دیدگاه‌ها

اُمیکرون بر دورنمای قیمت نفت ۲۰۲۲ سایه انداخت

سویه جدید کرونا با نفت و کشورهای وابسته به طلای سیاه چه می‌کند؟ این سؤالی است که حالا تحلیلگران بین‌المللی پاسخ‌های متفاوتی به آن می‌دهند. برخی می‌گویند تأثیر این سویه نیز بر نفت کوتاه‌مدت خواهد بود و برخی بر این باور هستند که نفت دیگر وضعیت سابق را نخواهد داشت و به‌زودی جای خود را به انرژی‌های پاک می‌دهد.

همدلی| هر چه که هست، تحلیلگران نفت با در نظر گرفتن موانعی که شیوع واریانت اُمیکرون برای احیای تقاضا برای سوخت ایجاد می‌کند و ریسک اشباع عرضه، پیش‌بینی قیمت نفت در سال ۲۰۲۲ را پایین بردند. در نظرسنجی رویترز از ۳۵ اقتصاددان و تحلیلگر، میانگین قیمت هر بشکه نفت برنت در سال نوی میلادی ۷۳دلار و ۵۷سنت پیش‌بینی شد که حدود دو درصد کمتر از پیش‌بینی ۷۵ دلار و ۳۳سنت در نظرسنجی نوامبر بود. این نخستین کاهش پیش‌بینی قیمت سال ۲۰۲۲ از نظرسنجی اوت رویترز بود. میانگین قیمت هر بشکه نفت آمریکا ۷۱دلار و ۳۸سنت در سال ۲۰۲۲ پیش‌بینی شد که پایین‌تر از پیش‌بینی ۷۳دلار و ۳۱ سنت در ماه پیش بود.
نوربرت روکر، تحلیلگر بانک جولیوس بائر گفت: با کندی رشد تقاضا برای نفت، ادامه رشد عرضه و تسهیل کمبود انرژی، در سال ۲۰۲۲ شاهد توازن گسترده بازار نفت خواهیم بود و بنابراین انتظار داریم قیمت‌ها از سطح جاری پایین‌تر باشند.
قیمت نفت برنت که در حال حاضر حدود ۸۰دلار در هر بشکه معامله می‌شود، تحت تأثیر بهبود تقاضا برای سوخت، در مسیر ثبت بزرگ‌ترین رشد سالانه از سال ۲۰۰۹ قرار دارد. بااین‌حال واریانت جدید اُمیکرون کرونای دلتا شیوع سریع‌تری دارد و باعث شده است کشورها محدودیت‌های کرونایی را تشدید کنند. اگر این محدودیت‌ها ادامه پیدا کند، می‌تواند روند احیای تقاضا برای سوخت را معکوس کند.
ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت OANDA هم اظهار کرد: بازگشایی جهانی به‌محض عبور موج شیوع اُمیکرون، بهبود خواهد یافت و قیمت نفت احتمالاً نوسانی خواهد ماند زیرا اوپک پلاس با افزایش تدریجی تولید، معامله گران را در اضطراب نگه می‌دارد.
وزیران اوپک پلاس قرار است برای بازبینی سیاست تولید هفته جاری دیدار کنند. چهار منبع آگاه در اوپک پلاس به رویترز گفتند: در شرایطی که نفت نزدیک ۸۰ دلار مانده است، اوپک و متحدانش شامل روسیه احتمالاً سیاست افزایش تدریجی عرضه را ادامه داده و افزایش تولید به میزان ۴۰۰هزار بشکه در روز را برای فوریه تصویب می‌کنند.
سورو سرکار، تحلیلگر بانک دی بی اس گفت: در بخش عرضه، استراتژی اوپک پلاس و مذاکرات هسته ای ایران و آمریکا و روند احیای نفت شیل آمریکا هم عوامل تأثیرگذاری خواهند بود اما برای بخش تقاضای دورنمای بازار نفت، در درجه دوم قرار می‌گیرند.
بر اساس گزارش رویترز، پیش‌بینی می‌شود تقاضا برای نفت ۳.۲ تا شش میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۲۲ رشد کند. این گزارش‌ها در حالی مطرح است که قیمت نفت روز جمعه کاهش یافت اما در سال ۲۰۲۱ تحت تأثیر احیای اقتصادی از رکود پاندمی کووید۱۹ و محدودیت‌های تولیدکننده و باوجود افزایش موارد ابتلا به رکورد بالا در سطح جهانی، بزرگ‌ترین رشد سالانه را از سال ۲۰۱۶ به این‌طرف به ثبت رساند.
بر اساس گزارش رویترز، با وجود این‌که شمار دکل‌ها برای هفدهمین ماه متوالی افزایش یافت اما تحلیلگران اظهار کردند همچنان انتظار می‌رود تولید نفت آمریکا کاهش پیدا کند زیرا شرکت‌های انرژی به بازدهی و افزایش سود سرمایه‌گذاران به‌جای افزایش تولید متمرکز مانده‌اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا