اخبار

گسترش دامنه اعتراض های مردم هرمزگان به لایحه الحاقی

پس از انتشار مصوبه جدایی بخش هایی از هرمزگان و الحاق آن به استان فارس اعتراضات مردم هرمزگان نسبت به این مصوبه آغاز شد و مردم در تجمعات مختلف خواسته خود را در راستای لغو مصوبه مذکور اعلام کردند. در این تجمعات که نزدیک به دو هفته است ادامه دارد، مردم ضمن مخالفت با طرح مذکور از استاندار هرمزگان خواسته اند به عنوان عالیرتبه ترین مقام دولتی در استان موضع گیری شفاف داشته باشد که تاکنون استاندار هرمزگان هیچ موضعی در این رابطه نگرفته است…

به گزارش خبرنگار کلمه از هرمزگان، اعتراضات گسترده مردمی در هرمزگان بدنبال مصاحبه استاندار فارس در تاریخ نهم مهرماه با موضوع الحاق بخشی از توابع شهرستان پارسیان استان هرمزگان به فارس با هدف دسترسی به دریا شروع شد.

طی پیگیری های بعمل آمده مشخص شد این الحاقیه مربوط به مصوبه شورای عالی امنیت ملی در آخرین روزهای کاری دولت دهم بوده که در دولت یازدهم با نامه وزیر کشور اجرایی شده است. پس از اعتراض های مکرر نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان همچنین حضور اعتراض آمیز نمایندگان شوراهای مناطق یاد شده در دفتر معاون وزیر کشور اولین تجمع اعتراضی مردم بندرعباس در تاریخ شانزدهم مهرماه سال جاری در مقابل استانداری با حضور قشرهای مختلف شکل گرفت.

طی این روزها تجمعات بزرگ دیگری در شهرستان پارسیان و روستاهای توابع بوقوع پیوست که حاکی از شرایط ملتهب استان بود. از سوی دیگر تجمع کنندگان به عملکرد صدا و سیمای مرکز خلیج فارس درخصوص نوع پوشش اعتراضات خود انتقاد کرده و در همین ارتباط چندین تجمع را در مقابل صدا و سیما تدارک دیدند که در نهایت روز دوشنبه گذشته هنگام تجمع مردم در مقابل صدا وسیما “بامری” معاون سیاسی امنیتی استاندار هرمزگان به نمایندگی از دولت در میان تجمع کنندگان حضور یافت.

او در این تجمع با بیان اینکه تجمع مردم منطقه غیرقانونی است از آنها خواست تا به این تجمعات خاتمه دهند اما مردم بدون توجه به این سخنان به تجمعات خود ادامه دادند. پس از سخنرانی بامری تجمع کنندگان خواستار پایان دادن به ماموریت مدیران دولت سابق و با سر دادن شعارهایی خواستار انتصاب سریع استاندار جدید برای هرمزگان شدند.

با ادامه یافتن حضور اعتراض آمیز روزانه مردم جلوی صداوسیما روز پنج شنبه بیست و پنجم مهرماه نیروی ضد شورش که شنیده شده از کرمان نیروی کمکی به بندرعباس اعزام شده و آنها به مردم حمله کرده و تجمع مسالمت آمیزشان با برخورد خشن نیروی انتظامی به خشونت کشیده شد.

حضور دوباره جمع زیادی از مردم در نماز جمعه با دست بندهای مشکی آمدن دوباره نیروی انتظامی را بهمراه داشت که باعث شد هیچ صدای اعتراضی از قسمت مردان شنیده نشود. از نکات قابل توجه این روز باتوجه به سکوت اجباری مردان، شعارهای طولانی و بدون وقفه زنان بود بطوریکه در خطبه دوم برای دقایقی سخنرانی امام جمعه با وقفه مواجه گردید.

عصر روز جمعه نیز بار دیگر مردم جلوی امامزاده سید مظفر تجمع کرده که اینبار گارد ضد شورش با تمام قوا به منطقه اعزام شد و که اگر حضور زنان در صف اول و ایجاد حلقه های امنیتی نبود جمع زیادی از مردان مورد ضرب و شتم قرار گرفته و بازداشت می شدند. در این میان ۱۵ نفر بازدداشت شدند که حضور پسربچه ۱۴ ساله و دختربچه ۱۶ ساله و یکی از هنرمندان بنام هرمزگان بنام یاسین بهرامی که از کارگردانان تئاتر و برهان اکبری که از جوانان شاعر است در میان بازداشت شدگان قابل توجه بود.

نمایندگان مجلس که طی این مدت با سکوت خود مورد انتقاد جمع کثیری از مردم قرار گرفته بودند با فراگیر شدن موج اعتراضات مردمی در نهایت به مردم پیوستند. حتی در جلسه ای با حضور نماینده ولی فقیه در استان به برخوردهای انجام شده با مردم و همچنین این الحاقیه به شدت اعتراض کرده اند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا