از هر دری سخنی

نرخ تورم در تابستان ۴۵.۸ درصد

رشد اقتصاد کشور در فصل تابستان بدون نفت به ۳.۳ درصد رسید. در گزارش فصلی اقتصاد ایران که از سوی مرکز آمار ایران منتشرشده آمده است: محصول ناخالص داخلی بدون نفت به قیمت ثابت سال ١٣٩٠ در فصل تابستان ١۴٠٠ به رقم ۱۶۲ هزار و ۳۲۱ میلیارد تومان بوده است….

به گزارش ستاره صبح، در این فصل رشد اقتصادی و رشد اقتصادی بدون نفت به ترتیب برابر ۴.۲ و ۳.۳ درصد بوده است. همچنین شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی کل کشور در فصل تابستان ١۴٠٠ (بر مبنای سال ١٣٩۵) رقم ۳۳۸.۷ بوده است که درصد تغییرات دوازده ماه منتهی به شهریورماه ١۴٠٠ نسبت به دوره مشابه قبل (نرخ تورم) ۴۵.۸ درصد بوده است. در این گزارش تأکید شده است: نرخ بیکاری جمعیت ١۵ ساله و بیشتر ۹.۶ درصد بوده است که نسبت به فصل بهار ١۴٠٠، ۰.۸ واحد افزایش داشته است. در گزارش فصلی مرکز آمار جمع کل نقدینگی کشور به ۴۰۶۷ هزار میلیارد تومان رسیده است که نسبت به پایان سال ١٣٩٩، ۱۷ درصد رشد داشته است.
وضعیت بازار بورس
شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با ۱۸.۶ درصد افزایش نسبت به فصل گذشته به یک‌میلیون و ۳۸۶ هزار واحد رسیده است. در این فصل ارزش جاری بازار سهام با ۱۹.۳ درصد افزایش نسبت به فصل گذشته به رقم ۵۶۰۹۴۹۰ میلیارد تومان رسید. همچنین ارزش کل معاملات بازار بورس اوراق بهادار ۴۳۱ هزار و ۱۴۵ میلیارد تومان بوده است که نسبت به فصل گذشته ۶۳.۷ درصد افزایش داشته است.

واردات و صادرات
کل واردات از گمرک جمهوری اسلامی ایران ١٠٨١٠ هزار تن و به ارزش ١٢٨٠٩ میلیون دلار بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل به لحاظ وزنی ۳۹.۹ درصد افزایش و به لحاظ ارزش ۳۷.۶ درصد افزایش داشته است. در این فصل کل صادرات غیرنفتی از گمرک جمهوری اسلامی ایران ٢٩٨١٣ هزار تن و به ارزش ١٠٩٨٠ میلیون دلار بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل به لحاظ وزن ٢٠۵ درصد افزایش و به لحاظ ارزش ۵۲.۱ درصد افزایش داشته است.

افزایش قیمت نفت
در فصل بهار١۴٠٠ متوسط قیمت هر بشکه نفت خام سبد اوپک ۶۶.۱ دلار بوده است که نسبت به فصل زمستان ۱۲.۸ درصد افزایش داشته است.

افزایش قیمت دلار و سکه
میانگین قیمت سکه تمام بهار آزادی (طرح جدید)، سکه نیم‌ بهار آزادی و سکه ربع ‌بهار آزادی به ترتیب برابر ١١٣۵۶،۵٨٧۵ و ٣۶٧٢ هزار تومان بوده است که نسبت به فصل گذشته به ترتیب ۸.۷ درصد افزایش و ۱ و ۳.۸ درصد کاهش داشته است. متوسط نرخ دلار در بازار آزاد برابر ٢۵٨٣١ تومان بوده است که نسبت به فصل قبل ۰.۱ درصد افزایش داشته است. همچنین متوسط قیمت یورو در بازار آزاد برابر ٣٠۵٣٨ تومان بوده است که نسبت به فصل قبل ۸.۷ درصد افزایش داشته است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا