زحمتکشان

چند خبر کارگری

اعتصاب گسترده کارگران پتروشیمی فجر منجر به توقف تولید شده است‎،کارگران صابون سازی نخل خرمشهر، کارگران ساختمانی کردستان و بازنشستگان و مشکلات بیمه تامین اجتماعی…

عدم پرداخت حقوق معوقه کارگران و حتی عدم پرداخت حق بیمه آنها، مشکلات بسیار گسترده ای برای کارگران بخش های مختلف کارگری ایجاد کرده است. هم اکنون این مشکل، گریبان کارگرن صابون نخل در خرمشهر، کارگران ساختمانی در سنندج و همچنین افزایش ۱۰۰ درصدی هزینه بیمه تکمیلی کارگران بازنشسته، مشکل بیممه را به یکی از اصلی ترین مشکلات کارگران و کارگران بازنشسته تبدیل کرده است. این در حالی که سازمان تامین اجتماعی حتی حاضر نشده است که حقوق بازنشسته گان را در سال ۱۳۹۲ را حتی در حد تورم موجود افزایش دهد.

بدیگر سخن، کارگرانی که سال ها حق بیمه پرداخته اند، حال حقوقی بازنشستگی شان با کاهش شدید ارزش پول، قدرت خرید بسیار پائین تری نسبت به دوره ای که حق بیمه پرداخته اند دارد. این وضعیت فشار شدیدی بر زندگی آن ها وارد می کند.
این فشار سنگین و طاقت فرسا در شرایطی است که سازمان تامین اجتماعی که از حاصل دسترنج کارگران بخش های گوناگون اقتصاد کشور ساخته شده و به عظیم ترین واحد اقتصادی کشور تبدیل شده است، به محل دعوا و چپاول باندهای قدرت تبدیل گشته و حیف و میل های درون آن زبانزد همگان گشته است. از این رو ضروری که شعار «سازمان تامین اجتماعی را به صاحبانش بازگردانید» را به هسته اصلی خواست های کارگران و بازنشستگان تبدیل کنیم. سازمان تامین اجتماعی باید به صاحبان اصلی آن بازپس داده شود.

مبارزه دراین حوزه درعین حال می تواند به گسترش اتحاد درمیان بخش های مختلف طبقه کارگر و تقویت اراده طبقاتی برای مقابله با تعرض اردوی سرمایه بیانجامد.پافشاری بر حقوقِ سندیکایی، طرح برپاییِ سندیکا و تشکلِ مستقل کارگری به‌منظور دفاع از منافع صنفی و طبقاتیِ زحمتکشان! نکتهُ پراهمیت درلحظهُ کنونی و هنگام بحث در بارهُ احیای حقوق سندیکایی، لزومِ توجه به ماهیت طبقاتی و استقلال عمل تشکل‌های کارگری است.
***
اعتصاب گسترده کارگران پتروشیمی فجر منجر به توقف تولید شده است‎
نایب رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی پتروشیمی بندر امام از اعتراض صنفی امروز ۱۸۰ کارگر پیمانکاری پتروشیمی فجر که به تعطیلی موقت تولید انجامید خبر داد.

«عباس رضایی» در این باره به ایلنا گفت: ۱۸۰ کارگر پیمانی پتروشیمی فجر (شرکت کارفرما) با بهره گیری از ماده ۱۴۲ قانون کار که حق تعطیل کار ضمن حضور کارگر در کارگاه و یا کاهش عمدی تولید از سوی کارگران را به رسمیت شناخته است در اعتراض به عدم دریافت حق سختی کار، کوتاه بودن مدت زمان قرارداد و همچنین ناعادلانه بودن آیین نامه انظباطی شرکت پیمانکاری «رامپکو» دست از کار کشیدند.

وی ادامه داد: مدیر عامل پتروشیمی فجر قول داده بود حق سختی کار که معادل ۲۲ درصد مزدپایه است همراه با حقوق مهر ماه به کارگران پرداخت شود اما شرکت پیمانکاری به تعهدش در این خصوص عمل نکرده است.

این فعال کارگری در تشریح دلایل اعتراض کارگران گفت: در حالی که قرارداد شرکت پیمانکاری رامپکو با پتروشیمی فجر ۴ ساله است، قرارداد کارگران ۵ ماهه تنظیم می‌شود.

رضایی تصریح کرد: کمیته انظباطی شرکت پیمانکاری رامپکو بدون حضور نمایندگان کارگران برگزار می‌شود و عجیب‌تر آنکه آیین نامه انظباطی این شرکت توسط سازمان منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر در سال ۸۹ تایید شده است.

نایب رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی پتروشیمی بندر امام در پایان با اشاره به طرح مطالبات کارگران در حضور رئیس حراست پتروشیمی فجر اظهار داشت: رئیس حراست مدعی است رئیس اداره کار گفته «بدلیل آنکه نمایندگان کارگران وجهه قانونی ندارند نمی‌توانند در کمیته‌های انظباطی شرکت کنند یا صاحب رای باشند»، در حالی که رئیس اداره کار پیش‌تر در صحبت با نمایندگان کارگران، خلاف این را گفته بود.
***
تعویق ۵ ماه حقوق ۱۲۰ کارگر صابون‌سازی نخل

چکیده: «علاوه بر تعویق ۵ ماه حقوق، سوابق بیمه‌ای این کارگران نیز از دی ماه سال گذشته دچار مشکل شده است./ هم اکنون ۵۴ کارگر رسمی کارخانه با تشکیل پرونده در تامین اجتماعی آماده بازنشستگی با مشاغل سخت وزیان آور هستند، اما با وقفه‌هایی که در پرداخت حق بیمه‌شان وجود دارد، امکان بازنشسته شدن ندارند.»

نماینده کارگران کارخانه صابون سازی خرمشهر «نخل» از تعویق ۵ ماهه حقوق ۱۲۰ کارگر این کارخانه خبر داد و گفت: تولید در این واحد از یک سال و نیم پیش متوقف شده است.

«جاسم نیسی‌زاده» در این باره به ایلنا گفت: کارگران این کارخانه از اردیبهشت ماه سال جاری هیچ حقوقی دریافت نکرده‌اند و با توجه به تعطیلی کارخانه در یک سال و نیم گذشته، پیش از این نیز حقوق کارگران هر چند ماه یک بار از محل فروش اموال کارخانه پرداخت می‌شد.

او با بیان اینکه کارفرما در این کارخانه حضور فیزیکی ندارد، افزود: تمامی ۱۲۰ کارگر که ۹۰ نفر آنان قرارداد کار دائمی دارند، فقط برای حضور غیاب در محل کار خود حاضر می‌شوند.

عضو شورای اسلامی کار کارخانه صابون سازی خرمشهر در مورد مشکلات بیمه‌ای کارگران اظهار داشت: علاوه بر تعویق ۵ ماه حقوق، سوابق بیمه‌ای این کارگران نیز از دی ماه سال گذشته دچار مشکل شده است به همین دلیل بعضی از آنان که در شرف بازنشستگی با مشاغل سخت و زیان آور هستند، امکان استفاده از بازنشستگی پیش از موعد را پیدا نکردند.

به گفته این فعال کارگری، هم اکنون ۵۴ کارگر رسمی کارخانه با تشکیل پرونده در تامین اجتماعی آماده بازنشستگی با مشاغل سخت وزیان آور هستند، اما با وقفه‌هایی که در پرداخت حق بیمه‌شان وجود دارد، امکان بازنشسته شدن ندارند.

نماینده کارگران در مرد دلایل تعطیلی کارخانه نخل خرمشهر گفت: با وجود آنکه تولید در کارخانه از یکسال و نیم پیش متوقف شده است اما کارگران دلیل تعطیلی کارخانه و بلاتکلیفی خود را نمی‌دانند.

او در این خصوص اضافه کرد: این واحد تولیدی که از برندهای معرف و با سابقه در کشور است هم اکنون برای چندین سال تولید، مواد اولیه دارد و در زمینه بازار فروش نیز مشکلی مشاهده نمی‌شود.

نماینده کارگران صابون سازی خرمشهر (نخل) در خاتمه سخنانش اظهار داشت: با توجه به اینکه مسئولان استانی و کشوری از وضعیت این واحد تولیدی و کارگرانش با خبرند از آنان می‌خواهیم نسبت به مشکلات کارگران این کارخانه احساس مسئولیت به خرج دهند.
***

۱۵ هزار کارگر ساختمانی در کردستان بیمه نیستند/ اختصاص ۳۵۰۰ سهمیه

چکیده: «ثبت نام کارگران ساختمانی متقاضی بیمه از ۱۶ آبان ماه آغاز می‌شود./۹۵۰ سهمیه مربوط به کارگران ساختمانی شهرستان سنندج است و مابقی سهمیه‌ها به سایر شهرستانهای استان اختصاص یافته است.»

دبیر خانه کارگر استان کردستان با اعلام ثبت نام کارگران ساختمانی متقاضی بیمه از ۱۶ آبان ماه، از اختصاص سه هزار و پانصد سهمیه برای بیمه این کارگران خبر داد.

«عباسعلی صفری» در این باره به ایلنا گفت: با توجه به اینکه در استان بیش از ۱۵ هزار کارگر ساختمانی دارای کارت مهارت زندگی می‌کنند و تمامی آنان متقاضی دریافت بیمه تامین اجتماعی هستند، اختصاص ۳ هزار و ۵۰۰ سهمیه نمی‌تواند جوابگوی نیازهای استان باشد.

صفری درباره جزئیات این سهمیه بندی در استان افزود: ۹۵۰ سهمیه مربوط به کارگران ساختمانی شهرستان سنندج است و مابقی سهمیه‌ها به سایر شهرستانهای استان اختصاص یافته است.

به گفته دبیر خانه کارگر کردستان، از دی ماه سال ۸۸ تا هم اکنون ۲۵ هزار و ۴۰۰ کارگر ساختمانی در استان کردستان از خدمات بیمه تامین اجتماعی بهره‌مند شده‌اند.

صفری با بیان اینکه هر ساله به تعداد کارگران ساختمانی استان کردستان افزوده می‌شود، اظهار داشت: با توجه به جمعیت قابل توجه کارگران ساختمانی در کردستان، ضروری است مسئولان تأمین اجتماعی به وظیفه قانونی خود در خصوص پوشش بیمه‌ای این کارگران عمل کنند.
***

افزایش ۱۰۰ درصدی هزینه بیمه تکمیلی کارگران بازنشسته

چکیده: «تعیین مبلغ ۲۱ هزار و هفتصد تومان به عنوان تعرفه حق بیمه ماهانه استفاده از خدمات بیمه تکمیلی درحالی است که سازمان تامین اجتماعی حاضر نشد با شروع سال ۹۲ مستمری بازنشستگان را بر مبنای تورم واقعی افزایش دهد.»

عضو هیات مدیره کانون کارگران بازنشسته شهرستان تهران گفت: قرارداد بیمه تکمیلی در حالی با افزایش ۱۰۰ درصدی هزینه تعرفه حق بیمه ماهانه برای یک سال دیگر تمدید شد که یکی از وعده‌های دولت کنونی کاهش هزینه‌های مردم بود.

«علیرضا فرهادی» در این باره به ایلنا گفت: تعیین مبلغ ۲۱ هزار و هفتصد تومان به عنوان تعرفه حق بیمه ماهانه استفاده از خدمات بیمه تکمیلی درحالی است که سازمان تامین اجتماعی حاضر نشد با شروع سال ۹۲ مستمری بازنشستگان را بر مبنای تورم واقعی افزایش دهد.

این کارگر بازنشسته تهرانی با یادآوری اینکه سال گذشته با وجود اعتراض گسترده کارگران بازنشسته و از کارافتاده، سرانه تعرفه ارائه خدمات بیمه درمانی تکمیلی بالغ بر ۱۰ هزار و ۴۰۰ تومان بوده‌ است، گفت: از آنجا که قدرت خرید بازنشستگان در یک سال گذشته تنها ۲۵ درصد افزایش یافته است پرداخت چنین مبلغی برای خانواده‌های کارگران بازنشسته و از کار افتاده بسیار سنگین است.

وی با یادآوری اینکه طبق «قانون الزام»، سازمان تامین اجتماعی موظف است تا خدمات درمانی مورد استفاده بیمه شدگان شاغل و بازنشسته را بطور رایگان تامین کند، یادآور شد: تاکنون در چند نوبت دیوان عدالت اداری طی احکامی این سازمان را نسبت به اجرای قانون ملزم کرده است اما با این حال هنوز شاهد تمدید قرارداد بیمه تکمیلی بازنشستگان به شرکت‌های خصوصی هستیم.
***

میزان افزایش قربانیان حوادث کار از مرز ۱۰۰ درصد گذشت

چکیده: «در فاصله پاییز سال گذشته تا ابتدای سال جاری تعداد ۱۰ هزار و ۷۴۲ بیمه شده سازمان تامین اجتماعی به لیست آسیب دیدگان حوادث شغلی اضافه شده‌اند.»
آمار منتشر شده از سوی دفتر آمار و محاسبات اقتصادی و اجتماعی سازمان تأمین‌اجتماعی نشان می‌دهد که در پایان نیمه دوم سال ۹۱، آمار مربوط به تعداد قربانیان حوادث ناشی از کار در مقایسه با نیمه نخست سال بیش از ۱۰۰ درصد افزایش داشته است.

به گزارش ایلنا، بر اساس آماری که سازمان تامین اجتماعی به تازگی منتشر کرده است، در سال ۹۱، تعداد ۲۰ هزار و ۵۳۲ نفر از بیمه‌ شدگان این سازمان در حین انجام کار دچار حادثه شده‌اند.

پیش‌تر این سازمان در اسفند ماه سال گذشته اعلام کرده بود که تعداد ۹ هزار و ۷۹۰ نفر از بیمه شدگان این سازمان در نیمه نخست سال ۹۱ در معرض حوادث شغلی قرار دادشته‌اند.

بر این اساس، در فاصله پاییز سال گذشته تا ابتدای سال جاری تعداد ۱۰ هزار و ۷۴۲ بیمه شده دیگر سازمان تامین اجتماعی به لیست آسیب دیدگان حوادث شغلی اضافه شده‌اند و به این ترتیب شمار حوادث حین کار ۱۱۰ درصد رشد داشته است.

مقایسه آمارهای منتشر شده توسط دفتر آمار و محاسبات اقتصادی و اجتماعی سازمان تأمین‌اجتماعی نشان می‌دهد که در فاصله میان دو نیمه سال گذشته تعداد بیمه‌شدگان متوفی از ۵۳ نفر به ۱۱۳ نفر افزایش داشته است.

همچنین در این مدت تعداد بیمه شدگانی که بر اثر حادثه در حین کار از کارافتاده کلی شده‌اند از ۷۳ نفر به ۱۷۷ نفر رسیده است.

در مورد بیمه شدگانی که در فاصله زمانی یاد شده دچار ازکار افتادگی جزئی شده‌اند، آمار سازمان تامین اجتماعی نشان می‌دهد که تعداد این گروه از ۱۵۲ نفر به ۳۳۱ نفر تغییر کرده است.

تامین اجتماعی همچنین تعداد موارد پرداخت غرامت در دو نیمه نخست و پایانی سال ۹۱ را به ترتیب ۷۱۹ و ۹۶۷ مورد ذکر کرده است.

بر اساس این آمار همچنین در نیمه نخست سال ۹۱ تعداد هشت هزار و ۳۱۸ بیمه شده قربانی حوادث کار پس از طی دوره درمان بهبودی خود را بازیافته‌اند که این رقم در پایان نیمه دوم‌‌‌ همان سال به عدد ۱۸ هزار و ۹۴۴ مورد افزایش یافته است.

آمار اخیر دفتر آمار و محاسبات اقتصادی و اجتماعی سازمان تأمین‌اجتماعی همچنین نشان می‌دهد که در مجموع تعداد بسیار بیشتری از بیمه شدگان مرد در معرض مستقیم آسیب‌های ناشی از حوادث حین کار قرار داشته‌اند، چرا که در سال ۹۱ تعداد مردان بیمه شده‌ای که قربانی حوادث ناشی از کار شده‌اند ۲۰ هزار و ۱۳۵ نفر و زنان ۳۹۷ نفر عنوان شده‌است.

به موجب این آمار یک ساله، تقسیم بندی بیمه‌شدگان بر مبنای مجرد یا متاهل بودن نشان می‌دهد که ۱۵ هزار و ۹۹۵ نفر از قربانیان بیمه شدگان متاهل هستند و در مقابل ۴ هزار و ۵۳۷ نفر از قربانیان حوادث شغلی را بیمه شدگان مجرد شامل می‌شود.

در گزارش دفتر آمار و محاسبات اقتصادی و اجتماعی سازمان تأمین‌اجتماعی در مورد محل وقوع حوادث حین کار آمده است: محل وقوع ۱۹ هزار و ۵۷۹ مورد از حوادثت ثبت شده در داخل محل کارگاه بوده است.

بر مبنای این گزارش ۷۵۴ مورد دیگر از این حوادث در بیرون از محل کارگاه و ۱۹۹ حادثه شغلی باقیمانده در محل رفت و آمد به کارگاه رخ داده است.

همچنین به موجب این گزارش از نظر زمانی بیشترین آمار حوادث شغلی ثبت شده در صبح و کمترین آن مربوط به شب است چرا که ۱ز مجموع ۲۰ هزار و ۱۳۵ مورد گزارش ثبت شده تعداد ۱۳ هزار و ۷۸۷ مورد در ساعات صبح، ۵ هزار و ۴۸۶ حادثه در ساعات عصر و هزار و ۲۵۹ مورد دیگر در ساعات شب اتفاق افتاده‌اند.

جای خالی علت

در آمار جدید دفتر آمار و محاسبات اقتصادی و اجتماعی سازمان تأمین‌اجتماعی در حالی هیچ اشاره‌ای به علل و دلایل وقوع حوادث حین کار نشده است که این سازمان به استناد گزارش سال گذشته دفتر آمار و محاسبات اقتصادی و اجتماعی مدعی شده بود: نور ناقص، تهویه نامطلوب، لباس خطرناک و عدم آموزش دلایل اصلی وقوع حوادث حین کار در نمی‌ه نخست سال ۹۱ بوده‌اند.

به موجب گزارش سال گذشته در ۶ ماهه اول سال ۹۱ تعداد ۵ هزار و ۴۹۴ بیمه‌شده به دلیل بی‌احتیاطی، ۶۸۳ بیمه‌شده به دلیل عدم رعایت مقررات ایمنی، ۴۱۸ بیمه‌شده به دلیل وسایل بی‌حفاظ، ۳۳۶ بیمه‌شده به دلیل عدم استفاده از وسایل حفاظتی و ۳۰۰ بیمه‌شده نیز به دلیل استفاده از وسایل معیوب در ۶ ماهه اول سال ۹۱ دچار حوادث ناشی از کار شده‌اند.

در گزارش یاد شده همچنین آمده بود: ۹۲ بیمه‌شده بر اثر فقدان اطلاعات و ۵۰ بیمه‌شده بر اثر ازدحام و بی‌نظمی تجهیزات و ۲هزار و ۳۳۴ بیمه‌شده نیز بر اثر سایر علل دچار حوادث ناشی از کار شده‌اند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا