دیدگاه‌ها

سردار دهقان جایگزین سردار وحیدی شد

کاندیدای انصرافی ریاست‌جمهوری به «شورای راهبردی روابط خارجی» رفت

«شورای راهبردی روابط خارجی»، ۱۵ سال پیش به دستور رهبری تشکیل شد که اعضا و رئیس شورا را نیز ایشان تعیین می‌کنند. مسئولیت آن نیز «تهیه راهبردها و سیاست‌ها و راهکارها در سیاست خارجی» و «ایجاد هماهنگی بیشتر در همه فعالیت‌ها در عرصه روابط خارجی» است.

‌شرق: سردار حسین دهقان، مشاور فرمانده کل قوا در صنایع دفاعی، به عضویت «شورای راهبردی روابط خارجی» درآمد و با حکم مقام معظم رهبری، مسئولیت کمیسیون دفاعی- امنیتی این شورا را برعهده گرفته است. او جایگزین سردار احمد وحیدی شده که در دولت ابراهیم رئیسی به‌عنوان وزیر به وزارت کشور رفته است. بعد از روی‌کار‌آمدن دولت سیزدهم، این شایعه مطرح بود که سردار دهقان یکی از گزینه‌های دبیری شورای امنیت ملی است و حتی از او به‌عنوان وزیر دفاع دولت جدید نیز نام برده می‌شد. دهقان خود نیز از نامزدهای ریاست‌جمهوری بود و در اردیبهشت‌ماه برای رسیدن به پاستور ثبت‌نام کرد؛ اما یک شب مانده به اعلام فهرست نهایی از سوی شورای نگهبان به نفع ابراهیم رئیسی انصراف داد.‌ سردار حسین دهقان از فرماندهان جنگ ایران و عراق محسوب می‌شود که سابقه فرماندهی نیروی هوایی سپاه پاسداران را نیز در کارنامه دارد. او در دولت سیدمحمد خاتمی قائم‌مقام وزیر دفاع بود و در دولت اول احمدی‌نژاد به‌عنوان رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران حضور داشت. در دولت اول روحانی نیز به‌عنوان وزیر دفاع انتخاب شد؛ اما در دولت دوم او حضور نداشت و به‌عنوان مشاور رهبری انتخاب شد. جالب آنکه در آن دولت نیز از گزینه‌های دبیری شورای امنیت ملی بود. دهقان در گفت‌وگو با روزنامه خراسان گفته بود که روحانی علاقه داشته در دولت دوم خود، او را به‌عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی معرفی کند؛ اما در‌نهایت این اتفاق رخ نداد.

شورای راهبردی روابط خارجه
«شورای راهبردی روابط خارجی»، ۱۵ سال پیش به دستور رهبری تشکیل شد که اعضا و رئیس شورا را نیز ایشان تعیین می‌کنند. مسئولیت آن نیز «تهیه راهبردها و سیاست‌ها و راهکارها در سیاست خارجی» و «ایجاد هماهنگی بیشتر در همه فعالیت‌ها در عرصه روابط خارجی» است.
در دوره نخست شورای راهبردی روابط خارجی (از سال ۸۵ تا خرداد ۹۳)، ریاست آن بر‌عهده کمال خرازی، وزیر خارجه دولت اصلاحات، بود و علی‌اکبر ولایتی، وزیر خارجه دولت آیت‌الله هاشمی، علی شمخانی، وزیر دفاع دولت اصلاحات و دبیر فعلی شورای امنیت ملی، محمد شریعتمداری، وزیر دولت حسن روحانی و محمدحسین طارمی، سفیر پیشین ایران در چین و عربستان، در آن عضو بودند.
در دوره دوم این شورا نیز که از ۲۵ خرداد ۹۳ آغاز شده است، کمال خرازی همچنان به‌عنوان رئیس حضور دارد و سعید جلیلی، دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی، ابراهیم شیبانی، سفیر پیشین ایران در اتریش و رئیس سابق کل بانک مرکزی، محمدحسین طارمی و مهدی مصطفوی‌اهری، سفیر پیشین ایران در اتریش و آلمان، عضو این شورا هستند و حالا حسین دهقان نیز به‌عنوان جایگزین سردار احمد وحیدی وارد شورا شده است.
برای تدوین راهبردهای این شورا نیز چهار کمیسیون وجود دارد که ریاست «کمیسیون سیاسی» بر‌عهده سعید جلیلی، ریاست «کمیسیون اقتصادی» برعهده ابراهیم شیبانی و ریاست کمیسیون «علمی-فرهنگی» برعهده مهدی مصطفوی است. ریاست «کمیسیون دفاعی-امنیتی» را هم احمد وحیدی برعهده داشت که از این به بعد حسین دهقان این وظیفه را بر‌عهده خواهد داشت.
شورای راهبردی روابط خارجی، یک دبیرخانه نیز دارد که وظیفه آن تکمیل چرخه کارشناسی و تهیه پیش‌نویس مصوبات شورا و نیز پشتیبانی علمی، پژوهشی و خدماتی مناسب از شورا و کمیسیون‌های آن است. هم‌اکنون ریاست دبیرخانه بر‌عهده عباس عراقچی است. او به همراه محمد‌جواد ظریف و مجید تخت‌روانچی از اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ بودند که در دولت حسن روحانی به برجام رسیدند.
سردار دهقان در فروردین‌ماه امسال در گفت‌وگو با خبرآنلاین اعلام کرده بود هیچ‌گاه مخالف مذاکره با آمریکا نیست و گفته بود: «ما اکنون هم در‌حال مذاکره با آنها هستیم؛ البته فقط از طریق میکروفن، دوربین و در روزنامه‌ها مواضع خود را به یکدیگر اعلام می‌کنیم».
او نظر خود درباره برجام را نیز این‌گونه بیان کرده بود: «چند ایراد در این زمینه وجود داشت؛ نخست اینکه دولت همه امید خود را منوط به این توافق کرد و تمام سرمایه خود را در سبد برجام گذاشت، به طوری که حتی یک درصد هم احتمال نمی‌داد نتیجه دلخواه از این توافق حاصل نشود. دوم اینکه دولت با اعلام برخی موضوعات مانند خالی‌بودن خزانه و وابسته‌بودن آب مصرفی مردم به مذاکرات، به طرف مقابل این سیگنال را مخابره کرد که ایران شدیدا به این توافق نیاز دارد. از سوی دیگر دولت توقع جامعه را از دستاوردهای برجام به اشتباه بالا برد؛ به طوری که مردم گمان می‌کردند پس از امضای توافق‌نامه همه مشکلات سیاسی و اقتصادی کشور حل می‌شود که این اتفاق نیفتاد».
دهقان در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس نیز گفته بود: «ما دنبال ایجاد جنگ نیستیم؛ اما مذاکره برای مذاکره و وقت‌دادن و وقت‌خریدن از طرف مقابل برای تضعیف هرچه بیشتر ملت ما و اعمال تحریم‌های بیشتر بر این ملت را هم نمی‌پذیریم».

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا