اجتماعی

از هتل کوبورگ تا مراغه، حال مردم خوب نیست!

طبق یک بررسی میدانی، حدود ۳۰۰ شغل، که برگرفته از فقر و آسیب‌های اجتماعی است، به کشور اضافه شده؛ از دلالی برای خرید کلیه و کبد گرفته، تا فروش مو، شاهد برای دادگاه و طلاق و حتی قاتل اجاره‌ای!.

آرمان ملی- منیره چگینی:‌ «حال مردم خوب نیست و تحت فشار شدید هستند» این جمله چند روز گذشته تعدادی از مسئولان ارشد کشور است و آنها بار دیگر وعده دادند که به‌زودی مشکلات مردم برطرف خواهد. در شرایطی نگاه اکثر مردم ایران به هزاران کیلومتر آن‌طرف‌تر و هتل کوبورگ در کشور اتریش و شهر وین است و آنها امیدوارند با توافقات برجامی، وضعیت معیشت و زندگی آنها مقداری بهتر شود، انتشار ویدئویی از فریادهای «یا حسین» یک پیــرمرد معلول بر ویرانه‌های محل کسب و درآمدش، دل میلیون‌ها ایرانـــی که خود درگیر تورم و گسترش فقر هستند، به‌درد آورد و برای لحظاتی مشکلات خود را فراموش کرده‌اند.

برای اولین بار نیست که شهرداری‌ها، خانه یا زاغه فقرا را ویران می‌کند و انتشار صحنه‌های ویرانی این ساختمان‌هایی که بیشتر به زاغه شبیه‌تر است، شرایط شبکه‌های اجتماعی را ملتهب می‌کند. همان‌طور که پیش‌ بینی می‌شد، مسئولان تخریب مغازه این پیرمرد معلول همه چیز را به گردن خود فرد بیندازند. در این شرایط که مسئولان اعلام کردند که مالک مغازه‌های میدان مصلای مراغه برای تخریب آنها از شهرداری مجوز داشته و خود سرانه دست به تخریب زده است، شهریار برقی، شهردار منطقه یک این شهر به فارس گفته است: «به دفعات متعدد از طرف اهالی به خاطر خطرساز بودن این مغازه‌ها شکایت‌هایی به شهرداری کتبی و شفاهی ابلاغ شده است. یک ماه پیش آتش‌سوزی در یکی از این مغازه‌ها باعث شد تا دادستانی عملیات تخریب و رفع خطر را متوقف کند. پس از دستور توقف تخریب و رفع خطر، مالک بدون جلب رضایت سرقفلی خودسرانه اقدام به تخریب این مغازه‌ها کرده است.» واکنش بهزیستی به تخریب مغازه معلول مراغه‌ای نیز جالب توجه بود و آنها معتقدند که با انتشار این تصاویر از تحریک احساسات مردم سوءاستفاده کردند! آن‌طور که مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌شرقی گفته است: «ریاست سازمان بهزیستی کشور، عوامل تخریب مغازه‌ی مددجوی معلول مراغه‌ای را پیگیری خواهد کرد.»

حال مردم خوب نیست

اما این اتفاق و ده‌ها اتفاق مشابه دیگر که زندگی را بر قشر فقیر تنگ کرده است، نوک کوه یخ در کشور است و گرانی و افزایش نرخ تورم زندگی را بر میلیون‌ها نفر سخت کرده است، همان‌طور که روز گذشته بسیاری از مسئولان از حال و وضعیت خراب مردم سخن گفتند. در همین راستا،ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفته است: «ما مشکلات زیادی داریم و در حال گذار از دوران سختی هستیم، حال مردم خوب نیست و باید با مردم با هر فکر و سبکی دارند، زندگی کرد.» اما ظاهرا نماینده تهران نیز به این جمله اعتقاد کاملی دارد و همزمان معتقد است که با اصلاح بودجه: «اگر امسال این شیوه‌ها را اصلاح نکنیم، کارمان عقب می‌افتد، هرچند که مردم باید قدری سختی را بپذیرند.» … همزمان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز که چند روز پیش برای پاسخ به سوال نمایندگان به مجلس شورای اسلامی رفته بود و برنامه‌های اشتغال را به گردن وزارتخانه‌های دیگر انداخت….»

گسترش آسیب‌های اجتماعی در سایه فقر

در همین حال احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی دولت رئیسی، با بیان اینکه نتیجه عملکرد اقتصادی چهار ماه اول دولت سیزدهم در آینده نمایان می‌شود، گفت: … اما مردم به حق از وضعیت اقتصادی موجود شکایت دارند و باید پیام لزوم صبر برای رسیدن به موفقیت را به جامعه اعلام کنیم.» ظاهرا امروز و فردا کردن مسئولان منوط به توافق احتمالی در وین در بهبود شرایط اقتصادی کشور است. در شرایطی که فقط زندگی را برای بسیاری از مردم سخت کرده و آسیب‌های اجتماعی هر روز در کشور افزوده می‌شود. انتشار فیلم‌هایی از سرقت‌های خشن و زورگیری، در کنار افزایش سرقت وسایل و آهن آلات شهرداری و پل‌های عابر پیاده، نشانگر افزایش این اتفاقات ناگوار است.

۳۰۰ شغل نوظهور

طبق یک بررسی میدانی، حدود ۳۰۰ شغل، که برگرفته از فقر و آسیب‌های اجتماعی است، به کشور اضافه شده؛ از دلالی برای خرید کلیه و کبد گرفته، تا فروش مو، شاهد برای دادگاه و طلاق و حتی قاتل اجاره‌ای!. همین چند روز پیش بود که جامعه ۲۴ گزارشی در مورد افزایش اجیر کردن افراد برای قتل خبر داد، پدیده‌ای که از آن با عنوان « قاتلان اجاره‌ای» هم یاد می‌شود. کارشناسان اقتصادی بر این باورند که ۷۰ درصد مردم ایران زیر خط فقر نسبی زندگی می‌کنند و ۲۰ میلیون نفر بیکار در کشور داریم، جمعیتی که از ۱۰ درصد آنها به آسیب‌های و سرقت‌های خرد و کلان روی بیاورند، معلوم نیست که چه وضعیتی در کشور حاکم خواهد بود. البته نباید به مشکلات کرونا نیز در این زمینه اشاره‌ای نکرد. برای مثال از هر ۱۰۰ نفری که در بهار ۹۸ شاغل بودند، تنها ۷۶ نفر همچنان در بهار ۹۹ نیز شاغل هستند و این در حالی است که این مقدار برای سال‌های ۹۸ و ۹۶ به ترتیب ۸۰ و ۷۹ بوده است. در نتیجه کرونا بیشتر شاغلان غیر بیمه را متاثر کرده است. در این شرایط امید میلیون‌ها نفر به اقدامات دولت مردمی است که با وعده بهبود شرایط اقتصادی به میدان آمده و بدون تردید شرایط اقتصادی منجر به کاهش آسیب‌های اجتماعی خواهد شد. ماموریت غیر ممکنی که تاثیر آن از وین آغاز شده و در صورت تحقق وعده‌های آیت‌ا… رئیسی، دیگر مغازه و فریادهای پیرمرد مراغه‌ای دل مردم را خون نخواهد کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا