از هر دری سخنی

چاپ بی‌پشتوانه اسکناس

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ضمن مخالفت با کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۱ عنوان کرد: مردم تحمل فشار جدید را ندارند. جامعه را دچار التهاب نکنید. چرا صدای شکستن ستون فقرات مردم را نمی‌شنوید؟….

به گزارش ایسنا، مهدی عسگری نماینده مجلس شورای اسلامی، در جلسه علنی امروز مجلس ضمن مخالفت با کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۱ گفت: نباید به بررسی کلیات لایحه بودجه نگاه سیاسی داشته باشیم برخی می‌گویند، چون این اولین لایحه بودجه دولت آقای رئیسی است باید تصویب شود، اما ما باید نگران شکاف میان ملت و حاکمیت باشیم و این مهمترین اولویت ما می‌باشد.

نماینده کرج در مجلس بیان کرد: اقتصاد ما به موضوعاتی همچون حامل‌های انرژی، نرخ ارز، قیمت کالا‌های اساسی حساس می‌باشد و نباید شوک‌های انفجاری به آن وارد کرد. مردم توان تحمل شوک تورمی جدید را ندارند. بیش از ۱۰ میلیون خانوار زیر خط فقر هستند و میلیون میلیون خانوار در حال رفتن به سوی زیر خط فقر هستند. ستون فقرات مردم در حال شکستن است چرا صدای ان را نمی‌شنوید؟ مردم تحمل فشار جدید را ندارند. سفره مردم از گوشت و برنج خالی شده می‌خواهید نان و پنیر را هم از آن حذف کنید؟ جامعه مستعد این اقدامات نیست؛ جامعه را دچار التهاب نکنید و توان مردم را بسنجید.

باز هم چاپ اسکناس

جدال های درونی نظام به کجا رسیده که رقیب را با افسران هیتلر مقایسه می‌کنند

مرکز پژوهش‌های مجلس می‌گوید چاپ بی‌پشتوانه پول به دستور دولت رئیسی مانند اقدام افسر نازی دولت هیتلر است که برای بی‌اعتبار ساختن پول انگلستان، میلیون‌ها اسکناس لیر تقلبی چاپ کرد و روانه بازار ساخت!

این منبع افزود: در صورت سهل‌انگاری در مواجهه درست با کسری بودجه ۱۴۰۱ این خطر وجود دارد که کسری بودجه پولی شونده، همان کاری را با ارزش پول ملی و اقتصاد ایران بکند که هدف طراحان عملیات «برنهارد» بود: تورم شدید و کاهش ارزش پول در نتیجه چاپ و توزیع پول‌هایی زیبا و ظاهراً بی‌آزار (این بار به دست خود کشور هدف!) که در ابتدا احساس خوبی به دریافت کنندگان آن می‌دهد، اما نتیجه‌ای جز تخریب ندارد»

در دوران جنگ جهانی دوم «عملیات برنهارد» سر و صدای زیادی به‌پا کرد و نشان ابتکار شگفت آلمان نازی بر علیه اعتبار پول انگلستان بود. اما چرا باید این مثال از زبان مرکز پژوهشی قوه مقننه در برابر قوه مجریه بیان شود؟

کسری بودجه را با پول بی‌پشتوانه تأمین کردن از نظر اینها شبیه یک رخداد جنجالی در یک جنگ عالمگیر است!

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا