ورزشی

شروع به کار معاون «توسعه» ورزش زنان با حکم «ممنوعیت» رشته بدنسازی

رييس فدراسيون پرورش اندام: اگر نظرشان باشد مجوز مي‌دهند، نباشد هم نمي‌دهند

با اعلام وزارت ورزش فعالیت زنان در رشته‌های زیرمجموعه فدراسیون بدنسازی ممنوع اعلام شد. این ممنوعیت شامل رشته‌های زیرمجموعه بدنسازی از جمله پاورلیفتینگ، فیتنس و مچ‌اندازی می‌شود.

علی ولی‌اللهی

روز یکشنبه مریم کاظمی‌پور معاون توسعه ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان که امضایش پای نامه ممنوعیت فعالیت زنان در رشته‌های پرورش اندام دیده می‌شود به روابط عمومی وزارت ورزش گفت: «در سه ماهی که به عنوان معاون توسعه ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان حضور دارم، گزارش‌هایی مبتنی بر فعالیت برخی رشته‌های غیرمجاز و زیر زمینی و به تبع آن بروز رفتارهای پرخطر، مصرف و تزریق مکمل‌های غیرمجاز دریافت کردم که خطر جدی را در راستای حفظ سلامت بانوان ایجاد کرده است و همین مساله عاملی شد تا مجوز فعالیت‌های رشته‌هایی که بانوان در ذیل فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام در آن فعال هستند، به ‌منظور حفظ صیانت از حریم بانوان، مورد بررسی قرار گیرد.»

کاظمی‌پور سه ماه قبل توسط حمید سجادی به سمت معاونت وزارت ورزش در حوزه زنان منصوب شد. در کارنامه‌ کاظمی‌پور نایب‌رییسی فدراسیون تیراندازی با کمان، مدیر ورزش بانوان ستاد کل نیروهای مسلح و مدیر بانوان سازمان بسیج ورزشکاران دیده می‌شود. کاظمی‌پور دانش‌آموخته رشته علوم ورزشی و تربیت‌بدنی در گرایش حرکات اصلاحی و پژوهشگر مرکز تحقیقات فیزیولوژی ورزشی دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله است.

امضای کاظمی‌پور پای نامه ممنوعیت فعالیت زنان در رشته‌های زیرمجموعه فدراسیون بدنسازی اولین فعالیت جدی ایشان در سمت معاونت توسعه ورزش زنان به حساب می‌آید. اینکه چطور شخصی در سمت توسعه‌دهنده با حکم ممنوعیت کارش را آغاز می‌کند از نکات جالب سیستم کاری وزارت ورزش است.

خانم کاظمی‌پور می‌گوید دلیل این تصمیم حفظ سلامت زنان است. در تیر ماه سال ۹۹ دکتر مهین فرهادی‌زاد معاون وقت وزیر ورزش دولت روحانی نیز با اعلام اینکه زن‌ها ریحانه هستند، گفت: «وزارت ورزش نمی‌تواند رشته‌ای را قبول کند که کل سیستم بدنی و فیزیولوژی زنان را تحت تاثیر قرار دهد.» همچنین برخی چهره‌های سلبریتی نظیر داریوش ارجمند بازیگر سینما و تلویزیون هم مدعی شده بود زنانی که وزنه می‌زنند نمی‌توانند بچه‌دار شوند. بسیاری از پزشکان و متخصصان این اظهارنظرها را غیرعلمی تشخیص داده‌اند. نمونه‌های زیادی از زنان ورزشکار در رشته‌های قدرتی نظیر وزنه‌برداری، پاورلیفتینگ و فیتنس وجود دارد که بدون هیچ مشکلی به ورزش و زندگی عادی می‌پردازند. هفته گذشته نرگس موسوی معروف به ملکه آهنین ایران که رکورد کشیدن تریلی ۱۷ تنی را به ثبت رساند به روزنامه اعتماد گفت: «من یک مادر هستم و ورزش‌های قدرتی هم انجام می‌دهم.»

از طرف دیگر متولی مصرف و تزریق مکمل‌ها و فعالیت‌های زیرزمینی ورزشی، معاونت توسعه بانوان وزارت ورزش نیست و این در وهله اول به فدراسیون پرورش اندام، فدراسیون پزشکی ورزشی و اداره اماکن مربوط می‌شود. در سال‌های گذشته با وجود ممنوعیت ورزش بوکس برای زنان تعداد بوکسورهای زن و باشگاه‌های ورزشی خاص این رشته به صورت قارچ‌گونه‌ای افزایش پیدا کرده است. یکی از مربیانی که به صورت زیرزمینی به دختران آموزش بوکس می‌دهد در مرداد به روزنامه اعتماد گفت «بیش از دو هزار باشگاه بوکس زیرزمینی در منطقه شمال تهران فعال هستند.»

کاظمی‌پور در بخشی از اظهاراتش اعلام کرد: «در ادوار گذشته درخواست‌هایی مبنی بر فعالیت این رشته‌ها مطرح شد ولی متاسفانه روند کامل و نهایی صدور مجوز کتبی و قطعی در شورای ساماندهی رشته‌های ورزشی، اتفاق نیفتاده بود» این در حالی است که از سال ۹۲ زنان در این رشته‌ها مشغول به فعالیت هستند، دارای پوشش اسلامی تایید شده هستند، به مسابقات بین‌المللی اعزام می‌شوند و دوره‌های آموزشی در این زمینه برگزار می‌شود. حتی تیم ملی مچ‌اندازی زنان ایران امسال در رقابت‌های آسیایی به چندین مدال رنگارنگ دست پیدا کرد. همچنین قرار است ایران در جزیره کیش میزبانی مسابقات فیتنس چلنج آسیا در دو بخش مردان و زنان را به عهده داشته باشد. مسابقاتی که در اسفند ماه برگزار می‌شود.

خبرنگار روزنامه اعتماد تلاش کرد تا نظر مدیران فدراسیون پرورش اندام را جویا شود اما چندان موفق نشد. عبدالمهدی نصیرزاده رییس فدراسیون در حالی که تاکید می‌کرد نظر خاصی در رابطه با ممنوعیت فعالیت زنان در رشته‌های زیر مجموعه فدراسیون بدنسازی ندارد و اصلا نمی‌خواهد مصاحبه کند و نباید نقل قولی از سوی او منتشر شود، گفت: «روز چهارشنبه با مسوولان وزارت ورزش جلسه داریم و اگر نظرشان باشد مجوز می‌دهند و اگر نباشد فعالیت زنان تعلیق می‌شود.» نسرین شاه محمدیان نایب‌رییس زنان فدراسیون پرورش اندام هم پاسخگو نبود. رییس فدراسیون در مورد مسابقات اسفند ماه در کیش هم تاکید کرد این مسابقات برگزار می‌شود.

در همین زمینه یکی از افراد داخل فدراسیون به «اعتماد» گفت فعلا تا جلسه روز چهارشنبه قرار بر این شده که کسی اظهارنظری در این زمینه نداشته باشد. تلاش خبرنگار روزنامه اعتماد برای گفت‌وگو با زنان ملی‌پوش رشته‌های ممنوع شده هم بی‌نتیجه ماند. چنین به نظر می‌رسد که به ورزشکاران هم توصیه شده تا قبل از جلسه روز چهارشنبه از اظهارنظر در این رابطه خودداری کنند.

عبدالمهدی نصیرزاده در حالی با یک چالش جدید در دوران مدیریتش روبه‌رو شده که هفته گذشته تا مرز کنار رفتن از ریاست فدراسیون پرورش اندام هم پیش رفت اما در مجمع فوق‌العاده فدراسیون با کسب ۴۰ رای از ۶۰ رای در سمت خود ابقا شد. نصیرزاده در ماه‌های قبل به دلیل درگیری چند تن از ورزشکاران در اردوی اسپانیا، پناهندگی سه ورزشکار زیرمجموعه فدراسیون و اعتراض ورزشکاران به عدم اعزام به مسابقات آسیایی و رفتار بد فدراسیون با آنها زیر فشار قرار گرفته بود. ممنوعیت فعالیت زنان در رشته‌های زیرمجموعه بدنسازی از روز یکشنبه بازتاب زیادی در شبکه‌های اجتماعی داشته است. کاربران شبکه‌های اجتماعی این سوال را مطرح می‌کنند که چطور ممکن است یک رشته بعد از ۹ سال فعالیت به یک‌باره خطرآفرین شود آن‌هم فقط در کشور ایران؟ آیا این به سیاست‌های دولت جدید و افزایش محدودیت‌ها برای زنان مربوط می‌شود؟

اعتماد

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا