اخبار

افزایش قیمت مواد غذایی

گزارش‌های رسمی، مهر تأیید بر کوچک شدن سفره خانوار می‌زند. بر اساس گزارش مرکز آمار ایران قیمت ماهی ۷۷.۷ درصد، برنج ۵۵.۳ درصد، گوشت گاو ۳۴.۹ درصدی، مرغ ۱۵.۹ درصد و گوشت گوسفندی ۱۶ درصد در آذرماه امسال نسبت به ماه آذر سال ۹۹ افزایش قیمت داشته است. این در حالی است که حداقل دستمزد ماهانه ۱۴۰۰ کارگران ۲ میلیون و ۶۵۵ هزار تومان است و مردم در آذرماه امسال نسبت به آذر سال گذشته تورم ۴۳.۴ درصدی را تجربه کرده‌اند است. در ادامه جزییات گرانی مواد غذایی را می‌خوانید….

برنج ۵۵.۳ درصد گران شد
در حالی گزارش‌ها از روند بازار مواد غذایی حاکی از آن است که هر کیلو برنج ایرانی از قیمت ۴۰ تا ۸۲ هزار تومان دیده می‌شود، گزارش مرکز آمار نیز تا حدی بر قیمت‌های بازار مهر تأیید گذاشته است. به گزارش خبر آنلاین، تازه‌ترین گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد که متوسط قیمت هر کیلو برنج ایرانی درجه یک در آذرماه امسال ۵۱ هزار و ۶۸۰ هزار تومان بوده است و این در حالی است که این کالا در آبان ماه دو هزار تومان ارزان‌تر بود. هر کیلو برنج ایرانی درجه یک در آبان ماه ۱۴۰۰ در حدود ۴۹ هزار و ۵۷۲ تومان قیمت داشت. تفاوت این اعداد و ارقام نشان می‌دهد که برنج در آذرماه نسبت به آبان ماه ۴.۳ درصد گران شد. اما نکته دیگر گزارش مرکز آمار، گرانی ۵۵.۳ درصدی برنج درجه یک ایرانی در یک سال گذشته است. در آذرماه سال ۱۳۹۹ متوسط قیمت هر کیلو برنج ایرانی درجه ۳۳ هزار و ۲۶۸ تومان بود. بنا به گزارش مرکز آمار، برنج خارجی درجه یک نیز در آذرماه امسال نسبت به آبان ماه ۳ درصد گران شده است. متوسط قیمت هر کیلو برنج خارجی درجه یک در آذرماه ۲۷ هزار و ۹۴۱ تومان بوده و این در حالی است که در آبان ماه امسال ۲۷ هزار و ۱۱۷ تومان قیمت داشته است. هر کیلو برنج خارجی در یک سال گذشته نیز ۱۹ درصد گران شده است. در آذر سال گذشته متوسط قیمت هر کیلو برنج خارجی درجه یک ۲۳ هزار و ۴۷۹ تومان بود.

گوشت چقدر گران شد؟
گزارش رسمی دولت از تغییر شدید قیمت گوشت حکایت دارد. بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، قیمت هر کیلو گوشت گوسفند در آذرماه امسال اگرچه از افت ۰.۵ درصدی نسبت به آبان ماه برخوردار بوده، اما در طول یک سال منتهی به اول دی‌ماه، ۱۶.۵ درصد گران شده است. بر این اساس، متوسط قیمت هر کیلو گوشت گوسفند در آذرماه امسال ۱۳۹ هزار و ۶۵۵ تومان اعلام‌شده و این در شرایطی است که در آذرماه سال گذشته ۱۱۹ هزار و ۸۵۵ تومان قیمت داشت. در آبان ماه نیز متوسط قیمت هر کیلو گوشت گوسفند ۱۴۰ هزار و ۳۷۳ تومان گزارش‌شده است. در این میان، قیمت گوشت گاو یا گوساله نیز در طول یک سال گذشته ۳۴.۹ درصد گران شده است. بر اساس گزارش رسمی دولت، متوسط قیمت گوشت گاو یا گوساله در آذرماه ۱۴۰۰ در حدود ۱۴۶ هزار و ۶۳ تومان بود و این در حالی است که در آذرماه سال گذشته ۱۰۸ هزار و ۲۴۷ تومان قیمت داشت. قیمت گوشت در آذرماه امسال نسبت به آبان ماه گذشته ۰.۱ درصد کاهش‌یافته است. متوسط قیمت هر کیلو گوشت گاو یا گوساله در آبان ماه امسال ۱۴۰ هزار و ۳۷۳ تومان بود.

مرغ ۱۵.۹ درصد گران شد
بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، قیمت مرغ ماشینی در طول یک سال گذشته ۱۵.۹ درصد گران شده است. متوسط قیمت هر کیلو مرغ در آذرماه امسال ۳۱ هزار و ۶۶۷ تومان اعلام‌شده و این در حالی است که در آذرماه سال گذشته ۳۱ هزار و ۷۴۲ تومان قیمت داشت. در آبان امسال نیز هر کیلو مرغ به قیمت ۳۱ هزار و ۷۴۲ تومان فروخته می‌شد.

ماهی رکورد گرانی را زد
ماهی در میان محصولات پروتئینی، رکورد گرانی را با ۷۷.۷ درصد رشد قیمت در طول یک سال گذشته زد. مرکز آمار ایران، متوسط قیمت هر کیلو ماهی قزل‌آلا در آذرماه امسال را ۸۶ هزار و ۱۶۰ تومان اعلام کرده؛ این در شرایطی است که این کالا آذر سال گذشته ۴۸ هزار و ۴۷۷ تومان قیمت داشت. ماهی قزل‌آلا در آذر امسال نسبت به آبان ماه ۱۴۰۰ نیز ۱.۶ درصد گران‌تر شده است. متوسط قیمت هر کیلو ماهی قزل‌آلا در آبان ماه ۸۴ هزار و ۸۲۰ تومان بود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا