فرهنگی

خانه‌های ۱۵میلیون دلاری و مردم اتوبوس خواب

نداشتن خانه و سرپناه یکی از مشکلات جدی و طاقت‌فرسایی است که بسیاری از مردم محروم ایران با آن دست به گریبانند. گرانی هزینه مسکن بسیاری از مردم شاغل را ناگزیر کرده گاها ۱۴ساعت از روز را کار کنند، با این حال از پس تهیه ابتدایی‌ترین لوازم و مخارج زندگی به‌ویژه تأمین هزینه مسکن عاجزند….

ناتوانی مردم برای خرید و اجاره مسکن طوری است که عده‌ ای از آنها به پشت‌بام خوابی، غارخوابی، گورخوابی، خیابان خوابی واخیراً نیز به اتوبوس خوابی روی آورده‌اند. اتوبوس‌خواب‌ها مردمان شاغلی هستند که سرپناهی ندارند و برای حفظ آبرو مجبورند شب‌ها را در اتوبوس‌های داخل شهری به سر ببرند.

بر اساس گزارش رسانه‌های داخلی، عده‌ ای از شهروندان کم‌درآمد تهرانی ۱۲هزار تا ۲۵هزار تومان را برای یک شب خوابیدن در بی‌آرتی هزینه می‌کنند. آنها در طول شب حداقل ۵بار اتوبوس عوض می‌کنند و اتوبوس‌خوابی برای آنها بین ۳۶۰ تا ۷۵۰هزار تومان در ماه هزینه دارد. (فیلم زیر)

آن روی سکهٔ زندگی فقیرانه مردمی که توان اجاره آلونکی را هم ندارند و حتی مانند سالهای قبل نمی‌توانند پشت‌بامی را اجاره کرده و در گوشه‌ ای از آن چادری برای سرپناه برپا کنند، کاخ‌ها، ویلاها و برج‌های سربه فلک کشیده‌ای است که در تهران و سایر کلان‌شهرها توسط سران نظام و مهره‌های وابسته به آن قارچ‌گونه سربرآورده‌اند. کاخ‌ها و ویلاهایی که به گزارش رسانه های داخلی، گران‌تر از خانه‌های اشرافی در بورلی هیلز آمریکا است که گران‌ترین منطقه این کشور است.

روزنامه آفتاب یزد در این رابطه با اشاره به سکوت مقامات نظام نوشت: جامعه را به‌حال خودش رها کردند به همین خاطر است که اتفاقاتی که در جامعه رخ می‌دهد برای آنها اهمیت ندارد. این اتفاقات می‌تواند فقر در مناطق محروم، فقر در جنوب شهر، بیکاری، فرار مغز ها، اتوبوس خوابی و… باشد. این مسائل برای آنها اهمیت ندارد.

با این وجود، دستکم یک سوم ایرانیان نمی توانند شیر و لبنیات بخورند

مطالعات وزارت بهداشت، انستیتو تحقیقات تغذیه و دانشگاه های علوم پزشکی کشور نشان می دهد که میزان مصرف شیر و لبنیات توسط ایرانیان به صورت کلی پایین تر از مقدار توصیه‌شده است و کمتر از ۲۰ درصد ایرانیان در برنامه غذایی روزانه خود حداقل دو واحد شیر و لبنیات مصرف می کنند.

به گفته مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، افزایش محسوس قیمت شیر و لبنیات در سال های اخیر منجر به کاهش قابل توجه مصرف این مواد غذایی مهم توسط ایرانیان شده است و متاسفانه باید اذعان داشت که در دو سال گذشته، به دلیل تبعات اقتصادی ناشی از شیوع کرونا، افزایش آمار بیکاری، رشد قیمت مواد غذایی و تورم سنگین موجود در جامعه، دهک های درآمدی پایین کشور تا حد زیادی مصرف شیر و لبنیات را کنار گذاشته اند.

عبداللهی با اشاره به مطالعات انجام شده توسط وزارت بهداشت و انستیتو تحقیقات تغذیه در سال ۹۹ گفت: نتایج آخرین مطالعه ای که درباره مصرف شیر و لبنیات در سطح کشور انجام شده است، نشان می دهد که در سال گذشته ۳۰ درصد ایرانیان مصرف شیر را به شدت کاهش داده یا به طور کامل حذف کرده اند. همچنین براساس آن مطالعه، حدود ۲۶ درصد ایرانیان، ماست را تا حد زیادی از سفره خود کنار گذاشته اند و پنیر نیز از سفره ۲۰ درصد ایرانیان حذف شده است.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت ادامه داد: با توجه به این که این مطالعه در ابتدای سال ۹۹ انجام شده و در یک سال و نیم اخیر نیز قیمت شیر و لبنیات به شکل محسوسی افزایش یافته است، بنابراین اکنون به جرات می توان گفت که حدود یک سوم ایرانیان، یا مصرف شیر و لبنیات را تا حد زیادی کاهش داده یا آن را به طور کامل از سفره خود حذف کرده اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا