گوناگون

تاکید وزارت خارجه ایران بر تقویت روابط با حکومت طالبان

سرپرست روابط عمومی وزارت خارجه جمهوری اسلامی با اشاره به سفر هئیت حکومت طالبان به ایران، گفته است، “بر ضرورت حفظ روابط اقتصادی و تجاری دو کشور در راستای منافع مردم افغانستان، خصوصا در شرایط کنونی تاکید داریم”…..

بنا به گفته روابط عمومی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، یک هئیت بلند پایه ٢۶ نفره حکومت طالبان، روز شنبه ١٨ دی ماه (٨ ژانویه) برای گفت‌وگو با مقامات جمهوری اسلامی وارد تهران شد. به گفته این وزارتخانه قرار است در این سفر، دو طرف درباره همکاری‌های سیاسی و اقتصادی مذاکره کنند.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی تأکید کرده که ایران بر “ضرورت حفظ روابط اقتصادی و تجاری دو کشور در راستای منافع مردم افغانستان، خصوصا در شرایط کنونی تاکید دارد”.

براساس اعلام این وزارتخانه قرار است درباره موضوعات مختلف اقتصادی و تجاری از قبیل همکاری‌های بانکی، بازارچه‌های مرزی ، معادن، تجارت و همکاری‌های ورزشی توافقاتی حاصل شود.

هئیت طالبان کە به تهران سفر کردە، متشکل از چندین سرپرست وزارتخانه‌ها و معاونان آنهاست که از سوی امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه این گروه رهبری می‌شوند.

نور‌الدین عزیزی، سرپرست وزارت صنعت و تجارت طالبان به شبکه طلوع نیوز گفته است، “پیمان‌های بزرگ واردات نفت و گاز با مقامات ایرانی امضا خواهد شد”. همچنین سخی احمد پیمان معاون اجرایی اتاق صنایع و معادن گفت، قرار است ایران در بخش معادن افغانستان سرمایه‌گذاری کند.

سفر هئیت بلند پایه طالبان به تهران در حالی انجام می‌شود کە ایران خواهان تشکیل “دولت فراگیر” در افغانستان است و هنوز حکومت این گروه را به رسمیت نشناخته است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران جمهوری اسلامی پیشتر گفته بود: «ما در نقطه شناسایی اساساً قرار نداریم و امیدواریم هیئت حاکمه سرپرستی افغانستان در مسیری حرکت کند که بتواند شناسایی بین‌المللی را از طریق اقداماتی که انجام می‌دهد و از مسیر خواست و اراده مردم، به دست بیاورد.»

سفر امیرخان متقی بە تهران سومین سفر خارجی سرپرست وزارت خارجی حکومت طالبان محسوب می‌شود. او قبلا به پاکستان و قطر هم سفر کردە بود.

تحویل سفارت افغانستان به طالبان

در چند روز گذشته برخی از رسانه‌های ایران به نقل از “یک منبع آگاه” گزارش دادە بودبد کە جمهوری اسلامی سفارت افغانستان در تهران را تحویل نیروهای طالبان می‌دهد.

اما امروز یکشنبه ١٩ دی ماه (۹ ژانویه) با رد این خبر گفته شد، “فعالیت‌های دیپلماتیک سفارت افغانستان در تهران همچون سفارت‌خانه‌های خارجی در چارچوب اصول و قواعد تعریف شده کنوانسیون ۱۹۶۱ وین قرار دارد و هیچ‌تغییر و تحولی خارج از آن ممکن نیست”.

چند خبرگزاری افغان به نقل از منابعی در سفارت افغانستان در تهران نیز تحویل این سفارتخانه به طالبان را تکذیب کردەاند.

دویچه وله

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا