بین‌المللی

بلینکن: فقط درباره مقیاس رزمایش‌ها در شرق اروپا با روسیه گفتگو می‌کنیم

وزیر خارجه آمریکا امروز پیش از برگزاری نشست مشترک با روسیه در مصاحبه ای اعلام کرد: فقط حاضریم درباره مقیاس رزمایش‌ها در شرق اروپا با مسکو گفتگو کنیم، نه تعداد نیروها.

به گزارش خبرگزاری مهر، «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا امروز یکشنبه و پیش از برگزاری نشست مشترک میان این کشو و روسیه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان اعلام کرد: نشست آتی در ژنو فرصتی برای بحث و بررسی در خصوص هرگونه نگرانی قانونیِ روسیه است.

وزیر خارجه آمریکا در این مصاحبه ادعا کرد: گفتگوهای مذکور همچنین فرصتی برای بررسی نگرانی های بسیاری است که درباره رفتار روسیه در اروپا وجود دارد!

وی در ادامه اضافه کرد: در مذاکرات با روسیه، ایالات متحده آماده است تا در مورد مقیاس رزمایش هایی که در شرق اروپا برگزار می شود، بحث کند؛ اما نه درباره تعداد نیروها.

آنتونی بلینکن درادامه افزود: آمریکا و روسیه در مذاکرات ژنو می توانند پایه و اساس احیای توافقات در مورد موشک های میان بُرد و کوتاه برد را بنا کنند.

این دیپلمات آمریکایی گفت: اقدامات اعتمادسازی وجود دارد؛ اقداماتی برای کاهش خطر وجود دارد که اگر متقابل انجام شود، فکر می‌ کنم واقعاً می‌ تواند تنش‌ ها را کاهش دهد و نگرانی‌ ها را برطرف کند. اگر روسیه مرتکب تجاوز مجدد علیه اوکراین شود، من فکر می‌کنم این یک چشم‌انداز بسیار منصفانه است که ناتو مواضع خود را در امتداد جبهه شرقی خود، یعنی کشورهایی که با روسیه هم مرز هستند، تقویت کند!

به گزارش خبرگزاری مهر، وزیران امور خارجه کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» جمعه گذشته (۷ ژانویه) از طریق ویدئو کنفرانس نشست فوق‌العاده ای را با موضوع بحث و بررسی گسترده پیرامون امنیت اروپا با محوریت روسیه هراسی برگزار کردند.

همچنین، آمریکا و روسیه قرار است فردا دوشنبه (۱۰ ژانویه) در ژنو سوئیس نشست مشترکی را درباره موضوعات امنیتی و سیاسی برگزار کنند.

از سوی دیگر انتظار می‌رود شورای ناتو و روسیه ۱۲ ژانویه (چهارشنبه هفته جاری) پس از مدت‌ ها تشکیل جلسه دهد.

همچنین نشست سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) متشکل از روسیه، اوکراین، آمریکا و کشورهای اروپایی در ۱۳ ژانویه (پنجشنبه هفته جاری) برگزار خواهد شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا