حقوق بشر

مخالفت رئیس زندان نقده با اعزام محمد مرادی به مراکز درمانی

یک زندانی سیاسی اهل نقده که از چهار سال پیش بدون یک روز مرخصی در زندان مرکزی نقده محبوس است به بیماری فتق مبتلا شده و به عمل فوری نیاز دارد.

برپایه گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، محمد مرادی زندانی سیاسی۳۵ساله و اهل پیرانشهر که مدت ۴ساله بدون یک روز مرخصی در زندان مرکزی نقده محبوس است به بیماری فتق مبتلا شده و به عمل فوری نیاز دارد، با این حال مسئولین زندان از اعزام وی به مراکز درمانی خودداری می‌کنند.

به گفته یک منبع مطلع از زندان نقده، علی‌رغم اینکه بهداری زندان تشخیص به عمل جراحی محمد مرادی داده، اما با دستور حبیب محمدی رئیس زندان از اعزام این زندانی سیاسی به بیمارستان و عمل جراحی وی ممانعت به عمل می‌آورد.

محمد مرادی اهل روستای «قبر حسین» از توابع پیرانشهر که به مدت شش ماه عضو حزب دمکرات کُردستان ایران (حدکا) بوده، شهریور ماه سال ۱۳۹۶ خورشیدی پس ازجدایی از این حزب به ایران بازگشته و در تاریخ ۱۵ شهریور همان سال (۶ سپتامبر ۲۰۱۷) از مرز کیله واقع در سردشت خود را تسلیم نیروهای امنیتی کرده بود.

به گفته یک منبع مطلع، هرچند محمد خود را تسلیم کرده بود، اما سپاه پاسداران از طریق یکی از اعضای خود در پیرانشهر با هویت ”علی آتش برگ “پروندهای را برای وی تشکیل داده و گفتهاند که محمد در حالی که ۳ اسلحه همراه داشته دستگیر شده است.

محمد مرادی اردیبهشت ماه امسال توسط شعبه اول دادگاه انقلاب مهاباد به ریاست قاضی جواد غلامی به اتهام «بغی» از طریق عضویت در حزب دمکرات کُردستان ایران” به ۴۰ سال حبس و تبعید به زندان مرکزی ارومیه محکوم شده بود و روز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ (۱۲ می‌۲۰۲۱)، پس از احضار به اجرای احکام زندان مرکزی نقده این حکم رسماً به وی ابلاغ شد.

این حکم مهرماه امسال توسط شعبه ۳۴ دیوان عالی کشور نقض و جهت رسیدگی دوباره به دادگاه صادر کننده آن یعنی شعبه اول دادگاه انقلاب مهاباد ارجاع داده شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا