گوناگون

مشکلات کشور عمیق‌تر از قبل شده است

این روزها صحن علنی مجلس شاهد انتقادات تند و تیز نمایندگان مجلس علیه دولت بود. انتقاداتی که از مسائل سخت معیشتی و اقتصادی مردم و کشور سخن می‌گفت. احمد رسولی نژاد نماینده دماوند و فیروزکوه در تذکر شفاهی خطاب به وزیر صمت گفت: «حرف و عمل فاطمی امین قبل و پس از رأی‌گیری متناقض است.».علیرضا پاک‌فطرت نماینده  شیراز در تذکر شفاهی گفت: «دولت، وزارت صمت و سازمان تعزیرات بازار را رها کرده‌اند.» پیش از این نیز اخباری مبنی بر استیضاح وزیر اقتصاد و صمت به گوش می‌رسید. باوجوداینکه زمان زیادی از رأی اعتماد به کابینه دولت سیزدهم نمی‌گذرد، اما نمایندگان به تدریج علیه دولت و ناکارآمدی آن موضع می گیرند. عبدالملکی وزیر کار از منتقدین جدی دولت روحانی که درگذشته گفته بود با یک میلیون تومان می‌شود اشتغال‌زایی کرد در دفاع از عملکرد خود در صحن مجلس گفت: اشتغال‌زایی وظیفه وزارت کار نیست!…..

در ارتباط با رویکردهای متناقض دولت و نمایندگان مجلس، ستاره صبح گفت‌وگویی با دکتر پروانه سلحشوری، مدرس دانشگاه و نماینده مردم تهران در مجلس دهم که در طول ۴ سال نمایندگی به وظایف خودش عمل کرد و از حقوق ملت دفاع کرد. او وقتی دریافت که نمی‌تواند در مجلس کاری انجام دهد برخلاف دیگر نمایندگان مجلس دهم داوطلبانه از نامزدی برای مجلس یازدهم خودداری کرد. بدون شک از نام و آوازه پروانه سلحشوری در تاریخ پارلمانی ایران در آینده یاد خواهد شد. در ادامه گزیده گفت‌وگو با وی را می‌خوانید.

به نظر شما با توجه به مدت زمان زیادی که از رأی اعتماد بالای نمایندگان مجلس به وزرای کابینه نگذشته چرا بحث استیضاح وزرا مطرح‌شده است؟
مجلس یازدهم همسو با بدنه دولت است. اینکه چرا امروز انتقادهای تندی علیه دولت صورت می‌گیرد در گام اول به دلیل ناهماهنگ بودن تیم اقتصادی دولت است. به‌طور مثال آقای خاندوزی، وزیر اقتصاد در مسائل اقتصادی به صورت مستقل عمل می‌کند و این موضوع باب میل برخی‌ها در دولت نیست. نکته دیگر پاسخگویی نمایندگان به بدنه معترض جامعه است، این نمایندگان هرچند که با رأی حداقلی مردم انتخاب شدند اما باید پاسخگوی مردم حوزه انتخابیه و آحاد عمومی جامعه بر اساس اصل ۸۴ قانون اساسی باشند. وقتی مردم دچار شرایط سخت اقتصادی می‌شوند نمایندگان مجلس اولین مسئولینی هستند که می‌توانند بدون واسطه از آنها مطالبه داشته باشند. بنابراین نمایندگان برای پاسخگویی به مردم این‌گونه طرح سؤال و استیضاح را مطرح می‌کنند تا به‌نوعی توپ را در زمین دولت بیندازند. بنابراین تناقض و تعارض در رفتار نمایندگان ناشی از فشار طبقات مختلف اجتماعی است. متأسفانه در کشور ما ملاک انتخاب شایسته‌سالاری نیست.

   جریان حاکم که در دولت قبل انتقادات فراوانی را به نحوه مدیریت دولت روحانی داشت، چرا اکنون که قدرت را در دست دارد عملکرد موفقی ندارد؟
انتقاد به نحوه عملکرد دولت روحانی یک کنش سیاسی بود و نه یک مطالبه و ارائه راهکار منطقی. کسانی که تا دیروز برجام را آتش می‌زدند امروز مدافعان برجام شده‌اند. لذا این موضوع نشان می‌دهد که انتقادات ریشه و پایه علمی ندارد بلکه صرفاً برای حذف جریان رقیب مورداستفاده قرار ‌گرفت. برای مثال در طرح شفافیت نمایندگان مجلس در مجلس دهم روزی نبود که آقایان به ما انتقاد نکنند و مجلس را زیر سؤال نبرند که چرا این طرح در مجلس تصویب نمی‌شود، اکنون نزدیک دو سال از عمر این مجلس می‌گذرد، مجلس وقتی وارد سال سوم خود می‌شود، عمده دغدغه‌اش به انتخابات معطوف می‌شود و دیگر کارکرد مطلوب نخواهد داشت. چرا آن حجم از انتقاداتی که به ما داشتند اکنون به این مجلس انتقاد ندارند؟
 

 لایحه بودجه سال آینده رو چگونه ارزیابی می‌کنید؟
اگر بخواهیم تبعات این لایحه را به لحاظ اجتماعی بحث کنیم، حداقلی شدن سهمیه دولتی بنزین، حذف ارز ترجیحی و مالیات بر دارایی که بحث آن جدی شده فشار بی‌سابقه‌ای به معیشت مردم وارد می‌شود. از سوی دیگر عدم تحقق درآمدهای دولتی و به‌تبع آن کسری بودجه مسئله‌ای بوده که همواره در دولت‌ها وجود داشته، اما این حد از فشار اقتصادی به مردم که اکنون وجود دارد، سابقه نداشته است. اکنون شاهد افزایش جمعیت دهک‌های آسیب‌پذیر جامعه هستیم. یک گروه اندک برخوردار در کشور وجود دارد که فاصله معناداری را به لحاظ اقتصادی با آحاد مردم جامعه دارند. لذا وقتی فشار اقتصادی افزایش پیدا می‌کند جمع کثیری از مردم دچار مشکلات فراوان معیشتی می‌شوند. متأسفانه هنوز تیم رسانه‌ای جریان حاکم چه در دولت و چه در مجلس این مشکلات را بر گردن اصلاح‌طلبان و دولت روحانی می‌اندازد اما این بهانه‌ها برای مردم قابل‌قبول نیست. دولتی که امروز سرکار است روزی معتقد بود تحریم‌ها نعمت است و باید بدون اتکا به فروش نفت و بیگانگان مشکلات اقتصادی را حل کرد. اکنون ناتوانی و ناکارآمدی موجود را به گردن گروه دولتی نمی‌توان انداخت. بلکه لازم است ریشه مشکلات و بحران‌ها را بشناسیم.

  نظر شما درباره اوضاع کشور چیست؟
متأسفانه مشاهدات میدانی که در زمینه گرانی، تبعیض و کاهش قدرت خرید مردم وجود دارد نشان می‌دهد که اوضاع نسبت به دولت قبل نه‌تنها بهتر نشده بلکه بدتر هم شده است.  به نظر می‌رسد حدود ۸۵ درصد مردم منتقد اوضاع اقتصادی و معیشتی هستند. پرسش این است که حاکمان می‌دانند که در یک شرایط بی‌اعتمادی قرار داریم یا خیر؟ پرسش دیگر اینکه چه راه‌حلی برای برون‌رفت از شرایط کنونی دارند؟ که بر اساس این راه‌حل‌ها مردم امیدوار شوند. کارشناسان بر این عقیده‌اند که احیای برجام و تعامل با کشورهای دنیا و پذیرش اف ای تی اف که در مجلس دهم و دولت دوازدهم آن را تأیید کردند، می‌تواند نقطه‌های امید برای مردم باشند. بنابراین اکنون توپ حل مشکلات مردم در زمین و در دستان اصولگرایان است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا