندان بودند آزاد شده اند اما مریم نه!چرا؟مریم از داخل زندان در باره اعدام خواهر و برادرش در سال ۶۷ شکایت کرد.

خواهر و برادر مریم در حالی اعدام شدند که محکوم به زندان بودند و نه اعدام. پس از شکایت و دادخواهی مریم اکبری منفرد درباره اعدام خواهر و برادرش بازجوهایش به او گفتند که ما نمی‌گذاریم آزاد شوی و نمی‌گذاریم مرخصی بروی.

مریم بیشتر از دوازده سال بدون مرخصی در زندان است. با مقایسه عکس ها ببینید که مریم چه زمان طولانی را در زندان سپری کرده، ببینید دختران مریم چقدر قد کشیده اند و او همچنان در زندان است.

هربار که مطلبی درباره مریم می نویسم، پیام ها و کامنت های زیادی دارم که می پرسند، واقعا چرا مریم دوازده سال بدون مرخصی در زندان است، جرمش مگر چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگویم:

سال نود یکی از هم بندیها را از زندان اوین برای رسیدگی به پرونده جدیدش به دادگاه انقلاب ( قاضی صلواتی) بردند، این هم‌بندی ما از نظر فکری و سیاسی کاملا با مریم اکبری منفرد متفاوت و حتی متضاد بود، اما تصمیم می گیرد که به قاضی صلواتی اعتراض کند که چرا حکم به این سنگینی به مریم داده که مهم ترین اتهامش شرکت در تظاهرات عاشورای ۸۸ بوده است؟

بعد از دادگاه، به صلواتی می گوید مگر مریم اکبری منفرد چکار کرده که باید پانزده سال در زندان بماند؟ سه دختر کودک و نوجوان دارد.هیچوقت و هیچ فعالیت سیاسی جدی نداشته. صلواتی می گوید: خب اینها به شما دروغ می گویند که ما کاری نکرده ایم. و هم بندی ما باز اصرار می کند

که مریم اکبری منفرد کاری نکرده که مستحق پانزده سال زندان باشد، صلواتی به رییس دفترش می گوید که پرونده اش را بیاور به این خانم بگویم دقیقا اتهاماتش چه بوده. به گفته هم بندی: صلواتی هی پرونده را ورق می زند و می گوید: ببین! چهار برادر و خواهرش در دهه شصت اعدام شدند.

همبندی ما می گوید یعنی این که چهار برادر و خواهرش اعدام شدند اتهام مریم است؟ در این مورد که او باید شاکی باشد نه شما. صلواتی باز پرونده مریم را ورق می زند و این بار می گوید یکی دوتا از خواهر برادرهاش در اردوگاه اشرف هستند. هم بندی باز می گوید اتهام خودش چیست؟

وقتی هم بندی ما به بند بازگشت اینها را تعریف کرد و آخرش گفت: به صلواتی گفتم خوب شد پرونده اش را آوردید و اتهام هایش را گفتید، گاهی با خودم شک می کردم نکند مریم دروغ می گوید و واقعا کاری کرده که مستحق پانزده سال زندان است.

مریم اکبری منفرد همچنان در زندان است، او قدیمی ترین زندانی سیاسی زن در اوین بود و اکنون در زندان سمنان است، او در این سالها هرگز به مرخصی نیامده و هربار با درخواست مرخصی اش مخالفت شده. دخترش سارا که به هنگام بازداشت مادرش چهارساله بود الان شانزده ساله است.

پ.ن: در این سالها بسیاری از کسانی که اتهامات و احکام مشابه با مریم داشتند آزاد شده اند. به نظر می رسد که مریم به این دلیل آزاد نشده که از داخل زندان در باره اعدام خواهر و برادرش دادخواهی کرده است و به مراجع داخلی و خارجی شکایت کرده است.

برگرفته از اینستاگرام نویسنده

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا