بین‌المللی

چین سفارت خود در نیکاراگوئه را افتتاح کرد

پکن در پی اقدام نیکاراگوئه در قطع روابط با تایوان و به رسمیت شناختن چین واحد، سفارت خود در این کشور را بازگشایی کرد.

به گزارش خبرگزای مهر به نقل از آسوشیتدپرس، چین روز جمعه برای اولین بار از سال ۱۹۹۰ سفارت خود را در نیکاراگوئه افتتاح کرد.

اقدام مذکور تنها سه هفته پس از این اتفاق می افتد که دولت «دانیل اورتگا» رئیس جمهور این کشور روابطش با تایوان را قطع کرد.

«دنیس مونکادا» وزیر خارجه نیکاراگوئه در این باره گفت که بین دو کشور قرابتی ایدئولوژیک وجود دارد. مونکادا همچنین از چین برای اهدای یک میلیون دوز واکسن «سینوفارم» تشکر کرد.

اورتگا در سال ۱۹۸۵ با چین روابط برقرار کرد، اما پس از شکست در انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۹۹۰، دولت «ویولتا چامورو» رئیس جمهور نیکاراگوئه در آن زمان، تایوان را به رسمیت شناخت.

پیشتر و در حدود سه هفته پیش، نیکاراگوئه اعلام کرد روابط دیپلماتیک خود را با پکن از سر می‌گیرد و چین واحد را به رسمیت می‌شناسد.

نیکاراگوئه همچنین اعلام کرد تایوان بخش جدایی ناپذیر چین است و این کشور روابط دیپلماتیکش را با تایوان قطع کرده است.

چین نیز در اقدامی مشابه اعلام کرد روابط دیپلماتیک خود را با نیکاراگوئه از سر گرفته است. از سوی دیگر، تایوان هم در واکنش به اعلام قطعی روابط نیکاراگوئه با خود از قطع کردن روابط با این کشور خبر داد.

طبق گفته ناظران و تحلیلگران، این اقدام نیکاراگوئه ضربه سختی به جدایی طلبان تحت حمایت آمریکا محسوب می‌شود و اکنون در سراسر جهان فقط ۱۴ کشور تایوان را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت می‌شناسند.

تایوان طبق اصل چین واحد بخشی از تمامیت ارضی دولت پکن محسوب می‌شود؛ حال آنکه آمریکا و شرکای غربی اش در سال های اخیر در راستای سیاست های تنش برانگیز «ایندوپاسیفیک» واشنگتن برای به چالش کشیدن قدرت رو به افزایش چین و علی رغم ادعای احترام به اصل چین واحد، سعی در تحریک جریان های جدایی طلب در مناطق تابع چین ازجمله تایوان، تبت و هنگ کنگ دارند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا