دیدگاه‌ها

گنادی زیوگانف: ناآرامی درقزاقستان

م. چابکی: بروز ناآرامی درقزاقستان که مسبب آن دولت، با دو برابرافزایش قیمت بنزین، موجب تحریک شده، به بسیاری از اقشارمردم آسیب وارد می کند، از اینکه بیش از ۶۰ درصد از مصرف بنزین توسط وسایل نقلیه است، در عین حال نارضایتی شهروندان ماهیت گسترده ‌تری دارد:

سرمایه الیگارشی که خود را در فضای پس از اتحاد شوروی تثبیت کرده است، منافع زحمتکشان را در نظر نمی گیرد. قیمت‌ها برای همه چیز در حال رشد است، در حالیکه دستمزدها پایین مانده است، همه اینها درمجوع به اعتراضات گسترده منجر شد.

با نگاهی به آنچه در قزاقستان اتفاق افتاد، چیزی برای فکر کردن  پوتین و میشوستین (رئیس جمهور- نخست وزیر)وجود دارد.

در روسیه نیز قیمت ها از سقف عبور می کند و تورم واقعی مواد غذایی به ۲۰ درصد نزدیک می شود. این آزادگان الیگارشی هستند که منجر به چنین پیامدهایی می شوند.

دراینجا نیز نیروهائی بطور فعال علیه روسیه جنگ ترکیبی براه انداخته اند. این بار سعی دارند قزاقستان را با غنی ترین منابع طبیعی و داشتن طولانی ترین مرز جهان با کشور مان – بیش از ۷۵۰۰ کیلومتر- در هم بشکنند.

درک این نکته مهم اهمیت دارد. بدون روابط نزدیک  سیاسی- دیپلماتیک، اجتماعی-اقتصادی با کشورهای مستقل مشترک المنافع، صلح در فضای باز وجود نخواهد داشت. اعضای گروه ناتو از هر طرف ما را در محاصره قرار داده اند. غرب بطورجمعی برای بی ثبات کردن اوضاع در امتداد مرزهای روسیه دست به هر تحریکاتی خواهد زد. فقط ما هستیم که باید تصمیم بگیریم ،قوی، موفق و مستقل باشیم!

بر گرفته از توییتر گنادی زیوگانف

م. چابکی: ۲۰۲۲.۰۱.۰۶

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا