گوناگون

سیلاب پس از خشکسالی: ۱۳۲ روستای جنوب کرمان در محاصره سیل قرار گرفتند

مردم جنوب استان کرمان تا یک هفته قبل برای تأمین آب کشاورزی و آشامیدنی با مشکل روبه‌رو بودند و میزان بارندگی ۶۷ درصد کمتر از متوسط بلندمدت بارندگی در این استان بود؛ اما طی دو روز گذشته با ورود سامانه سودانی، این منطقه با سیلاب گسترده‌ای مواجه شد و تنها در رودبار جنوب طی یک روز ۲۰۰ میلی‌متر باران بارید.

به دلیل عدم وجود سد و نبود سازه‌های خروج آب، سیل بیش‌تر شهرستان‌های جنوبی استان کرمان را فرا گرفت. در حال حاضر میزان بالای بارندگی و عدم لایروبی رودخانه و وجود پل‌های غیراستاندارد موجب وارد شدن سیلاب به شهرهای رودبار، قلعه‌گنج و کهنوج شده و ۱۳۲ روستا در جنوب کرمان در محاصره سیل قرار گرفته‌اند.

همچنین شکست پل‌ها و آب‌گرفتگی، راه‌های ارتباطی به روستاها را مسدود کرده و ادامه فعالیت سامانه بارشی و وزش باد شدید امدادرسانی هوایی را هم غیرممکن کرده است. این سیلاب در جنوب کرمان تاکنون تلفات جانی مستقیم نداشته اما در شهر سیرجان به دلیل ورود خودرویی حامل یک مادر و دختر به زیر گذر راه‌آهن و آب‌گرفتگی این منطقه، خودرو درون آب فرو رفت و هر دو سرنشین آن جان باختند. مجید سعیدی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان گفته است یک‌هزار و ۷۲۵ خانه در این استان دچار آب‌گرفتگی شده‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا