اخبار

شرم‌تان باد ای سیه رویان بی عقل و خرد

اینک پس از گذشت نزدیک به۴۳ سال ازروی کار آمدن جمهوری اسلامی ایران، تأملی بر عملکرد حکومت «اسلامی» به‌ عیان روشن می‌سازد در کارنامهٔ ۴۳ این رژیم جز هوچی گری، شعار دادن، و حرکات نمایشی، موردی نمی‌توان یافت که نشانی از عمل در راستای ایفای وظیفه در جهت بهبودی و سعادت توده‌های مردم باشد. اکثر قریب به‌اتفاق مسئولان  گوش به‌فرمان ولایت با استفاده از موقعیت و جایگاه شان به‌دلالی و خدمت به شبکه‌های مافیای ثروت و قدرت مشغول‌اند و در قاموس آنان مفاهیمی چون میهن و مردم جایگاهی ندارند. عملکرد قوای سه‌گانه رژیم ولایی و زیر مجموعه های آنان در سال های گذشته، بار دیگر نشان می‌دهد که چرا زیر سایه رژیم دیکتاتوری ولایت فقیه هرگونه تغییر و تحول در جهت شکل گرفتن دستگاه‌های خدمتگزار به مردم امکان‌ناپذیر است…..

اتوبوس خوابی نوعی بی‌خانمانی است و آنانی که شغلی کم‌درآمد دارند و به‌دلیل ناتوانی در پرداخت اجاره‌ بهای مسکن، از اتوبوس برای استراحت  استفاده می‌کنند. ‌

در این راستا، واکنش غیر مسئولانه  زاکانی به اتوبوس خوابی ها گویای واقعیت های موجود در حکومت اسلامی است، چنین می گوید :« گرم‌خانه داریم اتوبوس چرا؟» [اتوبوس خوابها به دلیل نبود جا در گرمخانه ها به اتوبوس خوابی روی آورده اند]

شهردار تهران در خصوص پدیده اتوبوس خوابی افراد بی خانمان مدعی شد: «گرم‌خانه ها در مناطق مختلف تهران دایر است و افراد می توانند شب را در فضای آرام و امن سپری کنند.»

علیرضا زاکانی شامگاه پنجشنبه به خبرنگاران گفت: در روزهای گذشته خبری مبنی بر شب گذرانی افراد بی خانمان دریافت کردم اما باید اعلام کنم که گرم‌خانه های شهرداری تهران پذیرای این افراد است.

او ادامه داد: اینکه چرا افراد آسیب دیده به این گرم‌خانه ها نمی روند جای سوال دارد؛ از آنجا که شهرداری حکم قانونی ندارد، نمی‌تواند به اجبار این افراد را به گرم‌خانه‌ها منتقل کند و با خواهش این کار را انجام می‌دهیم.شهردار تهران همچنین دریافت هزینه برای اتوبوس خوابی را تکذیب کرد.

در روزهای گذشته برخی رسانه ها به مساله اتوبوس خوابی برخی شهروندان در پایتخت پرداختند که این موضوع با واکنش‌هایی از سوی فعالان اجتماعی مواجه بود.
در وضعیتی که بیکاری، گرانی، فقر، و بی خانمانی و  مصائبی دیگر تار و پود زندگی مردم کشور بلادیده‌مان را فرا گرفته است و دم به‌ دم هم تشدید می‌شود، دولت های برگمارده شده هیچ تأثیر راهگشایی در زندگی فلاکت بار مردم میهن ما ندارد.
به‌آسانی می‌تواند درک کرد که پدیده اتوبوس خوابی معلول شرایط نامناسب اقتصادی حاکم بر هر کشوری و پیامدهای آن مانند: بیکاری، فقر، ناکافی بودن درآمد، هزینه‌های سرسام‌آور دراختیار داشتن مسکن، و جز این‌هاست. یعنی معلول‌هایی که تمامی رسانه‌های  نیز بدان‌ها اشاره کرده‌اند. اما علت معلول‌هایی مانند اتوبوس خوابی ، ماشین‌خوابی، که این رسانه‌ها آن را آگاهانه از مخاطب خود پنهان داشته‌اند، درواقع خود نظام سرمایه‌داری جهانی‌ و سیاست اقتصادی نولیبرالی حاکم بر آن است. جمهوری اسلامی اسران نیز از این قاعده جدا نبوده و نیست.
چنین پدیده ای در رژیم فقیهان  ناشی از دو علت اصلی زیر است:

الف- پیامدهای زیان‌بار کوتاه و بلندمدت حاصل از سیاست‌گذاری‌های اقتصادی نولیبرالی تمام دولت‌های پس از جنگ ایران و عراق است، سیاست‌هایی که به‌دلیل تمرکز نکردن بر تولید و نداشتن اشتغال‌زایی و به‌جای آن، تمرکز کردن بر بازار آزاد، تجارت، و رانت‌خواری، اقتصاد ایران را به سوی نابودی کامل می‌برد. این همان سیاستی است که در آمریکا و بریتانیا- یعنی کشورهایی که بی‌بی‌سی از آنجا گزارش‌ها و خبرهایی دستکاری‌شده به سراسر دنیا مخابره می‌کند- نیز با شدت تمام درحال اجرای آن است. ب- پیامدهای زیان‌آور تحمیل تحریم‌های ضد انسانی کشورهای سرمایه‌داری اروپا و ارباب‌شان یعنی ایالات متحده است، که تنها بر زندگی چند ده میلیون‌ از زحمتکشان یدی و فکری ایران تأثیر مستقیم و غیرمستقیم داشته است، اما همان‌طور که ۳۵ اقتصاددان در ایران- ازجمله حسین راغفر و فرشاد مؤمنی- گفته‌اند، بخش اعظم مشکلات اقتصادی ایران نه ناشی از تحریم کشورهای امپریالیستی و سرمایه‌داری جهان، بلکه پیامد مستقیم سیاست‌گذاری نولیبرال حاکم بر اقتصاد رانتی و خصولتی ایران است، سیاستی که تأثیر بسیار مخرب آن بر زندگی چند میلیارد انسان در سرتاسر جهان انکارناپذیر است. این سیاست اقتصادی استوار بر سه رکنِ  “پول، بازار آزاد و رقابت”، ذاتاً با اقتصاد مولد صنعتی و کشاورزی که هم اشتغال‌زا و هم تأمین‌کننده حقوق بنیادین و تضمین‌کننده امنیت شغلی تمام زحمتکشان است و هرروز خیل عظیمی از آنان ‌درآمدشان کم‌تر یا بدون ‌درآمد می‌شوند و درنتیجه بی‌سرپناه و روانه گوشه و کنار خیابان‌ها و پهنهٔ بزرگراه‌ها می‌شوند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا