گوناگون

خودروهای فرسوده بلای جان مردم

آلودگی هوا در پاییز و زمستان نفس مردم را بند آورده است. به گفته متخصصان منشا ۷۰ درصد آلودگی هوا منابع متحرک مانند اتوبوس، کامیون، خودرو و موتورسیکلت‌های فرسوده هستند. بر اساس قانون سالانه خودروسازان و موتورسیکلت‌سازان و کامیون سازان موظف‌اند به ازای میزان تولیدات خود یک‌سوم آن را اسقاط و از رده خارج کنند که اینکار را نمی‌کنند…..

تاکنون متاسفانه اجرا نشده است و مهم تر اینکه بدلیل عدم اجرای قانون حدود ۷۰ درصد مراکز اسقاط خودرو و موتور سیکلت تعطیل شده است. خوشبختانه سازمان بازرسی کل کشور دو خودروساز بزرگ یعنی« ایران خودرو» و«سایپا »را به همین دلیل مورد بازخواست قرار داده و برای مدیرعامل این دو شرکت خودروساز و اعضای هیئت مدیره آن پرونده تشکیل داده است. در کشورهای پیشرفته مهم ترین موضوع حفظ و تضمین سلامت افراد است. اما متاسفانه در کشور ما به این مهم توجه نمی شود و وضع به گونه ای شده که مردم اکنون آب ، خاک و هوای سالم ندارند.انتظار از قوه قضائیه این است که با هدف حفظ سلامت افراد با کسانی که در ایجاد آلاینده ها، مستقیم و غیر مستقیم نقش دارند ورود کند و آنان را مجازات کند.

محمود مشهدی شریف، رییس انجمن مراکز اسقاط خودرو در گفت‌وگو با ایلنا در مورد آخرین وضعیت اسقاط خودرو در کشور اظهار کرد: از سال ۹۶ واردات خودروی خارجی به کشور ممنوع شده، ازآنجاکه در آن سال گواهی اسقاط انحصار برای واردات خودروهای خارجی مصرف می‌شد، عملاً بازار مهمی از گواهی اسقاط از بین رفت. از ۲۷ بهمن سال ۹۷ مصوب شد که موتورسیکلت‌سازان و کامیون سازان از گواهی اسقاط استفاده کنند. یک سال این مصوبه را به تعویق انداختند و از ۲۷ بهمن سال ۹۸ موتورسیکلت‌سازان از این گواهی استفاده می‌کنند. برای هر موتورسیکلتی که تولید شود باید یک موتورسیکلت فرسوده یا معادل آن اسقاط شود، برای مثال اسقاط هر خودروی فرسوده به منزله ۷ موتورسیکلت است.
وی افزود: همچنین موتورسیکلت‌سازان باید ۱۰ درصد از تولیدات خود را به موتورسیکلت برقی اختصاص دهند، اگر این کار را انجام ندهند به ازای هر موتورسیکلتی که از ۱۰ درصد کمتر باشد باید ۳ موتورسیکلت اسقاط کنند. اگر یک شرکت ۱۰ هزار موتورسیکلت تولید می‌کند، باید ۱۰۰۰ دستگاه از آن برقی باشد. اگر این کار را نکند باید ۳ هزار موتورسیکلت فرسوده یا معادل آن را اسقاط کند تا اجازه شماره‌گذاری بگیرد. وی تصریح کرد: همچنین کامیون سازان موظف هستند که به ازای هر ۳ کامیون تولیدی، یک کامیون فرسوده را اسقاط کنند. اگر بخواهند ۳ کشنده را شماره‌گذاری کنند، یک کشنده باید اسقاط شود که به این موضوع قانون یک‌سوم می‌گویند که در مورد دیزلی‌های ساخت داخل صدق می‌کنند. به ازای شماره‌گذاری هر کامیون‌های سه سال کارکرده وارداتی با تخفیف سه تن باید یک کامیون اسقاط شود، جمع تونان و همچنین برگ سبز باید رعایت شود. یعنی به ازای واردات کامیون ۴۳ تنی یک کامیون ۴۱ تنی اسقاط شود. مشهدی شریف بیان کرد: بنابراین الآن سه محل مصرف برای گواهی اسقاط داریم اما اگر همه این‌ها دست به دست هم دهند، ظرفیت مراکز ما را پر نمی‌کند به‌طوری که بین ۲۵ تا ۳۰ درصد مراکز کار می‌کنند که ظرفیت کار آنها هم بین ۲۰ تا ۳۰ درصد است. تعداد قابل‌توجهی از مراکز اسقاط تعطیل هستند. وی ادامه داد: راه‌حل این موضوع طرحی است که دو سال و ۸ ماه است که در مجلس مانده است. طبق این طرح خودروسازهای داخلی که به ازای هر ۱۰۰ خودرویی که تولید می‌شود باید ۲۵ خودرو اسقاطی داشته باشند. اگر طرح ۲۵ درصد تصویب شود، با تولید ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار خودرو در کشور باید ۳۰۰ هزار خودرو فرسوده اسقاط شود که می‌تواند رونقی به بازار بدهد. انجمن صنفی یک طرحی ارائه داده که برای کامیون‌های سه سال کارکرد، به ازای هر کامیون یک کامیون با هر توناژی اسقاط شود. در این زمینه ما با مجلس، دولت و ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت همکاری داریم تا به یک راه‌حل مناسب برسیم. او با اشاره به زیان‌های اقتصادی که عدم اسقاط خودرو به کشور وارد می‌کند، گفت: ما الآن حدود ۳ میلیون خودروی فرسوده داریم که در افق ۱۴۰۴ به ۸ میلیون دستگاه می‌رسد. هر خودروی فرسوده روزانه حداقل ۶۵ تا ۶۷ هزار تومان بنزین بیشتری مصرف می‌کند که در سال به ۲۴.۵ میلیون تومان می‌رسد. هر خودروی فرسوده سالانه ۲۴.۵ میلیون تومان به کشور ضرر می‌زند. اگر دولت همین ۲۴.۵ میلیون تومان را به یک متقاضی نوسازی خودروی فرسوده دهد، در طول یک سال همه هزینه‌ای که کرده جبران می‌شود و در عین حال ۷۰ درصد از آلودگی شهرهای بزرگ که توسط منابع متحرک ایجاد می‌شود، برطرف خواهد شد.
وی اضافه کرد: گازوییل در کشور تقریباً رایگان بوده درحالی‌که بین ۴۵ تا ۵۰ سنت یعنی حدود ۱۵ هزار تومان فوب خلیج‌فارس دارد در ایران ۳۰۰ تومان است. اگر کامیون‌های فرسوده نوسازی شوند سود حاصل از آن در یک سال حدود ۱۴ ماه یارانه کشور است. یعنی در همان یک سال دولت دو ماه صرفه‌جویی کرده و به سوددهی می‌رسد و از سال‌های بعد همه آن سود است. یک کامیون دیزلی به‌طور میانگین به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر ۸۰ لیتر گازوئیل مصرف می‌کند درحالی‌که در خارج از کشور میانگین آن کمتر ۲۵ لیتر است. یعنی بیش از دوسوم گازوئیل اضافه مصرف‌شده و به آلودگی تبدیل می‌شود. کامیون‌های وارداتی جدید به ازای ۱۰۰ کیلومتر به‌طور میانگین ۲۲ تا ۲۴ لیتر گازوئیل مصرف می‌کنند. اگر کامیون‌ها نوسازی شود برای ۱۴ ماه یارانه نقدی کشور تأمین می‌شود.
مشهدی شریف در ادامه با اشاره به واردات ضایعات آهن برای صنایع کشور خاطرنشان ساخت: علاوه بر این، درحالی‌که می‌توان با اسقاط خودرو حدود ۱۰ درصد ضایعات آهن کشور را تأمین کنند الآن این میزان به صفر رسیده و مجبور هستند که ضایعات آهن از خارج از کشور وارد کنند. یعنی با اسقاط نشدن خودرو ۱۰ درصد از آهن فرسوده‌ای که حتماً باید در کوره‌های ذوب آهن باشند در داخل کشور تأمین نشده و مجبور به واردات هستند. زیان‌های زیادی هم در حوزه محیط‌زیست و سلامت وجود دارد.

ستاره صبح

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا