گوناگون

آمارهای متناقض در شمار ایرانیان مقیم خارج

معاونت علمی و فناوری دولت ابراهیم رئیسی می‌گوید جمعیت ایرانیان مهاجر تا سال ۲۰۲۰ حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر بوده است. یک سال قبل وزارت خارجه این رقم را چهار میلیون و ۳۷ هزار نفر اعلام کرده بود……

او در جلسه هیات دولت در روز یکشنبه ۱۲ دی گزارشی از جمعیت ایرانیان مهاجر ارائه داده که با آمار یک سال قبل دبیرخانه شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور تناقض آشکار دارد.

براساس این گزارش، جمعیت ایرانیان مهاجر در جهان در سال ۲۰۲۰، یک میلون و ۹۰۰ هزار نفر اعلام شده است. این رقم برابر است با ۲/۲۹ درصد از کل جمعیت ایران.

کمترین رتبه ایرانیان در میان گروه‌های مهاجر در جوامع میزبان در اروپا مربوط به کشور سوئد بوده که رتبه پنجم را داشته  و بیشترین رتبه مربوط به بریتانیا با رتبه ۲۹ است.

این گزارش درباره دلایل مهاجرت و انگیزه ایرانیان توضیحات دقیقی نمی‌دهد و با آمارقبلی نیز که حدود یک سال پیش ارائه شده بود همخوانی ندارد.

“دبیرخانه شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشورِ” وابسته به وزارت امور خارجه، پیش‌تر اعلام کرده بود که در کل چهار میلیون و ۳۷ هزار و ۲۵۸ ایرانی در خارج از کشور هستند. آمریکا با یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بیشترین ایرانی مقیم را دارد، کانادا، بریتانیا، امارات متحده و  آلمان به ترتیب در رده‌های بعدی قرار گرفتند.

مطابق آماری که مرکز افکارسنجی کیو اخیرا منتشر کرده تمایل به مهاجرت در میان ایرانیان بیش از هر کشور دیگر بوده است.

۲۲ آذر ماه، مرکز افکار سنجی کیو (کیو آنالتیکز) نتایج یک نظرسنجی با موضوع تمایل به مهاجرت را منتشر کرد که هدف آن بررسی میزان میل به مهاجرت در میان ایرانیان و انگیزه‌های آن عنوان شد.

بر پایه این نظرسنجی ۳۳ در صد از پرسش‌شوندگان گفته‌اند، مایلند از ایران مهاجرت کنند و ۸۰ درصد آنها دست‌یابی به موقعیت اقتصادی بهتر یا خروج از موقعیت بد اقتصادی را انگیزه تمایل به این کار عنوان کرده‌اند.

دویچه وله

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا