بین‌المللی

یک سرباز اوکراین در درگیری با جدایی‌طلبان تحت حمایت روسیه کشته شد

ارتش اوکراین روز شنبه ۱ ژانویه و همزمان با تشدید تنش با مسکو و متهم کردن جدایی‌طلبان به انجام سه حمله در ۲۴ ساعت گذشته، از کشته شدن یک سرباز خود در درگیری با جدایی‌طلبان تحت حمایت روسیه در شرق این کشور خبر داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از یورونیوز، این اولین گزارش کشته شدن یکی از نظامیان اوکراین از زمان آتش‌بس جدیدی است که ماه گذشته دو طرف درگیر بر روی آن توافق کردند.

درگیری‌هایی که در شرق اوکراین از سال ۲۰۱۴ میلادی شروع شد تاکنون بیش از ۱۳ هزار کشته برجای گذاشته است.

کی‌یف‌، از سال ۲۰۱۴ علیه جدایی‌طلبانی که از حمایت روسیه برخوردارند و بخش‌هایی از قلمرو شرق اوکراین در دونباس را در کنترل خود دارند در حال جنگ است.

دو طرف درگیر که دیگری به نقض توافق آتش‌بس متهم می‌کنند، ۲۲ دسامبر توافق کردند که آتش‌بس را در خط مقدم برقرار کنند.

روابط اوکراین و روسیه در سال‌های اخیر و خصوصا پس از آن که روسیه، شبه جزیره کریمه اوکراین را به خاک خود ضمیمه کرد، بسیار پرتنش شده و در حال حاضر شدیدترین تنش بعد از ضمیمه شدن کریمه به خاک روسیه را تجربه می‌کند.

غرب، روسیه را متهم می‌کند که در صدد مداخله نظامی و حمله به اوکراین است. مسکو اما هرگونه قصد حمله به اوکراین را رد و ادعا می‌کند که هدفش از استقرار نظامیان در مرز مقابله با تحریک‌ها و تهدیدهای ناتو و کی‌یف است.

مسکو عضویت اوکراین در ناتو را خط قرمز خود خوانده و اعلام کرده است که ناتو نباید به مرزهای اتحاد جماهیر شوروی سابق گسترش یابد، خواسته‌ای که در مذاکرات روسیه با آمریکا در ماه جاری میلادی به بحث و بررسی گذاشته خواهد شد.

همزمان، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا قرار است فردا یکشنبه با همتای اوکراینی خود ولودیمیر زلنسکی تلفنی گفت‌وگو کند.

زلنسکی در سخنرانی تلویزیونی خود به مناسبت سال نو میلادی به اوکراینی‌ها اطمینان داد که پایان دادن به جنگ در مرزهای شرقی هدف اصلی اوست.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا