فرهنگییادمان و رویدادها

حکومت آزادی‌ستیز، گُردی از دلاوران آزادی‌خواه ‌را از ما گرفت؛ بکتاش آبتین درگذشت

کانون نویسندگان ایران با انتشار اطلاعیه ای از درگذشت شاعر، فیلمساز و عضو پایدار و برجسته‌ی کانون نویسندگان ایران خبر داد. کانون نویسنگان در اطلاعیه ها و بیانیه های قبلی خود حکومت را مسئول به خطر انداختن جان او دانسته است. کانون همچنین اعلام کرده است که ظرف ساعات آتی، بیانیه‌ای به این مناسبت منتشر خواهد کرد و افکار عمومی را در جریان جزئیات ستمی که بر بکتاش آبتین رفت قرار خواهد داد….

آقای آبتین روز دوشنبه ۱۵ آذرماه به دلیل بروز علائم شدید کرونا از زندان اوین به بیمارستان منتقل شده و با فاصله چند روز به دلیل حال نامناسب جسمی به بخش مراقبت های ویژه منتقل شد.

در روزهای اخیر، خبرهایی از وخامت حال بکتاش آبتین منتشر شده بود و در بیانیه پیشین کانون نویسندگان نیز تاکید شده بود که او در کمای مصنوعی به سر می‌برد. کانون نویسندگان ایران پیشتر بارها از مسئولان به‌ دلیل تاخیر در انتقال آقای آبتین به بیمارستان انتقاد کرده بود.

در بیانیه اخیر نیز آمده است که به زودی جزییاتی از «ستمی که بر بکتاش آبتین رفت» توسط این کانون منتشر خواهد شد. در این بیانیه آمده است: «بکتاش آبتین زنده است، چون روح آزادی‌خواهی و ستیز با پلشتیِ استبداد و ستم زنده است.»

کانون نویسندگان ایران پیشتر با انتشار بیانیه‌ای نسبت به وضعیت حال عمومی بکتاش آبتین ابراز نگرانی کرده بود و با اشاره به اینکه وضعیت کنونی آقای آبتین به دلیل عدم رسیدگی به موقع پزشکی و اعزام به بیمارستان وخیم شده است، نوشت “حکومت جمهوری اسلامی، مسئول عواقب هر اتفاقی‌ست که برای نویسندگان زندانی به‌خصوص بکتاش آبتین پیش آید. حکومت عامدانه جان زندانیان سیاسی را به بازی گرفته است و آنان باید پیش از وقوع هر فاجعه‌ای آزاد شوند، خاصه آنکه همه می‌دانیم این نویسندگان هیچ جرمی مرتکب نشده‌اند که بخواهد مجازاتی برایشان در کار باشد.”

کانون نویسندگان در بیانیه خود نوشته است: بکتاش آبتین (۱۴۰۰- ۱۳۵۳)، شاعر، فیلمساز و عضو پایدار و برجسته‌ کانون نویسندگان ایران که جان شیرین خود را فدای آزادی کرد، از میان ما رفت. حکومت آزادی‌ستیزان، گُردی از دلاوران آزادی‌خواه ‌را از ما گرفت…

به گزارش هرانا، مرگ زندانیان به دلیل عدم رسیدگی پزشکی در زندان‌های جمهوری اسلامی امری مسبوق به سابقه است. خردادماه امسال ساسان نیک نفس، زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ علیرغم وضعیت وخیم جسمی بدون رسیدگی مناسب پزشکی در بهداری زندان نگهداری شده و نهایتا جان خود را از دست داد.

سال گذشته نیز بهنام محجوبی، درویش گنابادی زندانی در پی مسمومیت دارویی از زندان اوین به بیمارستان منتقل شده و در تاریخ ۳ اسفندماه در بیمارستان لقمان تهران درگذشت. اخیرا نیز عادل کیانپور، زندانی محبوس در در شرایط پرابهامی در زندان شیبان اهواز جان خود را از دست داد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا